Legalábbis egy új lelet miatt erre a következtetésre jutott egy régész. Anglia egyik ikonikus viking sisakjáról eddig úgy gondolták, hogy Svédország lehet a származási helye, de most újra gondolják ezt a teóriát.
Egy dán fémdetektoros régész érdekes kis fémbélyegzőt talált, amelyen a híres sisakhoz hasonló jelölések találhatóak.
Peter Pentz, a Dán Nemzeti Múzeum kurátora szerint a felfedezés felveti annak lehetőségét, hogy a Sutton Hoo sisak valójában az országból származhat.

Peter Pentz, a Dán Nemzeti Múzeum kurátora. Forrás: BBC
A régész a BBC-nek azt mondta, hogy ha bebizonyosodik a sisak dán származása, az megváltoztathatja a 7. századi észak-európai erőviszonyokról alkotott elképzelésünket.
Sutton Hoo-ról azt feltételezik, hogy az Raedwald király, egy kelet-angliai uralkodó temetkezési helye, aki Kr.u. 624-ben halt meg.
A sírhelyet 1939-ben kezdték feltárni, és több mint 260 műtárgyat találtak a suffolki birtokon, köztük egy vas és réz borítású sisakot, amelyet a korszak egyik legnagyobb kincsének tartottak. A pajzs és az ivókürtök szintén skandináv eredetre utalnak.

A Sutton Hoo-i sisak a British Múzeumban. Forrás: BBC
Jelenleg a British Museumban található sisakot különféle motívumok díszítik, köztük két kis tábla, amelyek harcosokat ábrázolnak lóháton.
Feltételezések szerint a díszítés kora-római hatásokat mutat. A történészek korábban úgy gondolták, hogy a kelet-svédországi Upplandból származhatott, mivel az ottani sisakokon is felfedeztek hasonló, lovas harcosokat ábrázoló motívumokat. valószínűleg örökség lehetett vagy diplomáciai ajándékként került Angliába.
A Dán Nemzeti Múzeum kutatói azonban most azt mondják, hogy a nemrég előkerült fémbélyeg feltűnő hasonlóságot mutat a sisakon látható lovasokkal.

A Dániából előkerült rézötvözet. Forrás: BBC
A zöld árnyalatú rézötvözet bélyegzőt két éve találta meg Jan Hjort helyi régész. Elmondása szerint fémdetektorral kutatott át egy mezőt a dán Taasinge szigetén, amikor rábukkant a fémtárgyra.
Először azt hitte, hogy ez egy átlagos kép, de alapos vizsgálat után rájött, hogy valami rendkívüli akadt a kezébe – mondta a BBC-nek.
„A motívum nagyon egyedi, nagyon erős ábrázolás. A stilisztikai hasonlóságok olyan jelentősek, hogy az eddigi legszorosabb kapcsolatot tételezzük fel Dánia és a Sutton Hoo-i lelet között” – mondja a kurátor.
Hasonló lovas harcos motívumokat Németországban is találtak, de Dániában ez az első, ami előkerült.
Borítókép: A Dániából előkerült rézötvözet. Forrás: BBC
Forrás: BBC