Csaknem 10 év a képernyő előtt – Mit veszíthetünk a halogatással?

Szerző: | 2025. 03. 16. 08:00

Olvasási idő: 2 perc

Életünk során átlagosan több mint kilenc évet töltünk képernyők előtt: ebből több mint három év közösségi média platformok böngészésével, több mint hat év pedig sorozatok nézésével telik el. Ez az idő akár egy új szakma elsajátítására, karrierépítésre vagy személyes céljaink elérésére is fordítható lenne. A kütyük az egyik legfőbb eszközei a halogatásnak, de a valódi kérdés az, miért van bennünk az állandó „ráérünk még” érzés?

A halogatás nem csupán kifogások sorozata, hanem egy komoly probléma, amelyben Magyarország is az élen jár. Az egyik legbiztosabb jele az, ha a fontos feladataink nincsenek elvégezve – és ezt vagy magunktól észrevesszük, vagy a környezetünk jelzi számunkra.

Limpár Imre pszichológus szerint a halogatás valójában csak egy tünet, amely mögött mélyebb okok húzódhatnak meg. „Lehet, hogy a múltunkban rejlik egy mélyebb probléma, amiért halogatóvá váltunk, ilyenkor érdemes pszichológiai segítségét kérni. De az is előfordulhat, hogy egy egyszerű felszíni tényező áll a háttérben, amelyet megfelelő időmenedzsment technikákkal kezelhetünk” – mondja a szakértő Az én kék zónám podcast legújabb epizódjában.

A megoldás egyik kulcsa az önreflexió és a felelősségvállalás. „A felnőttség ott kezdődik, hogy vállalom a felelősséget az életem alakulásáért. Először is be kell ismernem, hogy halogató vagyok, majd meghozni a döntést, hogy ma kontrollálni fogom ezt” – fejti ki Limpár. Hangsúlyozza, hogy ha ma sikerül változtatni, akkor a következő lépés egy olyan belső motivációs bázis vagy kényszerítő körülmény kialakítása, amely hosszú távon segít fenntartani a változást.

A podcast beszélgetés arra is rávilágít, hogy megfelelő időgazdálkodás nem létezhet világos célok nélkül. Ha látjuk magunk előtt a céljainkat, jobban érdekelni kezd minket a saját jövőnk, és kevésbé vagyunk hajlamosak halogatni. „Minden magyar embernek felírnám receptre, hogy évente legalább egyszer vonuljon el 2-3 napra, hogy átgondolja az életét. De már az is segítene, ha időnként egy órát szánnánk arra, hogy leüljünk magunkkal és beszélgessünk a lelkünkkel” – javasolja Limpár.

A statisztikák szerint az interneten töltött időnk 57 százaléka eltereli a figyelmünket a fontos feladatokról. Az eszközök, amelyeket a szórakozásra és kikapcsolódásra használunk, 9 évet vesznek el az életünkből. A megoldás nem az idő meghosszabbítása, hanem a tudatosság növelése: ha a halogatás súlyosan befolyásolja életünket, érdemes szakemberhez fordulni a mélyebb okok feltárása érdekében.

Borítókép: Hámori Barbara, műsorvezető és Limpár Imre, pszichológus Az én kék zónám podcastben

Forrás: Az én kék zónám sajtó

Címke: podcast