Úgy tűnik megvan, milyen nyelvet beszéltek a hunok
A hunok népe közismert, mindenki tudja, ki volt Attila. De a megalapozott, tudományos tudás mégis igen kevés velük kapcsolatban. Most egy kicsit közelebb kerültünk a hunok megismeréséhez.
A hunok népe közismert, mindenki tudja, ki volt Attila. De a megalapozott, tudományos tudás mégis igen kevés velük kapcsolatban. Most egy kicsit közelebb kerültünk a hunok megismeréséhez.
Nagy botrány lett Svédországban abból, hogy egy történelmi sorozatban a svédek őseit feketék játszották. De mit mond a tudomány? Tényleg lehet, hogy a mi őseink is feketék voltak?
Egy-egy furcsa koponya mindig felveti arra érzékenyebbek körében, hogy földönkívüliek nyomaira bukkantak a régészek. Azután általában kiderül, hogy van földi magyarázat is a furcsaságra. Most egy argentin lelet miatt merült fel újra az "ősi idegenek" története. Úgy néz ki, azonban csak egy szokatlan rítusról van szó.
Hány Albánia van a világon? A kérdés hülyén hangzik, de ha így tesszük fel, akkor biztosan nem egy. Bizony van, illetve volt egy másik is. És megnézzük, mi maradt belőle.
Sivatagi nap ötezer évig - és a frizurám még mindig tart - mondhatná a Taft reklámmal az a múmia, akit most tártak fel régészek Peruban. Egészen extrém időjárás kell, ahhoz, hogy a lágy részek ilyen jól konzerválódjanak.
Mídászról annyit szokás tudni, hogy ő az a mitológiai alak, akinek sok kincse volt, és mindent arannyá változtatott. Most viszont török régészek, úgy tűnik, megtalálták családi sírboltját.
Amikor bővíteni kezdték az ívóvízcsatornát Glenia és Mücheln települések között, különös leletre bukkantak a munkások.
A lelet több mint 800 tárgyat tartalmaz, köztük két üstöt vagy edényt, lóhámot, kantárszárakat, szertartásos lándzsákat, amelyeket feltehetően 2000 évvel ezelőtt temettek el. A történészek úgy vélik, hogy a páratlan lelet az akkori Észak-Britanniában élő elit gazdagságának és státuszának jelentős újraértékeléséhez vezethet.
A mezei nyulak már ősidők óta a termékenység, a tavasz és a megújulás szimbólumai, valószínűleg a szaporodási időszakuk alatt tanúsított különösen izgatott viselkedésük miatt.
Legalábbis egy új lelet miatt erre a következtetésre jutott egy régész. Anglia egyik ikonikus viking sisakjáról eddig úgy gondolták, hogy Svédország lehet a származási helye, de most újra gondolják ezt a teóriát.
A 3700 éves leletek egy komplex szertartási helyszín részei lehettek, melynek központi eleme a víz volt.
Az elveszett frigyládáról a legtöbbünknek az Indiana Jones film jut az eszünkbe, Annak is leginkább az a jelenete, amikor a karddal hadonászó arabust jól lelövik. Pedig Spielberg egy valóban élő legendát dolgozott fel, ami már évszázadok óta mozgatja meg a kincsvadászok, történészek, bibliatudósok nemzedékeit.
Az Atyrau Regionális Történeti Múzeum régészei egy temetkezési halomban felezték fel a különleges gyűjteményt.
A hatalmas faházra az angliai Cumbria megyében található Holme St Cuthbert falu közelében bukkantak.
A jelentős leletre Trentóban bukkantak. A monumentális pre-római kori temetőben valószínűleg magas rangú személyeket temettek el. Legalábbis a gazdag sírmellékletek erre utalnak.
A Stonehenge a világ legjobban ismert és kutatott történelem előtti építménye - így könnyű neki rokonokat találni a nagyvilágban. Most egy dániai lelőhelyen bukkantak valamire, ami ha nem is a Stonehenge-re, de kistestvérére hasonlít.