Mofetta kezelés, medveles és aktív turizmus Kovászna megyében

Szerző: | 2024. 03. 1. 13:30

Olvasási idő: 3 perc

Élménydús időtöltést kínálnak a székelyföldi Kovászna megye, másnéven Háromszék látogatóinak. Az aktív turizmus kedvelői az erdőkben, hegyekben való túrázás mellett medvékre is leselkedhetnek – de szigorúan csak ellenőrzött körülmények között, védett lesből. Emellett a fizikai kikapcsolódásra vágyók is megtalálják a számításukat, a pihenést pedig gyógyászati kezelésekkel is össze lehet kötni a megyében.

“A medveles egy olyan kikapcsolódási lehetőség,” – kezdi Fazakas Csoma Szidónia, a Visit Covasna munkatársa – “amelyen a kíváncsi szemek megfigyelhetik a medve viselkedését az élő környezetében, teljesen biztonságos körülmények között. Kényelmesen, egy fa barakkban kell várakoznunk a medvére, de valószínű, hogy meg fog jelenni, mert tudja, hogy ha odamegy, enni kap és nem a kutyára jön oda. Mi közben meg szuper fotókat készíthettünk a nagy ragadozóról. Ha pedig a medve esetleg mégsem jelenik meg, akkor a turisták visszakapják a pénzüket.”

Európai barnamedve. Forrás: Wikimedia Commons

Európai barnamedve. Forrás: Wikimedia Commons

Ezen kívül Fazakas Csoma Szidónia a népi feredőket is az érdeklődők figyelmébe ajánlja: “Nálunk nagyon sok természetes ásványvíz van. Ez nem termálvíz, mint Magyarországon, hanem hideg ásványvizek, borvizek. A borvízről azt kell tudni, hogy ahogy átszűrödik a különböző talajrétegeken, kioldja az ásványi anyagokat, amit az útjában talál. Helytől függően természetesen a borvizek különböző összetételűek lehetnek. Az ilyen vizeket használhatjuk belsőlegesen is, gyógyászati célokra. Illetve használhatjuk külsőlegesen, például a népi feredőkben, tulajdonképpen kis famedencékben. Valamint borvízben fürdőkben is találkozhatunk. Maga Kovászna város egy fürdőváros, ahol sok szállodákban van komplex kezelő központ: ezekben kádas fürdőt lehet venni, és nyilván nem a hideg vízbe fogunk beleülni, hanem a borvizet vegyítik meleg vízzel.”

Bálványosi kápolna és a harang torony alatt borvízforrás. Forrás: Wikimedia Commons

Bálványosi kápolna és a harang torony alatt borvízforrás. Forrás: Wikimedia Commons

A másik kezelési mód, amivel Kovászna megyében gyógyítanak, az a mofetta. Ez egy utóvulkanikus jelenség, amely során a szén-dioxid a kőzetréseken nagy koncentrációban tör fel. A kezelésben nagy körültekintéssel és szakértő felügyelet mellett szabad csak részt venni. “Nem javallott hirtelen mozdulatokat tenni vagy nagyon összekeverni a levegőt, mert veszélyes belélegezni a gázt. Tehát azt sem ajánljuk, hogy lehajolj és megkösd a cipőfűződet. Viszont ha betartod a biztonsági előírásokat, akkor tényleg orvosilag igazolt a gyógyhatása, szív- és érrendszeri betegségek tüneti kezelésére ajánljuk. A gáz kitágítja a pórusokat és azokon keresztül beáramlik a szervezetbe és vérkeringés-serkentő hatása van, érezni is lehet a bizsergető érzést, ahogy bemegyünk a helyiségbe. A mofetta kezelések által van, aki a szívgyógyszer szedését is el tudja hagyni vagy mérsékelni.”

A Hatolykai fürdő. Forrás: Visit Covasna

A Hatolykai fürdő. Forrás: Visit Covasna

Egy módszer a gáz megjelenítésére, hogy szappanbuborékot fújnak, és ahol elkezd lebegni a levegőben, ott van a szén-dioxid és a levegő határa. A fürdőkben ezt piros szalaggal szokták jelölni. “Úgy is szoktuk hívni ezeket a fürdőket, hogy egészség aréna. Ez egy fallépcsős szerkezet, cipőben is be lehet menni. A kezeléshez használt gáz nagyrészt szén-dioxid, de egyébként más anyagokat is tartalmaz” – tette hozzá.

Borítókép: Fazakas Csoma Szidónia és Székelyföld standja a 2024-es Utazás Kiállításon, 2024. február 22-én