Poznanban, az Adam Mickiewicz Egyetemi Könyvtárban rejtőztek az elveszettnek hitt történetek.
A Grimm fivérek, Jacob (1785–1863) és Wilhelm (1786–1859) német akadémikusok voltak, akik a német népmeséket gyűjtötték és publikálták. Ezek aztán gyerekmeseként elterjedtek az egész világon: mindenki ismeri például Jancsi és Juliska, Piroska és a farkas vagy Csipkerózsika történetét.
A Grimm testvérek hagyatékában legendák, novellák és népmesék vannak, amelyek túlnyomó többségéről ma már sokan tudják, hogy valójában inkább a felnőtteknek és nem a gyerekeknek szóltak. Sok művüket elveszettnek hitték a második világháború után, azonban a közelmúltban 27 eredeti kötetet fedeztek fel az Adam Mickiewicz Egyetemi Könyvtár gyűjteményében.
A művek ritka nyomatokból és egyedi kiadásokból állnak, amelyek értékes forrásnak számítanak, egyebek mellett fontos részleteket tudhatunk meg a testvérek kutatási módszereiről. Kiadványaik lábjegyzeteiben és tárgymutatóiban mindkét testvér aprólékosan feltüntette az írásos forrásanyagot és a kézzel írott aláhúzásokkal, jegyzetekkel pontosították a leírtakat.
A Grimm testvérek munkásságát kutatók az Egyetemi Könyvtárban talált kötetekről sokáig azt hitték, hogy a második világháború során elvesztek. De most új lendületet kapott a fivérek irodalmi és tudományos eredményeinek modern feldolgozása. Ráadásul az a tény, hogy újra előkerültek ezek a művek, okod ad a reménykedésre, hogy Jakob és Wilhelm Grimm magánkönyvgyűjteményének több könyve is erre lappanghat valahol.
A feltételezések szerint a könyvek a háború utáni időszakban kerültek a poznani Egyetemi Könyvtárba a háború és a háború utáni könyvtári gyűjteménymozgások következtében.
forrás: Heritage Daily
borítókép: Henry Meynell Rheam: Csipkerózsa / Wikimedia Commons