A világ az AI forradalom bűvöletében él – közben pedig már formálódik az újabb nagy áttörés – az emberi agy és a számítógépek összenövesztése. Egyelőre igazán nem is látni a határait ennek a forradalomnak -de az biztos, hogy számos etikai és filozófiai problémát vetnek fel immár nagyon hamarosan.
A kínai Tianjin Egyetem egy új típusú robotot fejleszt, amelybe emberi agysejteket építettek be, így az emberhez hasonlóan működik és viselkedik. Annak érdekében, hogy az emberi testen kívül is agyszerű eredményt érjenek el, amelyet beépíthetnek a robot szerkezetébe, egy őssejt-tenyésztési módszert alkalmaztak, amellyel létrehozták az agy-chip formulát. Ez az úgy nevezett MetaBOC összeköti az agy-chip biokomputereket elektronikus eszközökkel, lehetővé téve a szilícium chipeken tenyésztett emberi idegsejtek számára az elektromos jelek fogadását, értelmezését és azokra való reagálást. Ez az innováció a Monash Egyetem DishBrain projektjére épül, ahol állítólag 800 000 agysejt egy chipen keresztül néhány percen belül megtanult pingpongozni. A DishBrain spin-off vállalata, a Cortical Labs emberi agysejtek felhasználásával számítógépes modulokat fejlesztett, és a technológia kereskedelmi forgalomba hozatalát tervezi a következő években. A Cortical Labs tudományos igazgatója, Brett Kagan szerint a neuronokkal továbbfejlesztett biokomputerek gyorsabb tanulási képességgel és nagyobb hatékonysággal rendelkeznek, mint a jelenlegi AI chipek. A New Atlasnak adott interjúban Kagan hozzátette: „Tegyük fel, hogy ezek a rendszerek valóban tudatot fejlesztenek ki – véleményem szerint ez nagyon valószínűtlen, de tegyük fel, hogy mégis megtörténik. Akkor el kell dönteni, hogy etikus-e velük kísérletezni vagy sem. Hiszen tudatos lényekkel végzünk kísérleteket.Tudja, állatokon végzünk kísérleteket, amelyek szerintem rendelkeznek tudatossággal, és ez nem okoz nekünk gondot… Sokan közülünk állatokat eszünk, és ez nem okoz gondot, mert ez indokolt.” – tette hozzá. Az etikai aggályok és a „wetware” komponensek fenntartásának szükségessége (pl. tápanyagok biztosítása és a kórokozóktól való védelem) ellenére ezeknek a biokomputereknek jelentős potenciáljuk van.
A Tianjin Egyetem és a Southern University of Science and Technology MetaBOC projektje háromdimenziós agyorganoidokat használ, amelyeket alacsony intenzitású ultrahanggal stimulálnak, hogy komplex idegkapcsolatokat hozzanak létre.Az organoidok körülbelül 10 000 agysejtet tartalmaznak, és olyan feladatok elvégzésére lehet őket betanítani, mint az akadályok elkerülése és tárgyak manipulálása. A technológia gyors fejlődésével az emberi agysejtek mesterséges rendszerekbe való integrálása forradalmasíthatja a gépek tanulási módját és a világgal való interakcióját.A bejelentés a biológiai és a mesterséges intelligencia ötvözését jelenti, ami filozófiai és etikai kérdéseket vet fel a tudatosságról és a mesterséges intelligencia jövőjéről.