Május végén és június elején igazi filmes csemegék várnak a kínai filmek rajongóira. Budapesten, az Uránia Nemzeti Filmszínházban május 24. és 30. között az Imázsia Kínai Filmhét keretében nyolc izgalmas kínai filmet nézhetnek meg. Sőt, ha lemaradnának a budapesti vetítésekről, június 1-jén Debrecenben, az Apolló moziban két alkotást is elcsíphetnek.
Az idei fesztivál válogatása rendkívül sokszínű. A drámától a sci-fin át a modern vígjátékig mindenki találhat kedvére valót. A szervezők olyan filmeket hoztak el nekünk, amelyek magyar felirattal kerülnek vetítésre, így a nyelvi akadályok sem állnak az élmény útjába. Ráadásul a legtöbb vetítés után az alkotókkal vagy szakértőkkel is találkozhattok, akik beavatnak benneteket a filmek kulisszatitkaiba.
A nyolc kiválasztott film közös jellemzője, hogy magas színvonalat képviselnek a saját műfajukban, és a megértésükhöz nem szükséges előzetes tudás Kínáról. Ez remek lehetőség arra, hogy közelebb kerüljünk a kínai kultúrához a filmeken keresztül.
Lássuk, milyen alkotásokra számíthatunk:
Klasszikus és kortárs remekművek
A programban helyet kapott egy igazi klasszikus: az A-Q hiteles története (1981). Ez Lu Xun, egy jelentős baloldali író 1920-as évekbeli regényének adaptációja. A film a feudális rendszer által kizsákmányolt szegény parasztember, Ah Q sorsát követi nyomon, akinek az 1911-es polgári forradalom sem hoz valódi változást. A film bemutatja, hogyan torzítja az elnyomó ideológia Ah Q gondolkodását. Ez a lélektani ábrázolás állt Lu Xun írói munkásságának középpontjában. Az adaptáció sikeresen ültette át a vászonra az irodalmi művet, és a kínai filmtörténet egyik alapművévé vált. Érdekesség, hogy ez volt az első (kontinentális) kínai film, amelyet a Cannes-i Filmfesztivál versenyprogramjába válogattak be.

A-Q hiteles története
Egy másik irodalmi adaptáció Xie Fei Fekete hó (1990) című filmje, amely a nyolcvanas évek Pekingjébe kalauzol minket. A történet egy börtönből frissen szabadult 24 éves fiatalember útkeresését mutatja be a modernizálódó Kínában. Próbálkozásai sorra kudarcba fulladnak. A film komoly témáját kedves jelenetek és a korszak zenéinek, piacainak, bárjainak hiteles ábrázolása enyhíti. A főszereplőt alakító Jiang Wen azóta a kínai mozi ikonikus alakjává vált, és olyan hollywoodi produkcióban is szerepelt, mint a Zsivány Egyes – Egy Star Wars történet. A fesztiválon maga a rendező, Xie Fei is részt vesz, hogy meséljen a filmről és a Berlinálén elért sikeréről.

Fekete hó
Li Shaohong Púder (1995) című alkotása két volt prostituált nő sorsát követi nyomon az ötvenes évektől kezdve. Egy átnevelő kampány keretében próbálják őket a társadalom hasznos tagjaivá tenni. A két nő eltérő személyisége más-más döntésekhez vezet, de egyik választás sem garantálja a boldogságot. A film Su Tong azonos című regénye alapján készült, aki a forgatókönyv írásában is részt vett. Li Shaohong a kínai rendezők ötödik generációjának tagjaként érzékenyen ábrázolja a történetet. A filmet a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon Ezüst Medve-díjjal jutalmazták. Különlegessége, hogy ez volt az első kínai film, amely nem mandarin nyelven szólalt meg, hanem helyi dialektusban. A budapesti vetítés előtt Su Tong író is részt vesz egy, a Kortárs Kínai Könyvklub által rendezett beszélgetésen, majd a film után csatlakozik a színpadon a rendezőhöz és az operatőrhöz.

A Hold nyomában
A kortárs drámát képviseli A Hold nyomában (2022). A film egy betegséggel küzdő operaénekesnő hazatérését követi, ahol elidegenedett gyermekeivel kell szembenéznie, akik nem tudják neki megbocsátani a távollétét. A családi konfliktusokat titkok is bonyolítják. A film rendezője, Qiao Liang szintén ellátogat a fesztiválra és részt vesz a vetítés utáni színpadi beszélgetésben.
Szórakozás a sci-fitől a vígjátékig
A látványos szórakozásra vágyók sem maradnak hoppon. A programban szerepel A vándorló Föld 2. (2023) című sci-fi szuperprodukció. A film 2044-ben játszódik, amikor a Nap tágulása miatt a Földön hamarosan lehetetlenné válik az élet. A főszereplők személyes tragédiákkal küzdenek, miközben a világ pusztulása árnyékában próbálnak lavírozni. A film Liu Cixin, A Háromtest-probléma szerzőjének művei alapján készült, és olyan sztárok szerepelnek benne, mint Wu Jing és Andy Lau.
Könnyedebb hangvételt képvisel Az utód (2024) című komédia egy gazdag házaspárról, akik fiuk elől próbálják elrejteni vagyonukat, hogy ne kényeztessék el. A vicces helyzetek mellett a film a modern kínai társadalom olyan témáit is érinti, mint a gyereknevelés és a hirtelen meggazdagodás.

Jó dolgok Sanghajból
Az elmúlt tél egyik kínai sikerfilmje, a Jó dolgok Sanghajból (2024) is megérkezik. A modern Sanghajban játszódó történet két nagyon eltérő nő barátságára, küzdelmeire és fejlődésére fókuszál. A romantikus vígjátékoktól eltérően itt a férfiak csak mellékszereplők. Ez a sokak által feministának tartott film nyitja meg a fesztivált május 24-én, ahol a Face Team is fellép egy kínai témájú akrobatikus kosárlabda előadással.
A bűnügyek kedvelőinek pedig a Chinatown Detektív 1900 (2025) krimi-vígjáték kínál izgalmakat. Az 1900-ban játszódó filmben egy különös csapat próbálja megoldani egy gyilkosság rejtélyét San Francisco kínai negyedében. A film a Detective Chinatown széria negyedik része, amely nagy sikerrel futott Kínában, és Chow Yun-fat is visszatér benne.
További programok a filmhét Facebook-oldalán.
Forrás: Imázsia Kínai Filmhét sajtó