Izland, a világ harmadik legboldogabb országa

Szerző: | 2024. 03. 18. 16:46

Olvasási idő: 3 perc

Vadregényes tájak, jellegzetes építészet és gyermekbarát létesítmények is segítik az alábbi cikk szerzőjének boldogságszintjének emelkedését az izlandi fővárosban töltött tartózkodás során – olvassátok el Pragya Agarwal beszámolóját az izlandi kalandjairól.

Úgy tartják, hogy amikor Ingólfur Arnarson északi felfedező és felesége, Hallveig Fróðadóttir Kr. u. 878-ban néhány faoszlopot ledobott hajójáról, azok egy gőzölgő forrásokkal borított öbölbe sodródtak, innen kapta a Reykjavík, azaz a „füstös öböl” nevet, és Arnarson úgy döntött, hogy ott telepszik le. Itt kutatom az izlandi mondákban szereplő nőket a következő könyvemhez, és két kisgyermekünk, valamint édesapjuk is elkísért.

Megtesszük a szokásos turista körutat az Aranykörön, a gyerekek izlandi lovakat simogatnak, úsznak Izland legrégebbi geotermikus fürdőjében és megnézik a sarki fényt. De Reykjavík maga is egy érdekes, egy gyermekbarát város, amely sok mindent kínál. Gyermekeink különösen élvezik az Izlandi Nemzeti Galériát, és a Saga Múzeumban a trollokról és a viking történelemről tudhatnak meg többet.

Egy néprajzi túrán megtanuljuk, hogyan lehet 11. századi varázslattal felébreszteni a zombikat, miközben végigjárjuk a varázslatos Hólavallagarður temetőt. Számos kiemelkedő izlandi, köztük Ingibjörg H. Bjarnason, az első női parlamenti képviselő és Jón Sigurðsson, Izland függetlenségének atyja van itt eltemetve. Egyik délután taxival átmegyünk Bessastaðirba, az elnöki rezidenciára, az Alftanes-félszigetre. Találkozóm van a First Ladyvel, Eliza Reiddel, és a gyerekek is velünk tartanak, hogy részt vegyenek az épületet bemutató túrán. Ezen a helyen először Kr. u. 1000-ben telepedtek le először: Snorri Sturluson, a híres izlandi mondák írójának farmja volt ittt. Az 1796-ban felszentelt Bessastaðir-templom Izland egyik legrégebbi cementezett kőépítménye, gyönyörű festett triptichon oltárképpel és ólomüveg ablakokkal.

Néhányszor átsétálunk a Sundhöllinbe, Reykjavík számos uszodájának egyikébe. Hemzseg a családoktól, és 15 év alatti gyerekeknek ingyenes. A gyerekek itt megtanulják, hogy teljesen rendben van meztelenül zuhanyozni, és a testekre nem kell egyből szexuális eszközként tekinteni – fontos lecke, amit minden fiatalnak meg kellene kapnia.

Néhány hónappal az ideérkezésem előtt fedeztem fel, hogy May Morris, az Arts and Crafts mozgalom híve és William Morris legfiatalabb lánya többször is járt Izlandon, először 1922-ben, ahol vázlatokat készített és írt róla. Miközben Reykjavíkban járok, olvasok az utazásairól, és sok vázlatot is készítek az épületekről, hogy megpróbáljam rögzíteni az itteni emlékeimet. Az egyik legelegánsabb új épület a tengerparti Harpa koncertterem, amelyet Olafur Eliasson dán-izlandi művész közreműködésével terveztek. Az üveggel borított épület olyan, mintha bazaltszilánkok emelkednének a magasba, amik visszatükrözik a körülötte lévő ég és tenger színeit. Nem messze innen található a történelmi Höfði-ház, ahol Mihail Gorbacsov és Ronald Reagan híres találkozóján 1986-ban a hidegháború végéről döntöttek. Egyesek szerint kísértetjárta ház.A

Szivárvány út, vagy Skólavörðustígur öt percre van Óðinsgata-tól, ahol egy kis lakást bérelünk. Az utca szivárványszínekre van festve az 1999 óta évente itt megrendezett Reykjavík Pride támogatására, és az Eymundsson könyvesbolt, az ország legnagyobb könyvesboltja is itt van a sarkon. Ettől a saroktól nem messze található a jellegzetes Hallgrímskirkja-templom, amelyet a 17. századi lelkészről, Hallgrímur Péturssonról neveztek el, lépcsőzetes betonhomlokzata pedig az izlandi domborzati viszonyokra emlékeztet.

Felemelkedünk a 74 méter magas toronyba – amely egész Izland egyik legmagasabb építménye -, a kilátóteraszra, ahonnan lenyűgöző panoráma nyílik a városra és a színes hullámvas házakra.

Egy kis csónakkal átkelünk az öbölön a hátborzongató Viðey-szigetre, amely mindössze 1,6 négyzetkilométeres, és 1943 óta lakatlan. Itt található Yoko Ono Imagine Peace Towerje, amelyet minden évben John Lennon születésnapján világítanak ki, valamint Richard Serra szobrászművész Milestones (Mérföldkövek) című művészeti installációja. Gunnar Gunnarsson, a neves regényíró az itteni templomban van eltemetve.

A 2023-as World Happiness Report szerint Izland a világ harmadik legboldogabb országa. Könnyű belátni, hogy miért: Reggelente a Tjörnin-tó hídján sétálok át a Nemzeti Könyvtárba dolgozni. Még akkor is, amikor a tó teljesen befagyott, az egyik sarkában folyamatosan melegvizet engednek bele a több mint 40 kacsa- és hattyúfaj számára.

Ez a tény önmagában olyan boldoggá tesz, hogy talán több ponttal emeltem Reykjavík boldogságpontját. Ez, és a Bankastrætiben lévő BakaBaka pékség kardamomos kiflije, a legjobb, amit valaha ettem. Többnyire a Krónan szupermarketben vásárolunk, és egyszerű ételeket főzünk az apró konyhánkban. De a színes Café Babalú-t nehéz kihagyni a kiváló reggeli palacsintákért, a Reykjavík Roasters kávézóban pedig a legjobb kávékat lehet kapni.

Louis MacNeice és WH Auden izlandi utazásaik során írt leveleiben MacNeice meglehetősen vágyakozóan ír:
„Itt más a ritmus, a zsonglőrködő labdák/ A levegőben lógnak – a szünet, mielőtt a szuflé leesik/ Itt levegőt vehetünk.” Határozottan úgy érzem én is, hogy sehol máshol nem tapasztalható ritmusa van a városnak. Ami azt érzékelti, hogy itt szabadabban lélegezhetek.

Borítókép: Reykjavík látképe a Hallgrímskirkja templom tornyából, 2017. december 2-án. Fotó: Gárdonyi Ágnes

Forrás: The Guardinan