Van, ahol már kapható laborhús

Szerző: | 2024. 02. 28. 08:14

Olvasási idő: 3 perc

Van, aki szerint ez menti meg a világot, mások szerint egyszerű humbug, vagy éppen átkozni való undorítóság. Hogy hosszú távon mi lesz a laborhús sorsa nem tudjuk – az biztos, hogy egylőre nem kell tartani tőle a gazdáknak.

Egészen hússzerű, mondjuk talán nem elég szaftos – ez volt a véleménye az első kóstolónak, amikor beleharapott a világ első laboratóriumban készült hamburgerhúsába. A meglehetősen átlagosan kinéző hús vagy hát mondjuk úgy majdnem-hús pogácsát sokat nem lehetett kóstolgatni: egyet sikerült elkészíteni belőle, és azt is elképesztő áron. A hambi 320 ezer dollárba – több, mint 110 millió forintba került.

Hét évig csend is volt a laborhús kőről, majd 2020-ban nagy dérrel-dúrral megnyílt Szingapúrban az első étterem, ahol engedélyt kaptak a laborban növesztett hús árusítására. Nézzék ezt a csirkefalatot, egészen olyan, mint bármelyik másik, kívül ropogós, belül szaftos, de ezért egyetlen állatnak sem kellett meghalnia – mondta akkor lelkesen az egyik helyi angol nyelvű híradó tudósítója, és mély átéléssel belé is harapott a csirkefalatkába. Látszatra tényleg nem volt rajta semmi különös, és az emberek, akik megkóstolták, azt mondták egészen csirkés hatása van. Akkor már nem volt ott a tévé, amikor – alig néhány héttel később – csendben kivezették a laborhúst a menüről. Most – egy másik helyen – újra próbálkoznak. Immár sokkal kisebb hírveréssel. De pontosan miről is van szó?

Hogyan készül?

Sejtmintát veszünk egy élő csirkéből. Ez például egy kaliforniai csirke tollából lett véve. A mintavétel semmi különösebb fájdalmat nem okoz az állatnak, máig vidáman él – mondja Zachary Tyndall, az Eat Jusr nevű startup cég tudományos vezetője. Alapvetően ez motiválta a cég megálmodóját is – a környezettudatos állatbarát gondolkodás. Kevesebb, mint háromezer dollár volt a bankszámlámon, de volt egy jó ötletem, és úgy éreztem, hogy ebben van a jövő. – mondja Josh Tetrick, az Eat Just tulajdonosa. Hamarosan sokkal több pénze lett, meg meggyőzte Vinod Bhosle indiai-amerikai kockázatitőke-befektetőt, hogy tényleg ez az évezred üzlete, így az adott 750 ezer dollárt, amivel már beindult a kutatás. Először a növényi alapú tojást dolgozták ki, majd jöhetett a laborhús. Ha például egy steakről beszélünk az egy nagyon bonyolult feladat, előbb sejteket kell növeszteni, azután azokból szöveteket generálni. – mondja Simon Fried, egy másik laborhússal próbálkozó cég vezetője.

A testi sejteket először valamilyen táptalajon hagyják osztódni, majd azokból 3d nyomtatóval készül a hús. Gyakorlatilag bármilyen szövetet, bármilyen összetételt, formát el tudunk készíteni. – büszkélkedik Fried. Arra azonban nem tér ki, hogy milyen sebességgel és milyen áron képesek mondjuk egy étkezésnyi steaket elkészíteni. De 2020-ban ez senkit sem érdekelt, a laborhúsról úgy tűnt, hogy a jövő nagy üzlete, hiszen az emberiség egyre környezettudatosabb, és a hústermelés a legfőbb mumusok közé került. Még hagyományos állattenyésztő-húsfeldolgozó cégek is beálltak a sorba. De aztán valahogy a szingapúri bemutató után az egész dolog valahogy elakadt. Nem az ízzel volt a baj.

Nem kiforrott még a technológia

Olyan ötven százalékos eredményt vártunk, de valójában meglepően jó volt, teljesen megkülönböztethetetlen az íze a hagyományos hústól – mondja az étterem séfje, ahol először bemutatták. Mégis hamar leálltak vele. De miért? A válasz elég prózai – a technológia egyelőre nem csak igen költséges, de lassú, és nehézkes is. Az Eat Just minden erőfeszítése ellenére sem képes heti 2-4 kilogrammnál több laboratóriumi csirkét előállítani. Így most az új étterem, a Hubers Burchery and Bistro is csak a hét egy napján korlátozott mennyiségben kínál laborhúst.

Az árral is gondok lehetnek – bár nem mondják meg mennyiért veszik a laborcsirkét, sokkal többért nem adhatják, mint a rendes egykor élt állatot. Így minden kilogrammon hatalmas veszteség van – szóval még szerencse is, is hogy alig pár kilót tudnak előállítani. Legutóbb interjújában már John Tetrick is azt mondta, lehet, hogy újra 3000 dollár lesz csak a számláján. De vannak még ötletei. Lehet, hogy csirketenyésztésbe fog fogni?

Borítókép: Laborban növesztett csirkehúsból készült fogás Szingapúrban. Forrás: Wikimedia Commons

Címke: laborhús, USA