A mai digitális világban, a megannyi inger és elvégzendő feladat között talán a korábbinál is fontosabb, hogy tudatosan határozzuk meg a céljainkat. Ha ezeket leírjuk és magunk előtt tartjuk – fizikailag és mentálisan is -, jobban tudunk arra figyelni, ami igazán lényeges az életünkben és figyelmen kívül hagyni, ami kevésbé. A továbbiakban egy önismereti tanító mondja el, hogyan érdemes jól tervezni az életünket.
Meg lehet határozni távlati célokat, akár több évre vagy évtizedre is. Ám nagyobb eséllyel valósulnak meg azok a célkitűzések, amiket rövidebb időtartamra szólnak: Egy új év kezdete mindig tökéletes alkalom arra, hogy átgondoljuk az eddigi eredményeinket, és kitűzzük az előttünk álló célokat. Az éves tervezés nemcsak a hatékonyságunkat, motivációnkat növeli, hanem támaszt nyújt abban is, hogy életünk minden területén harmóniát hozzunk létre.
Tehát elő a naptárakat, a saját magunk vagy művészek által rajzolt naplókat és tervezésre fel!
„Amikor a családi programok, ünnepek, kirándulások időpontját előre rögzítjük az évben, biztosítjuk, hogy ezek az értékes pillanatok prioritást élvezzenek. Ha a magánéletünk rendben van, az pozitívan befolyásolja az életünk minden más területét is” – mondja Vicsápi Natália, önismereti tanító, a Nati Method alapítója. Érdemes vizualizálni a terveket, ebben segíthet a különböző színek használata a különböző feladatokra:
„Ha különböző színekkel jelöljük a munkahelyi feladatokat, a szabadidős tevékenységeket és a családi eseményeket, könnyebben átláthatjuk a teendőinket. Ez a rendszeresség nemcsak a nyugalmat növeli, hanem segít abban is, hogy időben felkészüljünk az előttünk álló kihívásokra” – teszi hozzá a szakember.
A megfelelő tervezés tehát motiváló erőként hathat. Natália hangsúlyozza, hogy a munkánk az életünk fontos része, de nem szabad, hogy kizárólag kötelességként tekintsünk rá. „Ideális esetben a munkánk olyan tevékenység, amelyben kibontakozhatunk, és amelyben megtaláljuk a hivatásunkat. Ha több projekten dolgozunk egyszerre, érdemes időt szánni arra, hogy átgondoljuk, miért is végezzük az adott feladatokat. Készítsünk listát a tevékenységeinkről, és tegyük fel magunknak a kérdést: melyik feladat hoz igazán örömet?! Azokat a projekteket, amelyek negatív energiát visznek az életünkbe, érdemes fokozatosan elhagyni, hogy teret adjunk azoknak, amelyek valóban boldoggá tesznek” – javasolja az önismereti tanító.
Manapság a fejlett országok lakossága megengedheti magának, hogy időt vagy akár pénzt is szánjon önmaga megismerésére. Ennek a folyamatnak a része, hogy elmélkedünk a mindennapjainkról és őszintén átgondoljuk, mi fontos és mi nem és így valóban olyan célokat tűzhetünk ki magunk elé, ami a mi célunk (és nem másé) és ami így nagyobb valószínűséggel és motivációval valósul meg. Natália azt mondja, „az újévi fogadalmak legyenek összhangban az értékrendünkkel és személyes vágyainkkal. Ahelyett, hogy negatív érzelmekből indulnánk ki, inkább a fejlődés lehetőségét lássuk meg bennük. Az önismeret fejlesztése során felismerhetjük, hogy az életünk eseményei – legyenek azok sikerek vagy kudarcok – mind hozzájárulnak ahhoz, hogy tudatosabbá váljunk. Ez a szemlélet segít abban, hogy az életünket ne problémák sorozataként, hanem kalandos utazásként fogjuk fel.”
Vicsápi Natália tehát mindenkit arra biztat, hogy éljen az éves tervezés eszközével: „amikor megtervezzük az évet, megteremtjük annak alapjait, hogy nyugalommal és magabiztossággal nézhessünk szembe az előttünk álló kihívásokkal. Az éves tervezés lehetőséget ad arra is, hogy észre vegyük, mennyi mindent érhetünk el, ha fókuszáltan haladunk előre. Legyen az új év a tudatosságé! Tervezzünk, merjünk álmodni, és tegyünk meg mindent azért, hogy életünk minőségi, boldog és harmonikus legyen!” – tanácsolja a szakértő.
Képek és szöveg forrása: Nati Method sajtó