Jubileumi évfordulók és legendás alkotók a 40 éves Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon

Szerző: | 2025. 05. 15. 15:45

Olvasási idő: 2 perc

Hazánk első animációs filmfesztiválja, egyben legrégebbi filmes seregszemléje, a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál (KAFF) idén ünnepli fennállásának 40. évfordulóját. A május 27. és június 1. között megrendezett, hatnapos esemény a nemzetközi programok mellett kiemelt figyelmet szentel a magyar animáció ikonikus alakjainak és az elmúlt évtizedek meghatározó alkotásainak. A KAFF minden programja – a vetítésektől a kiállításokig – ingyenesen látogatható.

A fesztivál nyitónapján, május 27-én 17 órakor a Hírös Agóra kamaratermében Varga Zoltán filmtörténész nyitja meg azt a kiállítást, amely a KAFF 40 éves történetét mutatja be. A megnyitót követően egy válogatás következik a fesztivál elmúlt évtizedeinek legemlékezetesebb díjnyertes rövidfilmjeiből, melyek másfél órás blokkokban elevenednek meg a vásznon.

egy diafilm képe

Diafilm

A program egyik kiemelt része a magyar diafilm 70 éves múltjára reflektáló kiállítás. Május 28-tól 120 illusztráció lesz látható, köztük olyan legendás művészek munkáival, mint Bartos Erika, Dargay Attila, Foky Ottó, Jankovics Marcell, Marék Veronika és Sajdik Ferenc. A diafilmgyártás a magyar animáció történetének fontos része, és ez a tárlat egyedülálló lehetőséget nyújt arra, hogy a közönség bepillantson a kulisszák mögé.

A fesztivál idén több, kerek évfordulós alkotó előtt is tiszteleg. Varga Csaba – aki idén lenne 80 éves – munkásságát például a Szél című, Krakkóban a valaha készült legjobb animációk egyikének választott filmje képviseli. Varga a hazai animációs élet úttörője volt, a pécsi Ixilon stúdió, majd a legendás Varga Stúdió alapítójaként nemcsak szerzői, de nemzetközi koprodukciós filmek készítésében is élen járt.

Idén lenne 90 éves Nepp József, a Mézga család és Dr. Bubó megalkotója, a groteszk humor mestere, aki szinte minden szerepkört betöltött a Pannónia Filmstúdióban. A fesztivál keretében óriásvásznon vetítik majd az 1984-es kultikus Hófehér című rajzfilmjét Kecskemét főterén, így a közönség közösen élheti át ennek az egyedülálló műnek az élményét.

A magyar animáció másik különleges alkotója, Reisenbüchler Sándor is idén lenne 90 éves. A „szélsőséges őrültként” emlegetett művész a pop art esztétikáját emelte be az animációs filmbe. Elkötelezett környezetvédőként és tudatos alkotóként sodró, látomásos műveiben gyakran az emberiség sorsával kapcsolatos aggodalmait fogalmazta meg.

Szintén 90 éve született Vajda Béla, az egyik legkarakteresebb dokumentarista animációs alkotó. Legnagyobb sikere a Moto perpetuo című rövidfilm, mely 1980-ban Arany Pálmát nyert Cannes-ban. Ez a film is szerepel az idei fesztivál műsorában.

A fesztivál egyik legfontosabb eseménye az a három vetítésből álló blokk, amely a 111 éves magyar animáció történetének legjavát mutatja be. A filmválogatásban Cannes-tól Berlinig, Annecy-tól az Oscar-gáláig elismert rövidfilmek kaptak helyet, így a közönség átfogó képet kaphat a hazai animáció művészi sokszínűségéről és nemzetközi jelentőségéről.

A KAFF nem csupán filmes esemény, hanem igazi összművészeti fesztivál, amely kiállításokkal, retrospektív vetítésekkel, tematikus beszélgetésekkel és különleges szabadtéri programokkal is várja a látogatókat. A rendezvény nemcsak a szakmának, hanem a nagyközönségnek is szól – a cél, hogy minél többen megismerjék és megszeressék a magyar animáció sokrétű világát.

A KAFF 2024-ben is bizonyítja: a magyar animáció él és virágzik. A kortárs szerzői filmektől a klasszikus figurák újrafelfedezéséig, a nosztalgiától a progresszív formanyelvekig a fesztivál mindenkit megszólít. És ami talán a legfontosabb: minden esemény ingyenes, így valóban mindenki számára nyitott.

Borítókép: Részlet Nepp József: Hófehér című animációs filmjéből

Forrás: KAFF sajtó