A kisember, aki megszállottan küzd valamiért, de semmilyen hatalom és semmilyen anyagi forrás nem áll rendelkezésére – így összegezte Scherer Péter, a Lepattanó című film főszereplője, a karakterét a budapesti Művész Moziban tartott vetítésen, ahol a szerencsések fotózkodhattak a filmben szintén szereplő Patrick Duffy-val.
Vékes Csaba új nagyjátékfilmjéről már többször írtunk korábban. A több mint másfél órás vígjáték egy tévedésből bontakozik ki: Miközben a főszereplő, Kálmán (Scherer Péter) csapatával épp a gombfoci-Európa-bajnokságra készül, ami nem olcsó mulatság. És egyszercsak egy milliárdos (Patrick Duffy) tévedésből 100 millió forintot utal a számlájukra. Ahogy a film leírása végződik: “Bár tudják, hogy a pénz nem őket illeti, túl nagy a kísértés, hiszen így esélyük nyílik kijutni az Eb-re… A Lepattanó érzelmes sportvígjáték az esendőségről, a szeretetről, a kitartásról, és tisztelgés a sokunk által kedvelt fantasztikus magyar játék, a gombfoci előtt.”
A filmvetítés után Roskó Péter, producer és Vékes Csaba, rendező, valamint a film szereplői, köztük Patrick Duffy is válaszolt a moderátori kérdésekre.
Kicsi pénz, nagy-játékfilm
A beszélgetésből kiderült, hogy magyar viszonylatokban egy tévéfilm költségvetéséből dolgoztak a Lepattanó című film elkészítésekor. Roskó Péter, producer elmondta, hogy ennek ellenére bele tudták passzírozni a büdzsébe, hogy Patrick Duffy gázsiját ki tudják fizetni: kevesebb forgatási nappal, kevesebb eszközbérléssel, kisebb stábbal, kevesebb cateringgel, “de belekalapáltuk a költségvetésbe”. Hozzátette, hogy “nem volt könnyű, de remélem, annyira azért nem látszik a filmen.”
A filmen nem látszott a szűk költségvetés: a képi világa például nagyon kidolgozott volt, ami a rendező Vékes Csaba mellett a látványtervező Takács Eszter, a jelmeztervező Pirityi Emese és az operatőr Dévényi Zoltán közös munkáját dicséri.
A kitűnő amerikai sztár
A rendező szerint Patrick Duffy személye mellett a gombfocis téma, valamint a Scherer Péter (Kálmán), Waskovics Andrea (Erika) és Derzsi Dezső (Oszi) által megjelenített szerelmi viszonyok miatt inkább a harminc éven felülieket érdekelheti majd a film. “Nézőkkel együtt eddig kétszer láttam a filmet. Egy vígjátéknál ez mindig nehéz. Mert a mozis vetítések előtt én már ezerszer láttam a filmet, egyedül. Ezért már nem fogok nevetni a poénokon.
Viszont a közönség vagy nevet vagy nem és nehéz eldönteni, hogy azért nem nevet, mert tényleg nem vicces az a jelenet vagy azért, mert éppen ott, akkor, azok az emberek nem érezték viccesnek. Alkotóként erről valahogy meg kell bizonyosodni és ha még olyan fázisban van a film, akkor esetleg lehet rajta változtatni” – mondta a Tiéd a Világnak Vékes Csaba a film fogadtatásáról.
A Patrick Duffy-val való közös munkáról Vékes Csaba azt mondta, hogy “Patrick legnagyobb érdeme az volt, hogy tökéletesen beleillett a csapatba. Nem kellett vele külön foglalkozni, vagy azon gondolkozni, hogy ő másképp működik, mint bárki más a színészek közül. Nagy könnyebbség volt, hogy semmilyen allűrje nem volt. Hanem ott evett mindenkivel együtt. Amit mi csináltunk, azt csinálta ő is – nagyon jókedvűen. Amit el lehet tőle tanulni, és ami szerintem nem mindennapos Magyarországon, az az a szintű profizmus, amiben ő él, minden pillanatban. Például az egészen elképesztő, már a legelső Zoom-beszélgetésünktől kezdve, hogy milyen felkészülten jött oda, a forgatókönyvről. Hosszan elemezte nekem például, hogy mi tetszik neki Erika és Oszi kapcsolatában. És az, hogy kitalálta a saját karaktere gyerekkorát. Vagy hogy amikor mondtam neki, hogy minden férfi karakter bajszos, tehát amennyiben szerepelni szeretne ebben a filmben, akkor bajszot kell növesztenie, arra az volt a válasza, hogy ‘figyelj, Csaba, leszállok a repülőről, és amíg ott vagyok, azt csinálom, amit te mondasz, itt nincsen kérdés.'”
És a kitűnő magyar színészek
A bajusznövesztést nem minden színész engedhette meg magának. Az orvost alakító Harmath Imre ezzel kapcsolatban elmondta, hogy “én is próbáltam bajuszt növeszteni, de nem volt rá annyi időm, hogy ez biztosan sikerüljön. Úgyhogy egy eléggé tömött álbajuszt találtunk nekem, ami aztán annyira hozzám nőtt, hogy egyszer az egyik forgatásról azzal mentem haza. És néztek rám, hogy mi van, valami furcsa van rajtam. És akkor rájöttem, hogy hoppá, rajtam maradt a bajusz.”
Elek Ferenc, aki a legtöbb időt töltötte el közösen a vásznon Patrick Duffyval, arról beszélt, hogy “ez egy nagyon klassz találkozás volt” az amerikai színésszel. “A Dallason nőttem fel, és természetesen mielőtt találkoztunk, tudtam, hogy ki ő, és ez izgalommal töltött el. A forgatáson aztán egy nagyon mosolygó és hihetetlen kedves emberrel találkoztam, és ennek nagyon örültem. Ráadásul, amikor megtudtam, hogy Patrick buddhista, akkor teljesen elaléltam” – mondta Elek Ferenc.
Az Erika édesanyját alakító Györgyi Anna is megosztott egy közös történetet Duffy-val: “az egyik forgatási napon, amikor a Váci Művelődési Házban vettünk fel egy jelenetet, épp vártam, hogy sorra kerüljek, Patrick pedig odajött, és megkérdezte, hogy lefényképezhet-e, merthogy nagyon hasonlítok a szerelme élettársának a testvéréhez. Mondtam neki, hogy persze, természetesen. Olyan volt, mint egy abszurd álom.” A színésznő elmondása szerint nem csak emiatt, hanem a magyar színészkollégák miatt is nagyon-nagyon sokat adott neki a Lepattanó forgatása.
“Vékes Csabával, a rendezővel egy színházi darab kapcsán barátkoztunk össze jó pár éve” – mondta Scherer Péter, aki nem csak a főszereplő, hanem a film producere is. “Az akkor kiderült, hogy jól tudunk együtt dolgozni. És Csaba még egy előző filmjénél, a Szia, életem!-nél megkeresett, hogy nem szállnék-e be valamilyen kreatív módon, akár rendezőként, vagy hasonlóként. Végül a Covid és egyéb munkák miatt nem tudtam azt a részt kiharapni a Szia, életem!-ből, amit terveztünk. A film egyébként elkészült, és egy nagyon klassz mozi lett szerintem.” Scherer Péter a Lepattanó előkészületeikor aztán ismét igent mondott a kreatív fejlesztésben való részvételre. “Ötleteimmel igyekeztem gazdagítani eleinte a forgatókönyvet, aztán a forgatás alatt és a vágásnál is, a filmet. Roskó Péter, producer és Vékes Csaba, rendező pedig eleve nekem szánta Kálmán figuráját. Tehát én jó párszor láttam különböző változatokat a vágásból, amikre széljegyzeteltem, és aztán nagy vitáim voltak Csabával. Az ötleteim egy részét megfogadta, egy részét nem” – mondta Scherer.
A film készítői mind sorban megfogalmazták, hogy mi miatt érdemes megnézni a Lepattanót. Volt, aki úgy fogalmazott, hogy a filmnek “szíve van és mosolyog”, más szerint “egyedi és szerethető világa” vagy “lelke” van. Ez egyszerű nézőként is abszolút átjött, ahogy a humora is. A vetítésen részt vevő közönség többször is közösen nevetett fel a vicces szituációkon.
A Lepattanó szeptember 26-tól látható a mozikban.
Borítókép: Plakátok a Lepattanó filmbemutatón, a budapesti Művész Moziban, 2024. szeptember 17-én