PÁN – A belső sziget: Különleges moziélmény vár március 6-tól a mozikban

Szerző: | 2025. 02. 23. 20:03

Olvasási idő: 2 perc

Természetközpontú képek, festményanimáció és Super 8-as felvételek alkotják Giliano Carli Paris és Gianfilippo Pedote legújabb filmjét, a PÁN – A belső szigetet, amely meditatív moziélményt ígér a filmművészet különlegességei iránt érdeklődő nézőknek.

A történet főhőse egy fiatal katona az Osztrák–Magyar Monarchiából (Ondina Quadri, magyar hangja ifj. Vidnyánszky Attila), aki átszakítja az olasz front szögesdrótakadályát, és elmenekül a harcmezőről. Az ellenséges területen barangolva, a tájak szülőföldjére emlékeztetik, és emlékei között megidézi gyerekkori pásztoréletét, valamint a fronton elveszített barátját, Matyit. A fiatal katona úgy hiszi, egy tenger közepén fekvő szigeten menedéket találhat – egy helyet, ahol a háború nem létezik. A katona neve: Pán Péter.

A film valós történeten alapul: az első világháború vége előtt néhány héttel elhunyt osztrák–magyar katona sírját mindig friss virágok díszítik, ez adott ihletet az alkotóknak. Mivel a név egybecseng James Matthew Barrie regényhősével, az alkotók úgy alakították a filmet, hogy a főszereplőjének története összefonódik a felnőni nem akaró mesealak sorsával. A film célja, hogy óda legyen a békéhez, miközben egyedülálló képi megoldásokkal tárja fel a háború lélekre gyakorolt hatását.

Részlet a PÁN - A belső sziget című filmből. Forrás: JUNO11 Distribution

Részlet a PÁN – A belső sziget című filmből. Forrás: JUNO11 Distribution

A vizuális élményt Matteo Calore természetközpontú operatőri munkája, Cosimo Miorelli festményanimációi és Szecsanov Martin Super 8-as felvételei adják.

„A film koproducereiként már forgatókönyvként megfogott minket a PÁN – A belső sziget világa, amely nem mindennapi formanyelvével, természetfilmeket idéző, meditatív képeivel még erőteljesebbé vált” – mondta Sümeghy Claudia koproducer.

„Nagy öröm volt részt venni a Super 8-as felvételek elkészítésében, hiszen egy összművészeti alkotás létrehozásának lehettünk részesei. A PÁN… sosem látott módon mesél a háborúról, és olyan időtálló válaszokkal szolgál, melyekkel nemcsak vészterhes napjainkban élhetünk: a természetbe való visszavonulás olyan erőt képvisel, amiből bármikor meríthetünk, akármilyen élethelyzetben is legyünk. Ezt az élményt adja a film is – gyönyörű képeivel teljesen magával ragad, és szinte szakrális magasságokba emel” – tette hozzá a koproducer.

Részlet a PÁN - A belső sziget című filmből. Forrás: JUNO11 Distribution

Részlet a PÁN – A belső sziget című filmből. Forrás: JUNO11 Distribution

A PÁN – A belső sziget bemutatóját két kerekasztal-beszélgetés kíséri. Február 25-én 19 órától az Art+Cinema vendége lesz Iványi-Bitter Brigitta művészettörténész és Sághy Tímea fotóművész (aki a filmben az anyát alakítja), akik a film egyedi képi világáról beszélgetnek.

Március 9-én délelőtt 11 órától a Tabán moziban dr. Kádár Annamária mesepszichológiai szakértő és Létássy Lili Villő producer a filmben megjelenő mesevilágról és annak pszichológiai hatásairól mesélnek.

A film rendezői Giliano Carli Paris és Gianfilippo Pedote, producerei Francesco Bonsembiante és Andrea Stucovitz, magyar koproducerei pedig Sümeghy Claudia és Létássy Lili Villő. Az operatőri munkát Matteo Calore végezte, a festményanimációkat Cosimo Miorelli, a Super 8-as felvételeket Szecsanov Martin készítette. A film magyar hangjai ifj. Vidnyánszky Attila és Pál Emőke.

A PÁN – A belső sziget 2025. március 6-tól látható a hazai mozikban.

Borítókép: Részlet a PÁN – A belső sziget című filmből. Forrás: JUNO11 Distribution