Az anyáknapi hétvégén borús idő várható hazánkban, így tökéletes időtöltésnek tűnhet egy múzeumi látogatás. Alább olvashatják kulturális programajánlónkat a következő napokra.
Mivel megyünk? – Energiamix a közlekedésben
Hol? Közlekedési Múzeum, 1101 Budapest, Kőbányai út 24-28.
Az Északi Járműjavító hatalmas csarnokában mutatják be, hogy az elmúlt két évszázadban mely korszakokban milyen járművekkel közlekedtek az emberek. A címből is fakadóan a középpontban a járművet hajtó energiahordozók bemutatása áll. A tárlaton alternatívát is nyújtanak ahhoz, hogy miként érdemes közlekednünk annak érdekében, hogy a bolygónkat megtarthassuk ilyen formában a jövő generációi számára. A látogatók arról is tájékozódhatnak, hogy az energiafelhasználásban milyen szerepe van a világpolitikának, egy település vezetésének és az egyénnek. Emellett a kiállításon a manapság oly’ divatos greenwashingról is szó esik.
“Látványos nagyjárműveink, történelmi mozdonyaink, ikonikus repülőgépünk, különleges műtárgyaink, modern, interaktív installációink, korhű fotóink és filmanyagaink segítségével igyekszünk teljes képet adni a közlekedésünk kézzelfogható történetéről, arról, hogy mivel mentünk egykor, és mivel kellene mennünk ma.” – írják a kiállítás ismertetőjében.
Mélység/élesség + Magyar fotóművészek Amerikában kiállítások
Hol? Millenium Háza és Szépművészeti Múzeum (Budapest)
Megtekinthető: 2024. május 19-éig
A Millenium Házában található NEO Kortárs Művészeti Tér “mélység/élesség – Remekművek a Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményéből” című kiállítás “a Magyar Fotográfiai Múzeum legértékesebb alkotásait mutatja be tematikus egységekbe rendezve, különleges megközelítéssel, hogy mélyebb betekintést nyújtson a magyar fotótörténetbe és annak alkotói attitűdváltozásaiba”.
A Szépművészeti Múzeum és a Virginia Museum of Fine Arts “Kertész, Moholy-Nagy, Capa… / Magyar fotóművészek Amerikában (1914–1989)” című közös tárlat pedig mások mellett Martin Munkácsi, Robert Capa, André Kertész és Moholy-Nagy László alkotásait mutatja be. A kiállítás “az Egyesült Államokba kivándorolt magyar fotográfusok munkásságát ünnepli, bemutatva a gazdag és változatos művészeti örökséget.”
Liget+ tagsággal a két fotókiállításra május 19-éig kombináltan olcsóbban lehet jegyet kapni, ehhez kattints ide.
A művészet az elmondhatatlan tolmácsa
Hol? 9021 Győr, Aradi vértanúk útja 23.
Megtekinthető: 2024. május 6. 14:00-ig
A Generációk Művelődési Házában helyet kapó vándorkiállításon a Zachor Alapítvány a Dél-kaliforniai Egyetem (USC) Soá Alapítvány közös művészeti pályázatának alkotásai láthatók. “A művészet az elmondhatatlan tolmácsa” pályázatot minden évben megrendezik az auschwitzi tábor felszabadulásának évfordulója, január 27. alkalmából. A győri kiállításon az általános és középiskolás diákok 2017-es pályaművei láthatók. Ezek a holokauszt-túlélőkkel és szemtanúkkal készített videós életinterjú-részletek alapján készülnek.
Az életinterjúk megörökítésének és megőrzésének történetéről is olvashatunk a kiállítás oldalán.
“Steven Spielberg a hét Oscar-díjas Schindler listája című film forgatása kapcsán kezdett el életinterjúkat felvenni holokauszt túlélőkkel. Ezen interjúk kezelésére alapította a „Soá Intézet a Vizuális Történelemért és Oktatásért Vizuális Történelmi Archívum”-ot (USC Shoah Foundation Institute for Visual History and Education) A 2006 óta a Dél-kaliforniai Egyetem (USC) keretében működő kutatóközpont mára 65 ország, 55.000 interjúját tartalmazza, 43 különböző nyelven.”
Az EGÉSZ, mint IDEA
Hol? 3530 Miskolc, Rákóczi u. 2., bejárat a Széchenyi u. felől
Megtekinthető: 2024. május 5. 17:00-ig
A Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum a 2010-ben elhunyt Hetey Katalin Kossuth-díjas magyar grafikus-, festő- és szobrászművész kiállításának ad otthont. A tárlaton a miskolci születésű művész festményeiből, illusztrációs és grafikai munkáiból láthatunk ízelítőt. Ahogy életrajzában írják, “művészetében geometrikus elemekből építkezett, a rész és az egész, a mozgás és az energia összefüggéseit; a pozitív és a negatív formák ellentétét, az ezekből adódó fény-árnyék hatást ábrázolta.”
Kérdés nélküli válaszok
Hol? 4026 Debrecen, Baltazár Dezső tér 1-3.
Megnyitó: 2024. május 9., 18:00-20:00
Bár ez nem hétvégi program, ám így is ajánljuk Balogh Kristóf József első egyéni kiállítását a Modern és Kortárs Művészeti Központ újonnan megnyíló terében, a Project Space-ben, Debrecenben. “Bár a festői minőségek megtéveszthetik a nézőket, Balogh valójában titokzatos incidenseket rögzítő képernyőfotókat használ forrásanyagként, amelyeken az ember nem pontosan tudja, hogy mi is történik. Ez a változatos vizuális gyűjtemény, a referenciák széles spektrumát használja fel és lépteti játékba. A művész új, anekdotikus festménysorozata, mely a kiállításra készült, gyakran eszközöl váratlan váltásokat a rajzfilmfigurák, az állatok és az emberi alakok között. Ezek a változások egyrészt az (ön)azonosság fluiditására történő utalásokként is tekinthetők, másrészről pedig az absztrakt gondolkodás és történetalkotás intenzitását erősítik. Az opak akril képek sok esetben csak nehezen kapcsolhatók egymáshoz, ami tovább fokozza azok elvont reprezentációjának logikáját és narratív szerkezetét. Balogh nem arra törekszik, hogy nyugodt elmélyülésre ösztönözze a nézőket, hanem arra, hogy olyan befogadói szituációt teremtsen, amelyben a nézők közvetlenül reagálhatnak az eredeti kontextusuktól megfosztott képekre” – olvasható a program leírásában.
Borítókép: Mivel megyünk? – Energiamix a közlekedésben. Fotó: Közlekedési Múzeum