Kedden kezdődik az ingyenes 17. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál

Szerző: | 2025. 05. 23. 15:23

Olvasási idő: 3 perc

Május 27. és június 1. között Kecskemét újra az animáció fővárosává válik. Idén immár 40 éves a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál (KAFF), amit minden eddiginél gazdagabb programkínálattal ünnepelnek meg a szervezők. A hatnaposra bővült fesztiválon több mint 300 filmet láthat a közönség, a világ élvonalából válogatva. A rendezvény minden programja ingyenes.

Vademberek

Vademberek

A fesztivál versenyprogramjában az animációs filmek krémje kap helyet. Vetítik Gints Zilbalodis Áradás (Flow) című művét, amely idén Oscart, Golden Globe-ot és Európai Filmdíjat is nyert. Látható lesz Michel Hazanavicius Cannes-ban bemutatott, a Kecskemétfilm közreműködésével készült A legértékesebb áru (The Most Precious of Cargoes) című alkotása, valamint Claude Barras Vademberek (Savages) című filmje, amely Locarnóban aratott sikert.

A versenyprogram mellett további hat egészestés animációs film várja a nézőket moziban, öt pedig a főtéri óriáskivetítőn kerül műsorra. A családokat Bogyó és Babóca, a Mókus és Rézi, valamint a Robotálmok című filmek csalogatják, míg a felnőttek figyelmét a Fekete pillangók keltheti fel. Ez utóbbi három nő történetét meséli el, akik az éghajlatváltozás miatt kénytelenek új életet kezdeni távoli földrészeken.

A fesztivál idei díszvendége az északi országokat képviselő Nordic Animation. Három blokkban vetítik Svédország, Finnország, Norvégia, Dánia és Izland legizgalmasabb animációit, melyekben visszatérő motívum a melankolikus humor és az egzisztenciális szorongás. A filmek sokszor a jóléti társadalmak belső ellentmondásaira reflektálnak, de gyakori témák a szexualitás szabadsága, a testhez való viszony, vagy épp a társadalmi egyenlőség kérdése is.

A KAFF nem csupán filmfesztivál: igazi összművészeti esemény. A programban hét kiállítás és hat könyvbemutató is helyet kapott. A Filmalkotók kézikönyve a hazai filmeseknek szóló, jogi és produceri kérdéseket tárgyaló szakkönyvként debütál. A Magyar animációs rendezőportrék hét ikonikus hazai alkotó – többek közt Cakó Ferenc és Bucsi Réka – életművét mutatja be. A magyar diafilmgyártás történetét bemutató DIAkönyv című kiadványhoz kapcsolódó tárlat a vizuális kultúra egy eltűnő, mégis kedves szeletét hozza közel a látogatókhoz. A kísérőprogramok között még találunk workshopot, művészeti vásárt és koncertet is. A szakmai programok között pedig lesz alkotói találkozó, konferenciák a tudatos médiahasználatról és a mesterséges intelligenciáról, valamint a korhatárbesorolásról is lesz egy kerekasztal-beszélgetés.

A fesztivál visszatekint saját történetére is: a KAFF 40 kiállítás az elmúlt négy évtized legemlékezetesebb pillanatait villantja fel. Külön tárlatot kap id. Szoboszlay Péter és három gyermekének közös kiállítása, a 4SZOBOSZLAY, valamint Bogyó Péter Séták című munkái. A Csongor és Tünde animációs adaptációja és a díjnyertes Kék pelikán szintén vizuális kiállítással egészülnek ki.

A főtéri óriáskivetítőn klasszikus magyar animációk is megelevenednek. Jankovics Marcell utolsó filmje, a Toldi, valamint a Szaffi, a Hófehér, a Családi legendák és Az idő urai esti vetítései nosztalgikus, mégis időtálló élményt kínálnak.

A KAFF célja nem csupán szórakoztatni, hanem párbeszédre hívni: kultúráról, társadalomról, identitásról. Mindezt animáción keresztül, színesen, bátran, érzékenyen – úgy, ahogy csak a legjobb filmek tudják.

Mikulás Ferenc, fesztiváligazgató, Kecskeméti Animációs Filmfesztivál és Bán János, alpolgármester, Kecskemét, Uránia Filmszínház, 2025. május 20.

Mikulás Ferenc fesztiváligazgató és Bán János, Kecskemét alpolgármestere

A fesztivál beharangozó eseményén Bán János, Kecskemét alpolgármestere azt mondta: „Tizenéves gyerekként kezdtem el az első vetítésekre eljárni. Egész életemben kísérte ez a folyamat is most, hogy a kecskeméti rajzfilmstúdió produkciójában újabb magyar népmesék, epizódok készülnek, számomra azt igazolja, hogy úgy képes megújulni a Kecskeméti Animációs Stúdió, hogy közben minden értékét megőrzi, ugyanakkor rendkívül lendületesen könnyíti minden újszerű és minden fiatalos gondolat felé.”

Mikulás Ferenc fesztiváligazgató arról beszélt, hogy a korábbi öt nap helyett a visszajelzések alapján egy nappal kibővül az animációs filmfesztivál programja. Ezen kívül a szervezők szeretnék, hogy ahogy a Kecskeméten született Kodály Zoltán azt vallotta, miszerint a zene mindenkié, úgy az animáció is legyen mindenkié, ezért a fesztivál programjai mind ingyenesek.

Forrás: KAFF sajtó