A slam poetry (ejtsd: szlem poetri) a nyolcvanas években jelent meg az Egyesült Államokban, a mozgalmat Mark Kelly Smith alapította. Magyarországon a 2010-es évek környékén kezdett felfutni a műfaj, amelyben bárki elfoglalhatja a színpadot és a közönség elé tárhatja szabad szövegét. A slameket különböző esteken, versenyeken vagy – a jellemzően lázadó tartalmuk miatt – akár tüntetéseken is elő lehet adni.
A legközelebbi slamversenyt Budapesten a Földalatti Slam Akadémia (FSA) rendezi, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékével közösen. A helyszín a Gödör café lesz, a Király utcában. Az időpont pedig április 8-a, 20 óra.
Indulni egyéniben – maximum 3 perc 15 másodperces szöveggel – és csapatban – 4:15-nyi szöveggel – is lehet. A jelentkezéshez mindössze egy bejegyzést kell közzétenni a verseny Facebook-eseményénél.
A versenyen előadott szövegek témája – ahogy az elmúlt 11 alkalommal is – a felszabadulás. “A szövegek szólhatnak például a Hazám című József Attila versről, a politikai fölszabadulásról, az elfogultságainktól, a szorongásainktól, a gépezéstől, a természet-pusztító szokásoktól, az előítéletektől, a slam szöveg olvasása, sőt a slam színpadra lépéstől való félelem alóli, vagy bármely más értelmű fölszabadulásról is” – olvasható a Facebook-esemény leírásában.
A verseny egyik küldetése, hogy ösztönözze a fejből való slammelést. Emellett még számos célja van, a slamek szívből mondásának ösztönzésétől a közhelyek és az önsajnálat mellőzésén át a slammerek és más alkotók együttműködésének segítéséig.
Molnár Péter, az FSA alapítója így invitálja a Tiéd a Világ olvasóit a versenyre:
“Aki még nem volt a Földalatti Slam Akadémia “Föl kéne szabadulni már” estjén, az jöjjön e sorozat 12. alkalmára, hogy lássa ennek a Chicagóban született irodalmi műfajnak a szöveg műhely változatát, amiben konferálás nélkül, félperces élőzenével elválasztva-összekötve hangoznak el a max. 3 perc körüli slamek, amikről a szünet után az ezúttal az ELTE és a CEU tanárait is magában foglaló zsűri mond majd kritikát is tartalmazó észrevételeket minden egyes slamről, miközben 9 díjat oszt ki. Gyertek, és legközelebb lehet, hogy már a színpadon találjátok magatokat!”
A versenynek vállaltan nem nyertesei vannak, hanem helyezettjei és különdíjasai. (Bár, ha egy jó kulturális élményt szerezhet vagy adhat az ember, akkor a közönséget és a versenyzőket is nevezhetjük nyerteseknek.) A díjazottak borokat és könyveket kapnak a felajánlók jóvoltából.
Borítókép: Bátor Emma, a slamverseny-sorozat 11. részének első helyezettje. Fotó: Favics Péter