Megelevenednek Monet alkotásai a BOK csarnokban

Szerző: | 2024. 10. 17. 15:37

Olvasási idő: 4 perc

Október 17-én nyílik meg a nagyközönség számára a Monet immerzív kiállítás a fővárosi BOK csarnokban. Olvasd el ajánlónkat!

Claude Monet (1840-1926) a legnagyobb festők egyike, az impresszionizmus mestere. Fényei, színei, a természet iránti vonzalma, életöröme mély hatással van a mai kor közönségére is. “Claude Monet remekművével, A felkelő nap impressziója című alkotással indult útjára 1872-ben az impresszionista mozgalom. A többi már történelem: a napfénytől átitatott, “en plein air”, azaz a szabad ég alatt megörökített, a 19. század mindennapjainak szépségét hirdető festmények mindenki számára ismerősek lehetnek. A jelen emberét is emlékeztetik arra, hogy fedezzük fel a varázslatot, hiszen akad bőven, csak körbe kell néznünk” – mondta el Bán Blanka művészettörténész a kiállítás megnyitóján.

A kiállításra belépve egy hatalmas pipacsmező fogad minket. A múzeumokban megszokott félhomállyal hangolódhatunk a több érzékszervünkre is ható tárlatra. Ám a hagyományos festészeti kiállítástól rögtön a következő helyiségekben elszakadunk: itt ugyanis több, szöveges, festményeket kiemelő táblákkal igazítanak el minket a festő életén és az impresszionizmus kialakulásán.

Bán Blanka, művészettörténész a Monet immerzív kiállítás megnyitóján, 2024. október 16-án a BOK csarnokban

Bán Blanka, művészettörténész a Monet immerzív kiállítás megnyitóján, 2024. október 16-án a BOK csarnokban

A megnyitón tartott tárlatvezetésen Bán Blanka elmondta, hogy az, hogy a festők Monet idejében már nem voltak beszorítva a műterembe, hanem odakint is festhettek, annak köszönhető, hogy feltalálták a tubust, amelyben a festék tovább elállt és nem frissen kellett kikeverni a színeket. Azzal szemben, hogy korábban a festéket disznóhólyagban tartották, amely sérülékenysége miatt kevésbé volt szállítható és a használathoz rá ütött lyuk miatt hamar kiszáradt benne a festék. Pierre-Auguste Renoir szerint a tubusos festék nélkül a híres impresszionistákat nem ismernénk és maga az impresszionizmus sem terjedt volna el.

Ezután lépünk be a megannyi Monet-festményt – azaz reprodukciót – bemutató szobába. A berendezéssel a festő giverny-beli házát idézik meg. Claude Monet fél életét töltötte itt második feleségével, Alice-szel. A ház kertjében lévő virágok számtalan művén szerepelnek: Monet csak a tavirózsáiról mintegy 250 vásznat festett meg. A Monet házát idéző szobában szinte minden falfelületet elfoglalnak a festmények. Ez nagyon zsúfolttá teszi a teret – még ha a valódi házban jelenleg látható állapotot is szeretnék ezzel bemutatni a szervezők. Ám nem véletlenül tértek át a múzeumok több mint száz éve a szétterjedő elrendezésről a művek szellősebb, egyenkénti bemutatására. Utóbbi révén sokkal befogadhatóbbak a festmények.

A Giverny-i szobabelső a Monet immerzív kiállítás megnyitóján, 2024. október 16-án a BOK csarnokban

A giverny-i szobabelső a Monet immerzív kiállítás megnyitóján, 2024. október 16-án a BOK csarnokban

A következő teremben a ház udvarán találjuk magunkat (ld. borítóképünket). A vetített tó a halakkal és a két virágos híd nagyon hangulatos. Ezután az audiovizuális élmény fokozódik, mert a legnagyobb teremben megelevenednek Monet gyakran megfestett motívumai – a pályaudvar, a londoni parlament vagy a tündérrózsák – és maguk a festmények is életre kelnek.

A festő karikatúrái is megelevenednek a Monet immerzív kiállítás megnyitóján, 2024. október 16-án a BOK csarnokban

A festő karikatúrái is megelevenednek a Monet immerzív kiállítás megnyitóján, 2024. október 16-án a BOK csarnokban

“A legmodernebb technikát hívjuk segítségül az egyedi történetmeséléshez, az élmény pedig teljesen új jelentést csatol a múzeum fogalmához. Hang és fényjátékok, látványos 360 fokos digitális megoldások, virtuális valóság fogadja a látogatókat. Büszkék vagyunk erre a produkcióra, amely műértők és laikusok, gyerekek és felnőttek számára is maradandó élményt nyújtott már szerte a világon” – mondta el Dudi Bercovici, a Hadran Events ügyvezetője, a kiállítás szervezője.

A Monet immerzív kiállítást talán jobban élvezi a mai tizen-huszonéves generáció, amelynek nincs türelme olyan szinten elmerülni egy-egy témában, mint néhány évtizeddel ezelőtt. A 2003-as Monet és barátai kiállítást a Szépművészeti Múzeumban a gimnazista éveim elején láttam és nagy hatást tett rám. Azt biztosra veszem, hogy aki elmegy az immerzív kiállításra, azt is megérinti Claude Monet zsenialitása, ám aki teheti, nézze meg eredetiben: a Szépművészeti Múzeum tulajdonában lévő háromból két eredeti Monet-t a Magyar Nemzeti Galériában lehet látni, a továbbiakért pedig egészen Bécsig vagy Párizsig kell utazni.

Egyébként, ha úgy hirdetnék az egészet, hogy valódiak a festmények, sokkal nagyobb lett volna bennem az izgalom, hogy láthatom mindezt. De így, hogy tudom, hogy nem Monet vetette vászonra a műveket, ez maximum ismeretterjesztésnek jó – annak viszont nagyon, mert sokat megtudhatunk a festő életéről. Viszont a nagy hatás elmarad, legalábbis nálam.

Mindezek mellett rám a legnagyobb hatást a kiállításon a VR-élmény tette, amelyben személyesen léphetünk be a Giverny-i házba, a kertbe és a megannyi festmény helyszínébe. Emiatt megéri elmenni, mert tényleg olyan érzést nyújt, mintha ott járna az ember a Monet által is lefestett pipacsmezőkön.

A VR-élmény a Monet immerzív kiállítás megnyitóján, 2024. október 16-án a BOK csarnokban

A VR-élmény a Monet immerzív kiállítás megnyitóján, 2024. október 16-án a BOK csarnokban

A kiállítás várhatóan február végén látható Budapesten. Hétköznap 4500-9000 forintos, hétvégén pedig 7500-10000 forintos jegyáron. (A VR-élmény és egy Monet-poszter csak a drágább jegyhez jár.)

Borítókép: A Giverny-i kert a Monet immerzív kiállítás megnyitóján, 2024. október 16-án a BOK csarnokban