A város központjában végzett ásatások során bukkantak a régészek a különleges leletre, az állatcsontból készült jégkorcsolyára.
A Přerov-i Comenius Múzeum szakértői a Bečva folyó mentén fekvő településen mentőásatásokat végeztek a Felső téren álló ház alagsorában. A talaj szitálása közben előástak egy 10. vagy 11. századi csontkorcsolyát. Zdeněk Schenk régész szerint valószínűleg lószárcsontból készült:
„A tárgynak határozott formája van. Az egyik oldalon van egy ívelt csúcsa, amelybe egy lyuk van fúrva, és van egy másik lyuk hátul. Ezt a lyukat egy pánt átfűzésére használták, amivel a korcsolyát cipőre vagy faszánkóra erősítették.”
A csontpengét a 10. század második fele és a 11. század első fele között keletkezett kerámiatöredékek között találták meg. Ez segített a régészeknek meghatározni az objektum korát:
„Abból az időből származik, amikor itt egy nagyon fontos erőd, Bátor Boleszláv lengyel király fellegvára állt, aki akkoriban elfoglalta Morvaországot, és itt állomásoztatta katonáit. A maitól eltérően, az ezer évvel ezelőtt a környéken élők nem sportolásra vagy szabadidős céllal használták a pengéket, hanem egyszerűen csak így közlekedtek a téli hónapokban” – magyarázza Schenk úr.
„Ahelyett, hogy korcsolyáztak volna, egy-két bot segítségével csoszogtak végig a fagyott felületen. A pengéket a szánkókhoz is rögzítenék, hogy egy rakományt szállítsanak a jégen.”
Ez a csontpenge nem az első ilyen tárgy, amelyet Přerovban találtak. Hasonló leletet találtak már 2009-ben, és az évek során több ilyen pengét tártak fel a város tágabb területén. Zdeněk Schenk szerint ez valószínűleg a helyének köszönhető:
„A Felső tér a Bečva bal partja feletti dombon található. De akkoriban az egész kora középkori agglomerációt – az erődtér kivételével – valójában több kisebb település alkotta, amelyek a folyó ágai és kanyarulatai mentén helyezkedtek el.”
Schenk arra is rámutatott, hogy hasonló szarvasmarha- vagy lócsontokból készült „jégkorcsolyák” bukkantak fel már Európa más részein is:
„Közép-Európában és főleg Északnyugat-Európában, Skandináviában több hasonló darabokról is tudunk. Nagyjából ugyanabból az időkeretből származnak, mint ez a korcsolya, gyakran a 10. századi viking településeken találták meg.”
Hamarosan bemutatják a nagyközönségnek a přerovi ezer éves korcsolyát, a város várában lesz látható a régió történetének szentelt kiállítás részeként.
A cikkben szereplő képek forrása:
Forrás: Radio Prague International