A Cinque Terre legromantikusabb túraútvonala – amelyet találóan Via dell’Amore-nak (Szerelem útja) neveztek el – július 27-én nyílt meg újra Olaszországban, 12 évvel a 2012 szeptemberében történt földcsuszamlás után, amelyben négy ausztrál turista sérült meg és amely rávilágított arra, hogy az útvonalnak sürgős felújításra és fokozott biztonsági intézkedések bevezetésére van szüksége. A 800 méter hosszú, meredek sziklákon vezető, a Ligur-tengerre lélegzetelállító kilátást nyújtó gyalogösvény 104 éves múltra tekint vissza, és a jövője döntően az olasz tengerparti tájak megőrzésétől függ.
A 2012-es bezárása előtt a lenyűgöző útvonal a Cinque Terre nevet adó “öt földet” átszelő 130 km hosszú, a Riomaggiore és Manarola sokszínű, középkori falvakat összekötő útvonal egyik legnépszerűbb szakasza volt.
Eljutni Cinque Terre-be
Cinque Terre “öt földje” – Monterosso al Mare, Vernazzo, Corniglia, Manarola és Riomaggiore – mind az UNESCO által jegyzett Cinque Terre Nemzeti Parkon belül található, amelyet 48 különböző áteresztőképességű útvonal hálóz be. A felfedezés legkényelmesebb módja, ha a Cinque Terre Express vonatokat választjuk, amelyek 20 percenként közlekednek, és mind az öt településen keresztül visznek. Vagy vegyük fel a túrabakancsot, és válasszunk egy túraösvényt, a Cinque Terre-kártyával felfegyverkezve, amely belépést biztosít a parkba, és hozzáférést ad a park szolgáltatásaihoz, beleértve a vezetett túrákat és a mosdók ingyenes használatát. Iktassunk be pihenőket, hogy megkóstoljuk a környék finomságait, például a pestós tésztát, a liguriai focaccia-t és a szardíniát. A településekre komppal is ellátogathatunk. A park négy ösvénye már akadálymentesített a fogyatékkal élők számára is.
Az út története
Ironikus módon senki sem tervezte, hogy megépíti a Szerelem útját. Ma Riomaggiore és Manarola – a fenséges sziklákon magasodó “függőleges” falvak, ahol a házak egymásra épültek, mint a pasztellszínű fagylaltkehelyek – külföldi turisták millióit vonzza, akik mindannyian a színpompás olasz városképért jönnek. Ezek eredetileg tengerparti földművesek (nem halászok, ahogy azt gyakran tévesen hiszik) egyszerű települései voltak; csak egy ősi ösvény kötötte össze őket egy meredek hegycsúcson át, amelyen olyan nehéz volt átkelni, hogy emiatt ritkán tudtak kommunikálni is egymással a szomszédos falvak lakói, olyannyira, hogy a két apró faluban különböző nyelvváltozatokat beszéltek.
A Genova és La Spezia városok közötti vasútvonal építése során a 19. század végén azonban egy kőutat részben a sziklákba vájtak a munkások és a szamarak számára, amik a vasúti alagutak ásásához szükséges anyagot és robbanóanyagot szállították.
A helyiek lehetőséget láttak a két széttöredezett út összekapcsolására. Fabrizia Pecunia, Riomaggiore jelenlegi polgármestere kifejtette: “Látták ezt a [vasúti szerviz] útszakaszt a Riomaggiore-i oldalon, és ezt a másik szakaszt a Manarola-i oldalon, és elgondolkodtak: ‘Miért nem hozunk létre egy összekötő utat?'” Az új gyalogút építése 1920-ban kezdődött és körülbelül 11 évvel később fejeződött be. “A nagyapám, Brizio Bonanini volt az egyik, aki építette” – mondja Pecunia. “És én nagyon büszke vagyok rá.”
A tengerre nyíló, naplementés kilátással és a mintegy 30 méterrel alattunk összecsapó hullámok fölé magasodó drámai sziklás tájjal ez a sík, könnyen járható ösvény hamarosan ideális és praktikus választássá vált egy randevúhoz, nem messze a falvak középkori központjaitól. Aztán egy névtelen firkász, aki ezek szerint értett a cégérgyártáshoz, felírta a Via dell’Amore-t a sziklafalra – így kapta az ösvény a romantikus nevét. Ötven évvel később, az 1970-es években a helyi hatóságok is meglovagolták a témát, és a szenvedély mitológiai alakjainak – Ámortól Erószig – szentelt padokat helyeztek el.
Az egyetlen bökkenő: a Szerelem útja egy meredek és omladozó hegyoldalon épült, egy olyan régióban, ahol gyakoriak a földcsuszamlások. “Ez egy nyilvánvalóan veszélyes terület – egy nagyon szép terület, mert a tengerparton fekszik -, de nyilvánvalóan veszélyes” – magyarázta Francesco Faccini, a Genovai Egyetem geológusa. “Nem véletlen, hogy az eredeti ősi út a hegy fölé [és nem az oldalára] vezetve épült. A lejtő alján történő vágás elkerülhetetlenül sziklaomláshoz vezet.”
Az egész Cinque Terre egy ember alkotta rulett a természettel. “Ezek voltak a ‘hősies szőlőművelés’ földjei” – mondta Domenico Calcaterra geológus a Nápolyi Egyetemről -, “egy drámát és veszélyt magában rejtő mezőgazdasági ágazat földjei. A férfiak és nők nagyon keskeny ösvényeken dolgoztak az áthatolhatatlan lejtők mentén, és a balesetek nem voltak ritkák”. Az évszázadok során a lakosok száraz kőfalakat építettek, hogy megtartsák a teraszokat, ahol olajfákat és szőlőt termesztettek. “Ez egy egyedülálló táj” – teszi hozzá Donatella Bianchi, a Cinque Terre Nemzeti Park elnöke. “Függőleges, 130 kilométernyi ösvényt hoztak létre az emberek, akik átalakították a hegyeket, hogy megművelhessék azokat és túlélhessenek rajtuk.”
Az 1950-es években a turizmus megjelenésével a területen felhagytak a mezőgazdasággal, és elhanyagolták a kőfalak karbantartását, miközben az éghajlatváltozás miatt fokozatosan kevesebb, ám hevesebb viharban koncentrálódott az évi azonos mennyiségű eső.
“Ahogy az sajnos gyakran előfordul Olaszországban, az új [környezet]tudatosság csak egy tragédia után jön el” – mondja Calcaterra, utalva a 2011-2012-es földcsuszamlásokra és drámai árvizekre. A park új vezetése ekkor döntött úgy, hogy átfogóbban foglalkozik a környezettel, és létrehozta a Geológiai kockázatokat vizsgáló központot, ahol Calcaterra is dolgozik. Emellett elkezdték támogatni a mezőgazdaságot a gazdáknak nyújtott pályázatokkal, valamint sziklákat biztosítva a szárazfalak rögzítéséhez, emellett barbatelle-t (szőlőcsemetéket) a tekintélyes helyi bor, az édes fehér Sciacchetrà passito bor előállításához.
De miért tartott 12 évig egy 800 méteres út újranyitása? Daniela Santanchè turisztikai miniszter, aki július végén avatta fel az ösvényt, csak nevetett a kérdésen: “Látta már Liguriát? Ez egy vékony régió, amely meredeken emelkedik ki a tengerből. Az egész hegyet be kellett hálóznunk, és gondoskodnunk kellett arról, hogy minden teljesen biztonságos legyen.”
“Összesen 22 millió euróba került” – teszi hozzá Pecunia polgármester, és leírja, hogyan kellett a különböző helyi és nemzeti szervezeteknek összegyűjteniük a forrásokat, megállapodni a tervben, végigmenni a teljes bürokrácián, és végül kiépíteni a béklyókból, hálókból és horgonyokból álló rendszert, amely egyszerre akadályozza meg a sziklaomlást és védi az ösvényt anélkül, hogy tönkretenné annak természeti szépségét. “És most aki elmegy oda, egyből beleszeret” – mélázik Santanchè. “Nem véletlenül hívják a Szerelem útjának.”
A helyi látogatók július 27. óta járhatják végig a Szerelem útját, online vagy személyesen, a park jegypénztáraiban vett jeggyel.
Az ösvényen óránként legfeljebb 400 ember tartózkodhat (negyedóránként engednek be maximum 100 embert) – ez az új irányelv a túlzsúfoltság korlátozását célozza. És a park üzemeltetése – amely Olaszország egyik legkisebb, de legsűrűbben lakott területe, 3800 hektáron 4000 lakossal -, reméli, hogy a látogatók számát nyomon tudja követni, és a turistákat már az érkezésük előtt tájékoztatni tudja arról, hogy éppen mennyire zsúfolt a park.
Érdekesség, hogy bár a Szerelem útján lebonyolított hatalmas esküvői lagzikra még várni kell a botanikus kertként is funkcionáló ösvény kis amfiteátrumának jövő évi megnyitásáig, Pecunia polgármester garantálja, hogy a nagyon intim, csak néhány vendéggel, frissítők és fogadás nélkül tartott esküvők idén nyártól is megengedettek. Végül is, senki sem tudja igazán kordában tartani a romantikát és azt, hogy ki mindenki fogad egymásnak örök hűséget a Szerelem útján.
Turisták számára augusztus 9-étől reggel 8-tól este 7 óráig látogatható a Szerelem útja, a 10 eurós Cinque Terre Treno MS kártyával. 15 euróért pedig egy félórás vezetett túrán lehet részt venni, amelyre jegyet a még fejlesztés alatt álló honlapon is vásárolhatunk majd. A Cinque Terre honlapjáról pedig az is kiderül, hogy a romantikus ösvényre Riomaggioréban lehet rálépni és az út Manarolában ér véget. Az út egyirányú.
Forrás: BBC Travel
Borítókép: A felújított Szerelem útja a Cinque Terrén. Forrás: Riomaggiore városa