Újabb történetekkel gazdagodik az Amerikába kivándorolt magyarokról szóló könyvsorozat

Szerző: | 2025. 07. 5. 06:36

Olvasási idő: 3 perc

A megvalósuláshoz azonban még szükség van adományokra. Még tart a közösségi finanszírozási kampány, hogy elkészülhessen a magyar kivándorlás élő krónikája, az Óhazából az Újvilágba könyvsorozat második kötete.

Az első kötet magyarul és angolul

Ez a különleges könyv nemcsak elmeséli, hanem meg is őrzi a tengerentúli új életet kezdők személyes történeteit. Az Óhazából az Újvilágba – Az Amerikába kivándorló magyarok emlékezete című könyv több mint ötven magyar család, kétszáz évnyi történetét tárja az olvasók elé – levelek, fotók és elbeszélések formájában.

Az első kötet közreműködői

Egy Facebook-csoportból induló, nem mindennapi könyvsorozat

Minden 2024-ben kezdődött, amikor néhány lelkes kutató és családtörténet-rajongó létrehozta az Óhazából az Újvilágba Facebook-közösséget. A mára több mint 1300 tagot számláló csoportban hónapok alatt egymás után bukkantak fel új források, történetek, régi fényképek, levelek. Ezekből született meg 2024 októberében az első kötet, melynek sikerét látva most közösségi finanszírozással készül a folytatás.

Személyes történetek – egy közös múlt lenyomatai

Az új kötet több mint 50 olyan szerző történetét gyűjti össze, akik személyes szálakkal kötődnek a magyar–amerikai múlthoz. Leszármazottak, családtörténet-kutatók, unokák és dédunokák mesélnek arról, mit jelentett elhagyni az Óhazát, új hazát találni, vagy visszatérni a gyökerekhez. Minden történet a nagy egész egy darabja, együtt pedig egy élő, személyes
mozaik, amely közelebb hozza hozzánk a történelmet.

A kötet szerkesztői – Fenyvesi Anna és Bakos Réka

Emberi sorsok a történelem nagy eseményei mögött

A könyv egyedülálló családtörténeti gyűjtemény: személyes sorsokon keresztül mutatja be a történelem emberi arcát. Az elbeszélések csaknem két évszázad magyar történelmét ölelik fel: a forradalomtól és szabadságharctól kezdve, a földnélküli parasztság küzdelmein, az első világháborún, Trianonon, a második világháborún és a holokauszton át egészen a kitelepítésekig, ’56-ig, a téeszesítésig és a rendszerváltozás utáni kárpótlási törekvésekig.

Generációkon átívelő emlékezet

A szerzők számára fontos, hogy ne csak a kivándorlók életét, hanem az őket követő generációk sorsát is bemutassák a “párhuzamos világokban” az Óceán két partján. Így végül a kötet sokkal több lesz, mint személyes történetek, vagy akár családtörténetek gyűjteménye. 4-5 generációt átfogó, élő családi krónikák találhatók a kiadványban, amelyek nem fejeződtek be. Ma is íródnak, folytatódnak, ahogy a leszármazottak újabb nyomokra bukkannak, friss információkat találnak, ápolják és őrzik kivándorló őseik emlékét és hagyatékát.

Fortepan / Szabó Ferencné – Amerikába induló kivándorlók a United States Lines SS Leviathan óceánjárójának fedélzetén. 1923

Méltó emléket állítani – közösen

A könyv célja, nemcsak megőrizni a múltat, hanem formálni is a jövő amerikai magyar történelmét – sok száz közreműködő ember elkötelezettségére építve. A kampány elérhető a Brancsközösség oldalán.

Borítókép: Az Óhazából az Újvilágba című könyvsorozat első kötete