Június elején néhány napot Magyarországon töltött egy kínai élelmiszerdelegáció, hogy népszerűsítsék a régiójuk termékeit. Ennek keretében magyar intézményekkel és helyi kínai kereskedőkkel folytattak tárgyalásokat a jövendőbeli együttműködések reményében.
A mintegy húsz fős delegáció a Szecsuán tartománybeli Lösanból érkezett. A településnél lévő Omej-hegyben található a lösani Óriás Buddha, amely a világ legnagyobb kőből faragott Buddha-szobra az időszámításunk szerinti VII-X. század környékéről. A szobor és környéke 1996 óta része az UNESCO Világörökségnek.
A küldöttség tagjaként érkezett az Emeishan Muzhiyuan Food vállalat is. A termékpalettájukkal a Sárkány- és rizsgombóc fesztiválon ismerkedhettek meg a Tiéd a Világ munkatársai. A kínálatukban szerepel a szecsuáni bambuszrügy, amelyet kézzel dolgoznak fel egészen onnantól, hogy letörik az Omej-hegységben a növényt, odáig, hogy letépkedik a rügyeket. A kínaiak a rügy főzetét alaplének használják húsleveshez, tésztaleveshez és tészta főzéséhez is. Emellett a bambuszrügyet nyersen is lehet fogyasztani, nagy tápértékkel rendelkezik. A belőle készült levest meg is kóstolhattuk a fesztiválon.
Emellett a vállalat szecsuáni borsban marinált csirkelábakat is kínál, amelyet a visszajelzések szerint a magyarok is szeretnek. Egy másik csirke alapú ételük az úgynevezett Bobo-csirke, amelyhez szintén szecsuáni borsot használnak – más fűszerek mellett -, emellett friss zöldségeket és bambuszrügyet is tesznek hozzá az elkészítéskor. A delegáció tolmácsa, Csao Tommy biztosította a Tiéd a Világ olvasóit, hogy “Kínában mindenki tudja, hogy lösanban vannak a legjobb fűszeres csirke és ennek hírét szeretnénk elvinni nem csak Kína-szerte, hanem a világban is.” Ennek a hírvivésnek az első állomása volt Magyarország.
Borítókép: A lösani élelmiszerdelegáció tagjai magyar bort isznak a Chinatown Sárkány- és Zongzi Fesztiválon, Budapesten, 2024. június 9-én. Balról jobbra: Cao Jun, Cao Jüangen, vezérigazgató, Gao Hszienlin, Gaskó Gábor, szervező, Csao Tommy, tolmács