Amit magányos kőnek hittek, valójában egy összetett szertartási helyszín része volt a bronzkorban

Szerző: | 2025. 03. 30. 18:05

Olvasási idő: 2 perc

A 3700 éves kőkör maradványra a Derbyshire-ben találtak rá.  A 2 méter magas Farley Moor állókövet korábban elszigetelt emlékműnek tartották.

Azonban az ásatások során előkerült egy valószínűleg a szertartások során használt kőplatform, valamint megállapították, hogy körülötte még öt másik kő állt, együtt egy kört alkotva.

A kő közelében feltárt szertartási helyszínnek használt kőplatform

Dr. Lawrence Shaw, a Forestry England vezető történelmi környezetvédelmi tanácsadója szerint a felfedezés

„nagy jelentőséggel bír, és megváltoztatja a korról alkotott ismereteinket”.

A feltárást végző szakemberek szerint a fő követ szándékosan egy természetes forrás fölé helyezték.

„Amit feltártunk, az egy sokkal összetettebb helyszínre utal, mint azt első alkalommal gondoltuk. Ez a lelet bizonyíték arra, hogy a környezetet, a tájat a szertartás részeként használták és ennek ez az álló kő is része volt – magyarázta Dr. Shaw.

A kőplatform és az állókő együtt arra utal, hogy a helyet több száz éven át használták olyan rituális célokra, amely szorosan kapcsolódik a vízhez. A bronzkori közösség a vizet spirituálisan is fontosnak tartotta.

Egy helyi amatőr régészet, George Bird vetette fel, hogy a kő egy nagyobb emlékmű része lehet, és ez indította el a kutatást.

A Forestry England  kutatócsapat azt mondta, hogy továbbra lezárva tartják a területet, és úgy kezelik a kört és környezetét, mintha az egy tervezett műemlék lenne. A régészek azt remélik, hogy jövő nyáron visszatérhetnek, és egy hosszabb feltárást végezzenek az újonnan azonosított köveknél. Megpróbálják feltárni, mikor építették meg először a helyszínt, és remélik sikerül megállapítani azt is, valójában mekkora lehetett a szertartási komplexum.

BBC