Végső leszámolásra készülnek a maffia ellen

Szerző: | 2024. 08. 28. 13:22

Olvasási idő: 3 perc

Szicília kapcsolata a maffiával meglehetősen ambivalens. Egyrészről persze gyűlölik, hiszen mégis csak bűnözőkről van szó, akik sok ember életét keserítették meg, vagy akár vették el – másrészt viszont a maffia, mint turisztikai brand sokat hozott a konyhára. Eddig, mert ennek – talán  – vége lesz.

Manapság minden amerikai el akar menni Szicília szigetére. Kevés olyan tája van a világnak, amelyik ennyire jól építette fel regionális imidzsét – a szigetnek még Olaszországon belül is van egy olyan sajátos aurája, ami különlegessé, vonzóvá teszi a – különösen a tengerentúli – turisták körében. Az elmúlt években ehhez sokban járult hozzá a Fehér Lótusz is – a sikeres komédiasorozat második évada beillett turisztikai imázsfilmnek is, mégsem érezte ezt senki tolakodóan marketingesnek, mert a történet fordulatai, és a tényleg kiváló színészek elvitték a show-t. De a Fehér Lótusz csak hab volt a tortán – Szicília diadalmenete a filmalapú turizmusban a Keresztapa sorozathoz kötődik. Don Corleone névadó települése évtizedek óta él jól abból, hogy minden egyes olasz-amerikai – és a nem olasz-amerikaiak közül is elég sokan – akarnak legalább egy szelfit csinálni a névtáblával. Maffiás emléktárgyakból sincs hiány, ennek megfelelően pólók és tányérok, sörnyitók és egyéb ízléses és kevésbé ízléses maffia-emlékek öntik el a szigetet. Nagyrészt pedig kínai gagyi – de az amerikai turisták veszik, mint a cukrot.

Vulcano krátere…

…és Siracusa központja.

Hogy mást ne mondjunk – a szigeten van hat világörökségi helyszín is, ami azért jelzi, hogy a maffia előtti és melletti történelem is tartogat elég sok látnivalót. Siracusa ókori emlékei – a város a későrómai korban egy rövid ideig a birodalom fővárosa is volt, előtte pedig az egyik legfontosabb görög gyarmatváros a szigeten -, Piazza Armerina csodálatos későrómai villája több mint kétezer négyzetméternyi mozaikjával Palermo arab-normann kori emlékei, az Etna, Európa legaktívabb vulkánja a Noto völgyének barokk városkái akár több hétre elegendő programot adnak a turistáknak anélkül is, hogy akár egyszer a maffiára gondoljanak. Nem is beszélve arról, hogy Szicíliáról kiindulva látogathatunk el a világ összes tűzhányójának nevet adó Vulcano szigetére – ahol könnyedén felsétálhatunk a tűzhányó kráteréig is.

Agrigento

Egy helyszínt nem emlegettünk eddig – Agrigentót. Az egykori görög gyarmatváros antik templomai is a világörökség részét képezik. A város pedig – méltán – az olasz kulturális fővárosa lesz jövőre. Francesco Miccichè, Agrigento polgármestere pedig elhatározásra jutott, a kulturális főváros projekt keretében betiltotta a maffiát ábrázoló ajándéktárgyak árusítását. “Tekintettel arra, hogy az ilyen termékek árusítása Agrigento területén megalázza a helyi közösséget, amely évek óta elkötelezett a törvényesség kultúrájának terjesztése mellett, elrendelem minden olyan tárgy árusításának tilalmát, amely a maffiát és a szervezett bűnözést dicsőíti, vagy bármilyen módon és formában utal rá” – mondta a polgármester az olasz sajtónak. A helyi rendőrség felhatalmazást kapott arra, hogy ellenőrizze a város ajándékboltjait, és bírságot szabjon ki, ha tiltott termékeket találnak. Azt, hogy az üzleteknek mennyit kell majd fizetniük, még nem erősítették meg. A tilalom bevezetésére azért került sor, mert Agrigento arra készül, hogy jövőre Olaszország kulturális fővárosa legyen, és a maffia öröksége helyett kulturális gazdagságára kívánja felhívni a figyelmet. A városi tanács szerint a kulturális program 44 új projektet tartalmaz majd, amelyek az ember és a természet kapcsolatát vizsgálják. Úgyhogy ha jövőre Agrigentóba megyünk, ne is keressük a lefűrészelt csövű vadászpuskát – az úgynevezett luparát – lóbáló emberekkel és egyéb maffia-kellékekkel díszített tárgyakat. Nézzük helyette a görög templomokat, a múzeumokat, és élvezzük a várost.