A bizarr és csodás viktoriánus karácsonyi üdvözlőlapok története

Szerző: | 2024. 12. 28. 09:07

Olvasási idő: 5 perc

Ma már egyre kevesebbet adunk postára az év végén az ünnepek előtt, de volt idő, amikor elképzelhetetlen volt a karácsony ünnepi üdvözlőlap nélkül. Ezeknek a képeslapoknak a története a 19. században kezdődött a Brit Birodalomban. Nem voltak unalmasak és kiszámíthatóak, sok közülük kifejezetten hátborzongató vagy viszolyogtató volt. De a viktoriánus korban élt angolok lelkesen küldözgették egymásnak gyilkos állatokkal vagy éppen megfőzött gyerekekkel illusztrált üdvözlőlapokat. Felkavaró rajzok következnek.

„Érdekes, hogy a karácsonyi képeslapok előképei a Valentin-napi üdvözlő kártyák voltak” – Greg Jenner, történész, író, a BBC Hátborzongató történelem című sorozatának tanácsadója szerint a legelső karácsonyi képeslapoknál látható a hasonlóság a kétféle grafika között – még a decemberiek is nagyon virágosak, kerubok és más romantikus képek díszítik. „Ez alapján jól megfigyelhető, ahogy a Valentin-nap látványvilágát idézik ezek a téli lapok.”

Virágos-romantikus karácsonyi üdvözlő lap.

A romantikus üdvözlőkártyákat megelőzően azért már léteztek karácsonyi témájúak is, amelyeket levélként elküldtek, vagy a gyerekeknek adták jutalomként az iskolában. Ezek elegáns, sokszor téli illusztrációval díszített kártyák voltak. Akkoriban azonban még drága holmiknak számítottak, ráadásul a postaköltség is magas volt, emiatt a levélküldést inkább különleges alkalmakra tartogatták.

John Washburn és neje által küldött képeslap, az első karácsonyi üdvözlő lapok egyike – 1843. december 23-án írták.

A másik bosszantó aspektusa az üdvözlőlap küldésnek az volt, hogy számtalanszor kellett újra és újra leírni ugyanazt az üzenetet. Az 1843-as karácsonyi szezonban a Victoria & Albert Múzeum alapító igazgatójának, Henry Cole-nak (1808–1882) az az ötlete támadt, hogy illusztrált és nyomtatott szöveges üdvözlő kártyákat készít. Ezer kártyát nyomtattak – egy-egy shillingért darabját – ami akkoriban még sok pénznek számított. Emiatt elmaradt a kereskedelmi siker, de ezzel a vállalkozással lefektették a jövő képeslap gyártásának alapjait.

Az 1850-es és 1860-as évek körül a karácsonyi képeslapok népszerűsége növekedni kezdett. Ebben közrejátszik az is, hogy megjelent egy színes nyomtatási technika, a Baxter-módszer, amelyet George Baxter angol művész talált fel. Ez lehetővé tette a kártyák olcsóbb tömeggyártását, így szélesebb körben is elérhetővé váltak. Ezenkívül az 1840-es években megjelent a filléres posta, rögzített díjakkal, így drasztikusan csökkentek a postai költségek.

Egy meglepően konvencionális karácsonyi üdvözlőlap a 19. század végéről.

Ahogy az manapság a popkultúrában is történik, a népszerűségük növekedésével együtt a viktoriánus-kori kártyák illusztrációi egyre érdekesebbek lettek. És az „érdekes” kifejezés alatt az egészen bizarr képekre gondolunk.

Viktoriánus szórakozás – táncoló szarvasbogárral és békával kívánnak vidám karácsonyt. A zenét egy csörgődobos szúnyog szolgáltatja.

„Az 1860-as évek végére a kártyák olcsóbbak, a grafikák pedig egészen változatosak lettek, széles volt a választék” – mondja Greg Jenner. „A karácsonyi képeslapokban nem feltétlenül a bizarrság a legérdekesebb, hanem a képek sokfélesége. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a karácsonyi képeslapok vizuálisan viszonylag egységes témájúak – téli jeleneteket, vörösbegyeket, hóembereket, borostyánt, magyalt, ilyesmiket ábrázolnak –, de a viktoriánusokat sokkal jobban érdekelte a képek különlegessége és egyedisége.”

Itt rablógyilkos béka és áldozata kívánnak boldog karácsonyt a címzettnek.

A klasszikus karácsonyi jeleneteket ábrázoló képek mellett feltűntek a meghökkentően sötét témájú képeslapok is, amelyeken vidám ünnepi üzenet van. Ez a váratlan párosítás a viktoriánusok számára nagyon humoros volt. Így, ha eltekintünk a furcsa illusztrációktól, akkor segítségükkel betekintést nyerhetünk a 19. század végi brit kultúrába.

Viktoriánus humor – halott madár fényképe mellett küldenek szerető karácsonyi üdvözletet.

„A viktoriánusokat lenyűgözték az állatok. Bájosnak és viccesnek látták őket, azt pedig különösen mulatságosnak találták, ha az állatokat emberi tevékenységek közben ábrázolták” – meséli a történész. Tehát amíg a mi szemünkben ezek bizarr és sokszor félelmetes rajzok, addig ezeket a lapokat a viktoriánusok ellenállhatatlanul viccesnek látták.

Ettől is lehetnek furcsa álmaink, de legalább itt nincs halott. Csak két romantikus, napernyő alatt sétáló macskapárral kívánnak boldog karácsonyt.

Hasonlóan nagy érdeklődés övezte a természeti világról és a gyerekekről készült képeket, ezek az ártatlanság és a nosztalgia szimbólumaként jelentek meg, így mindkettő visszatérő téma a karácsonyi képeslapokon.

Teáskannában megfőtt kisgyerekkel küldenek szerető karácsonyi üdvözletet. Mi lehet ennél viccesebb és karácsonyibb hangulatú?

„Ha a viktoriánus világ tükreként tekintünk rájuk, akkor ez eléggé idealista képet mutat, mivel a korszakot inkább gyárak, vonatok és a nagyvárosok megjelenése jellemezte. Ezek a karácsonyi képeslapok az egyszerű, gyönyörű múlt képének nosztalgikus kivetülései” – véli Jenner.

Talán a denevéren lovagoló gyerekek, akik azért jöttek, hogy nekünk kívánjanak ragyogó új évet.

„Nyilvánvalóan létezik az a mítosz a popkultúrában, hogy a Coca-Cola találta fel valójában a modern Mikulást. Eszerint ők adták rá először a piros jelmezt a Coca-Cola dizájn miatt, de ez egyszerűen nem igaz” – állítja Greg.

Mikulás piros ruhában…

„Már az 1870-es évekből származó kártyákon is ábrázolták piros ruhában, de hord zöldet, barnát és kéket is.”

…és barna ruhában. „Változtassa a szíved és otthonod a karácsony csupa boldogsággá.”

A viktoriánus Angliában az emberek karácsonykor szerettek egymásnak hátborzongató történeteket mesélni kísértetekről, gonosz lelkekről, őrült emberek félelmetes tetteiről. Amikor leginkább csak gyertyák és a kandalló tüze adott némi fényt a házban, szívesen töltötték ilyesmivel az idejüket a hosszú téli estéken. Ezt a szokást az is ösztönözte, hogy úgy hitték, a szellemeknek joguk van szenteste rosszalkodni, megengedett számukra egyfajta szabad játék, mielőtt megparancsolnák nekik, hogy fogják vissza magukat a következő szent napon.
Az egyik gyakran ábrázolt rémálom, az életre kelt ételek. Mi lehet nyomasztó és vicces egyszerre, mint az életre kelt karácsonyi menü?
Amikor az ipari forradalom berobbant, a szájról szájra terjedő ijesztő történetek közül többet is kinyomtattak, és az ünneplő, mulatozó emberek között könnyen terjedtek, egyre többen mesélték el karácsonykor az ismerőseiknek a korábban olvasott kísértethistóriákat.

Egy baljós bohóc készül egyedi ajándékot adni karácsonykor a biztos úrnak

Érdekes, hogy bár a viktoriánusokat leginkább szigorú erkölcsükről és keresztény hitükről ismerjük, az üdvözlőkártyáikon nem sok vallási szimbólum vagy kép szerepelt. „750 kártyát néztem át – ami elég kis minta, de érdekes eredményt mutat –, közülük csak 12 százalék volt vallásosnak mondható” – mondja Greg Jenner. „A kártyák ikonográfiájában a legdominánsabb motívum – minden bizarr illusztráció ellenére – a virág volt.”

Úgy tűnik, a karácsony a viktoriánusok számára nem a keresztényi ünnep miatt volt fontos. Számukra ez az időszak inkább a viccekről, a jó humorról és a hátborzongató történetekről szólt. De reméljük, ezektől a képektől azért senkinek nem lesz rémálma. Annál inkább boldog karácsonyi időszaka és új éve.

Borítókép: Homáron lovagló egér kíván boldog karácsonyt

Képek és történet forrása: BBC, Art of the UK