Két Depeche Mode rajongó, Misli Balázs és László Tamás 2020-21-ben készített filmet a magyar rajongói szcénáról. Tamás eredetileg operatőr-vágó, esküvői videós. Balázs nyomdászként dolgozik, mellette pedig hobbizenész. Az idén 45 éves zenekarról szóló magyar alkotás forgatásáról és fogadtatásáról László Tamással beszélgetett a Tiéd a Világ. Az interjú végén megtalálható a film is, úgyhogy érdemes lejjebb görgetni!
Hogyan merült fel, hogy filmet forgassatok a magyarországi Depeche Mode rajongókról?
László Tamás: Az ötlet Misli Balázstól származik. Balázs a Covid alatt, pontosabban 2020. április 4-én kitett egy posztot a Depeche Mode Facebook-csoportban, hogy mi lenne, hogyha a magyar rajongók zenekarral kapcsolatos történeteiből film készülne. Ugyanis megihlették őt a csoportba mások által beposztolt 20-30 éves történetek, hogy mi volt egy-egy koncerten, hogyan készültek rá a rajongók, milyen öltözetben mentek, stb. Nekem a Covid miatt nem nagyon volt munkám, hiszen elmaradtak az esküvők, így jelentkeztem Balázs posztja alatt, hogy én tudok segíteni a forgatásban, vágásban és csináljuk meg a filmet.
Még aznap beszéltünk is Balázzsal telefonon, utána pedig Dunaújvárosban találkoztunk egy Mekiben. Ez volt félúton, hiszen ő Pécsváradról utazott oda, én pedig Pomázról. Akkor megállapodtunk, hogy jó, megcsináljuk a filmet. Eleinte nem volt konkrét forgatókönyv, csak annyi volt a koncepció, hogy rajongókkal és ismertebb zenészekkel készítünk interjúkat, akik a Depeche Mode-ból inspirálódtak.

László Tamás és Misli Balázs Az én szememmel című magyar Depeche Mode rajongói film vetítésén az Analog Music Hallban 2022. január 21-én. Fotó: Az én szememmel / Facebook
A film készítése során hogyan oszlottak meg a kreatív feladatok Balázs és közted?
Az elején nem vált rögtön szét, hogy ki lesz a rendező vagy a forgatókönyvíró. Az egész munkafolyamatnak közösen kezdtünk neki. Az később, a forgatások közben derült ki, hogy Balázsnak jó rendezői vénája van és jó elképzelései voltak arról, hogyan épüljön fel egy-egy jelenet. A forgatókönyvet tekintve mindent közösen beszéltünk meg, amit végül Balázs dolgozott ki részleteiben. Ezen kívül a filmben látható klipeket egy kivételével Balázs rendezte, de mindig közösen döntöttük el, hogy mit hogyan valósítsunk meg.
Ezek a klipek – Depeche Mode-feldolgozások a hazai tribute zenekarok előadásában – szerintem jó intermezzók az interjúk megszakítására. A végén pedig nagyon megható, ahogy a filmben szereplő rajongók előadják az Enjoy the Silence-t.
A klipforgatások mind nagyon jó hangulatban teltek. Az Enjoy-nál például még a forgatás előtt sikerült elszakítanunk a kempingszéket, amikor a királyt alakító Urschitz Tibi beleült. Aztán sikerült a széket úgy összeragasztanunk, hogy valahogy kibírja a napot. A But Not Tonight klipjénél pedig kellett egy külön hegedű a külső felvételekhez, mert Vári Ivett nem szerette volna a saját hegedűjét kültéren használni. Balázs kapott is kölcsön egy erre alkalmas hangszert, ami viszont darabokban érkezett meg a forgatásra. Valahogy összeraktuk, de aztán számtalanszor röhögtük el magunkat a forgatáson, mert nem úgy szólt a hegedű, ahogy kellett volna.
A Covid-korlátozások miatt milyen nehézségek voltak a forgatáson?
Odafigyeltünk a szabályok betartására. Hauber Zsolttal a Bonanza Banzai-ból például úgy vettük fel az interjút, hogy alig érintkeztünk egymással, szabad téren beszélgettünk, tartva a másfél méteres távolságot.
Milyen hosszúra terveztétek a filmet Balázzsal?
25-30 percben gondolkodtunk. Viszont ahogy készítettük az interjúkat és egyre épült fel a film, rájöttünk, hogy nem fogunk ennyi időbe beleférni. Végül az első vágott verzió több mint két és fél órás lett, ezt rövidítettük le végül kicsit több mint két órásra.
Közösen is vágtátok a filmet?
Igen, a vágást is 99 százalékban együtt csináltuk, Pomázon. Úgyhogy Balázs sokszor pénteken munka után eljött Pécsváradról, vasárnap délután meg hazament.
Akkor hétvégente gyakorlatilag nálatok lakott?
Ettünk-ittunk, boroztunk… és vágtuk a filmet.

A forgatáson. Fotó: Az én szememmel / Facebook
Fontos még megemlíteni Hajdu Lindát, aki szintén részt vett a forgatásban.
Igen, Linda több interjúnál is ott volt velünk riporterként. Őt is a Depeche Mode rajongói csoportban ismertük meg. Linda beszédtechnikával foglalkozik, így a dialógusok felépítésében, az interjúk vezetésében és a narrációs feladatokban tudott segíteni. Ezek mellett olykor a kellékeket, jelmezeket is ő szerezte be: például azt az Enjoy-klipben látható királyos jelmezt is ő szerezte be a forgatáshoz.
Számos, ma is ismert zenész szerepel a filmetekben, például a Bonanza Banzai, a Kozmix vagy a Plazmabeat tagjai. Hogyan kerestétek meg őket és a “civil” rajongókat?
Az első állomásunk Milkovics Mátyás volt, a NEO frontembere. Őt korábbról ismertem és amikor felkerestem, egyből mondta, hogy örömmel részt vesz a készülő magyar Depeche Mode rajongói filmben. Mátyás nagyon jó fej volt, mert vele végül készült a filmbe egy olyan jelenet is, amiben bemutatja a Depeche Mode által használt egyes szintetizátortípusokat. Szerencsére a felkeresett zenészek többsége vállalta örömmel az interjút, de sajnos olyan is volt, aki a Covid miatt vagy nem tudott eljönni, vagy a következményektől tartva nem vállalta a forgatást. Emellett a rajongói csoportba kitettük a felhívást, hogy be lehet kerülni a filmbe saját történetekkel. Bár sokan jeleztek vissza, hogy örömmel elmesélnék a saját történetüket, de szintén a járványügyi helyzet miatt több is volt ezek közül, ami nem tudott megvalósulni.
Kaptatok is olyan kritikát, miszerint kevés rajongó szólal meg a filmetekben.
Igen, ez amiatt volt, mert sokan nem vállalták a szereplést, pedig lett volna sztorijuk, amit elmeséljenek. És nem arról volt szó, hogy szűk volt a jelentkezési határidő. Fél évig forgattunk, utána még fél év tartott az utómunka, de még az alatt is voltak pótforgatások. Ezalatt az egy év alatt gyakorlatilag minden szabadidőnkben a filmmel foglalkoztunk.
Milyen visszajelzéseket kaptatok még?
Az eredeti célunk az volt, hogy a Depeche Mode megalakulásának 40 éves évfordulójára készítsünk egy filmet, amit valahogy majd eljuttatunk nekik. Nem is akartunk neki nagy hírverést. Már vágtuk a filmet, amikor Balázs kitalálta, hogy készítsünk egy trailert hozzá. Ezt megosztottuk a csoportban és nagyon jó visszajelzéseket kaptunk. A Retro Rádióban azután állítólag be is mondták, hogy készül egy ilyen film, amit bemutatnak a mozikban is. Minket meg se kérdeztek erről, de gondoltuk, nincs azzal gond, hogy ez elhangzott a rádióban. Ezekből a visszajelzésekből mi is lendületet kaptunk, hogy akkor érdemes tovább dolgozni a filmen. Később Balázzsal készült is a filmről interjú a Retro Rádióban.
Sok olyan visszajelzést is kaptunk, hogy nagyon nagy dologba vágtuk a fejszénket és gratulálnak hozzá. De olyan szándékunk kezdetben nem volt, hogy eladjuk valahova, Hollywoodba és majd jól megszedjük magunkat rajta. A filmet teljes egészében szponzorok nélkül, a saját pénzünkből terveztük elkészíteni, hogy senki ne szólhasson bele, végül pedig a Mode-osok megnézhessék azt és örülhessenek neki. Ez mind teljesült is.
Hol mutattátok be a filmet?
Miután elkészült az első vágott verzió, szerveztünk egy „nulladik” vetítést, az ELTE Gólyavárban, a készítők és szereplők körében. Bárki hozzászólhatott, elmondhatta, mi a véleménye, min változtassunk. Ezen a vetítésen aztán nagyon hasznos és jó visszajelzéseket kaptunk arra vonatkozóan, hogy hol és miket javítsunk, mielőtt a film a nagy nyilvánosság elé kerül.
A filmben Depeche Mode-feldolgozások hallhatók, egy eredeti zene sem. Ez miért alakult így?
Pont a nulladik vetítés után kereste meg Balázs a zenekar kiadóit, a Mute-ot, a Sony-t és a többit, hogy hivatalosan is használhassuk a dalaikat. Elmondtuk nekik, hogy nem moziban, hanem csak YouTube-on szeretnénk elérhetővé tenni a filmet, de még így is nagyon keserves menet volt: végül egy olyan visszajelzést kaptunk, hogy a film elején és végén hallható számokat, a World in My Eyes-t és a People are People-t cseréljük le feldolgozásokra és akkor nem lesz a kiadónak jogi követelése. Ráadásul ezt a választ mindössze egy hónappal a film tervezett közzététele előtt kaptuk meg. Így Balázzsal kitaláltuk, hogy megversenyeztetjük, hogy kinek a feldolgozása kerüljön be a filmbe. Egy feltétel volt, hogy ugyanolyan verzióban és ritmusszámmal kellett előadni, mint az eredeti dalokat, hogy ne kelljen újravágnunk a filmet. Többen is jelentkeztek a versenyre és aztán a film készítői csoportjában megszavaztattuk, mely feldolgozásokat használjuk fel.

Az én szememmel című magyar Depeche Mode rajongói film vetítése az Analog Music Hallban 2022. január 21-én. Fotó: Az én szememmel / Facebook
Bár eredetileg YouTube-ra szántátok, végül többször is bemutattátok a filmet közönség előtt.
Az első hivatalos vetítés az Analog Music Hallban volt 2022. január 21-én. Ehhez a helyhez volt már kapcsolatunk, mert a tulajdonosával, Lányi Lalával a Kozmixból már készítettünk interjút a filmhez, ráadásul ott, a Music Hallban. Emellett a Kozmix billentyűsével, Horváth Zsolt Hozsóval is itt interjúztunk és az Apsürde feat. Manoya klip, a The Sun and the Rainfall feldolgozás is ezen a helyszínen forgott. Szóval adta magát, hogy az Analog Music Hallban legyen az első filmvetítés, összekötve egy mini koncertsorozattal.
Ezután pedig több mozi is megkeresett minket, például az Apollo Mozi hálózat. Emellett több vidéki moziban volt zártkörű vetítés. Debrecenben például a Magyar Filmszüret keretein belül a vetítés után egy kis beszélgetés, közönségtalálkozó is volt velem meg Balázzsal. Megvolt nekünk is az ötperc hírnév, jó élmény volt. Ezután még Szombathelyen, Szegeden meg Pécsen is tartottak vetítéseket, meg Budapesten egy-két helyen.
A vetítések után kijöttetek egy díszdobozos kiadással is.
Balázs, nyomdászként, saját kezűleg készített 120 darab díszdobozos kiadást, benne a filmmel egy pendrive-on. Ezt egy jelképes támogatói összegért lehetett megvenni. Ennek az volt a célja, hogy valamennyi pénzünk visszajöjjön a film készítéséből, de hasznot nem húztunk belőle, ez nem is volt cél. Az összes példány elfogyott, csak egyet nem adtunk el. Ezt a 2023. július 28-i Depeche Mode koncertre tartogattuk. A zenekar tagjai egy nappal korábban érkeztek és az olyan – jó értelemben – elvakult rajongók, mint például Balogh Reni „Kacsa” kinyomozták, melyik hotelben szálltak meg. Ahogy az lenni szokott, odamentek és vártak, hátha megpillantják a zenekart. Végül Kacsa bele tudta nyomni Martin Gore kezébe a díszdobozos kiadást.
Képek a legutóbbi (tehát nem az említett) koncertről:
A zenekar reagált a filmetekre?
Azt nem tudjuk, hogy valóban megnézték-e a filmet. Semmilyen visszajelzést nem kaptunk tőlük, de nem is igazán vártunk ilyet.
Azért az nem mindennapi, hogy valaki önerőből filmet forgat egy ilyen nagynevű zenekarról.
Úgy tudjuk, róluk nem készült még ilyen módon film. Több hivatalos koncertfilmjük is van. Az egyik a Depeche Mode: 101, ami az 1988-as turnéjuk utolsó állomásáról szól. Valamint még amit én ismerek, az a 2019-es Depeche Mode: Spirits in the Forest. Ebben a zenekar mellett több rajongójuk is megszólal.
Milyen céljaitok vannak még a filmmel? 2023-ban tettétek fel a YouTube-ra, a számláló szerint 7700-an nézték meg eddig.
Az a célunk, hogy ennél azért többen nézzék meg. Készítettünk hozzá angol nyelvű feliratot is, de valamiért nem jönnek az amerikai nézők. Azóta gondoltunk arra is, hogy streaming szolgáltatóknál kopogtassunk a filmmel, mégiscsak adjuk el a jogokat, hogy szélesebb közönség láthassa. De nem jutottunk közelebb egyik szolgáltatóhoz sem. Ez sajnos nem úgy megy, hogy felhívod őket telefonon vagy bekopogtatsz hozzájuk. Meg általában megvan náluk szabva, hogy milyen technikával kell forgatni. Ennek valószínűleg szerintük nem felelnénk meg.
A filmetekben több különböző korosztály is megjelenik a rajongók között. Sőt, az is kiderül, hogy egész családok tudnak együtt rajongani a Depeche Mode-ért.
Az egész fiataltól a 40-50 évesekig, sokan szeretik őket. A 6 éves kisfiam is szereti őket. Sikerült őt megfertőznöm, bár én nem vagyok olyan elkötelezett rajongó, mint sokan, hogy akár Münchenig is elmennek egy Depeche Mode-koncertért. A Magyarországi Depeche Mode Fan Club egyébként a mai napig aktív. Mióta lebontották a Petőfi Csarnokot, az Akvárium Klubban tartanak bulikat.
Nézd meg a filmet:
Borítókép: Depeche Mode koncert 2023. november 28-án Portlandben (USA). Fotó: Brianhphoto / Wikimedia Commons