Az Asszuáni-gát építésénél elsüllyesztett ókori egyiptomi faragványokat vizsgálnak a Nasszer-tóban

Szerző: | 2024. 07. 22. 15:12

Olvasási idő: 2 perc

Egy közös francia-egyiptomi régészeti misszió tanulmányozza a Dél-Egyiptomi víztározó vize alatt található műemlékeket. A tó akkor jött létre, mikor 1960 és 1970 között megépült az Asszuáni-gát.

A Nílus folyó Asszuánnál

A tó területe több mint ötezer négyzetkilométer, és létrehozásakor az egyiptomi kormánynak szembe kellett néznie azzal ténnyel, hogy ha megépül a gát, akkor a környéken lévő ókori egyiptomi műemlékek víz alá kerülhetnek. Széles nemzetközi összefogással sikerült néhányat megmenteni és áthelyezni. Ennek egyik legheroikusabb példája, amikor az UNESCO indított egy hatalmas kampányt, és két Abu Simbel-i templomot helyeztek át máshova. Hogy megérte-e a gát építése, az már kérdés.

A Nasszer-tó, az Asszuáni-gát Egyiptom térképén

Vitathatatlan, hogy sok előnnyel jár Egyiptomnak – szovjet gyártású turbinái évente 10 milliárd kilowatt energiát termelnek, ivóvízellátás szempontjából is fontos szerepet játszik – azonban összességében véve az ország többet vesztett a vámon, mint nyert a réven. A Nílus vizének elzárása miatt a folyó élővilága megritkult, a korábban áldást jelentő termékeny iszap áradása megszűnt, a talaj szikesedni kezdett. A negatív következmények manapság ökológiai katasztrófával fenyegetnek.

A Nasszer-tó

A sok tragikus környezeti hatás mellett, nem sikerült elkerülni a kulturális veszteségeket sem. Nem minden értékes ókori műemlék került biztos helyre, sok a Nasszer-tó mélyre süllyedt. Ezeknek az elpusztított kincseknek a nyomába eredtek a közelmúltban az egyiptomi Idegenforgalmi és Régiségügyi Minisztérium régészei a montpellier-i Paul Valéry Egyetemmel együttműködve. Nem meglepő módon számos víz alá került festményt, faragványt és miniatúrát fedeztek fel, melyek más fáraók mellett például III. Amenhotepet (uralkodott Kr.e. 1391–1353) ábrázolják.

Az egyik áthelyezett Abu Simbel-i templom, II. Ramszesz temploma

A faragványokat néhány elmerült sziklaképződményben fedezték fel Philae és Knossos szigetek környékén. Ezek a szigetek szintén víz alá kerültek a Nasszer-tó létrehozásakor, de a rajtuk található templomkomplexumokat sikerült megmenteni. Még az elárasztás előtt elköltöztették őket egy másik nílusi szigetre.

Az egyiptomi Idegenforgalmi és Régiségügyi Minisztérium szerint a régészeti misszió modern technikákat alkalmazva azonosította és dokumentálta a jó állapotban előkerült faragványokat.

Dr. Islam Saleem miniszter a továbbiakról azt mondta: „A kutatók jelenleg 3D-s modelleket készítenek a faragványokról tudományos publikációjukhoz, ami egyúttal hozzájárul a műkincsek védelméhez és megőrzéséhez.”

Borítókép: Egyiptomi Idegenforgalmi és Régiségügyi Minisztérium

Képek forrása: Wikimedia Commons

Forrás: Heritage Daily