Felismerik a képen látható kontinenst? Ha nem, nem az Önök hibája – amit látnak, mélyen a jég alatt van.
Az Antarktisz érintetlen jégvilág. Minden fehér, minden jeges – és aki járt arra, azt mondja elképesztően gyönyörű. De ezen a képen nyilván nem ismernek rá – ez ugyanis azt a képet mutatja, amit mi nem láthatunk a sok jégtől és hótól. A Bedmap3 nevű térképezési kísérlet sokkal részletesebb, mint a korábbi térképek, és több millió adatpontot tartalmaz.
„Általában véve világossá vált, hogy az antarktiszi jégtakaró vastagabb, mint azt eredetileg gondoltuk” – mondta Peter Fretwell, a térképet készítő British Antarctic Survey munkatársa.
A jégtakaró a gleccserek szárazföldi jégtömege. Ma világszerte csak két jégtakaró létezik, az antarktiszi és a grönlandi jégtakaró. Ezek tartalmazzák a Föld szárazföldi jégtakarójának több mint 99%-át. A jégtakarók hatalmas mérete azt jelenti, hogy a teljes jégmennyiségüknek akár csak kis töredékének elvesztése is jelentősen megemelheti a tengerszintet. 2002 és 2017 között például a globális felmelegedés következtében a jégtakaró elvesztése az átlagos tengerszint-emelkedés nagyjából egyharmadát tette ki.
Az antarktiszi jégtakaró, amely a kontinens 98%-át fedi le, átlagosan mintegy 1800 méter vastagságú, a legvastagabb pontja pedig közel közel 5 kilométer vastag – írja az Ausztrál Antarktiszi Program. Az eredményeket ezen a héten a Scientific Data című folyóiratban tették közzé. A Bedmap3 néven ismert térkép több mint hat évtizednyi, repülőgépekkel, műholdakkal, hajókkal, sőt még kutyaszánokkal gyűjtött felmérési adatokat is tartalmaz. A BAS szerint a mély völgyek körvonalai jobban kirajzolódnak az új térképen. Ugyanígy azok a helyek is, ahol sziklás hegyek emelkednek ki a jégből. „A legújabb műholdas adatok pontosabban rögzítették a jégtakaró magasságát és alakját, valamint az úszó jégtáblák vastagságát is, amelyek a kontinens peremén az óceán fölé nyúlnak” – áll a BAS közleményében. A tudósok szerint a térképből kiderült, hogy a jégtakarót a kontinens peremvidékeinél jelentkező meleg óceáni víz behatolása miatt nagyobb az olvadás veszélye.
„A Bedmap3 azt mutatja, hogy az Antarktisz valamivel sérülékenyebb, mint azt korábban gondoltuk” – mondta Fretwell.
Ha tehát elolvadna az összes jég és megemelkedne a vízszint, a mai mély völgyek nagy része víz alá kerülne, ahogy azok a részek is, ahol a vastag jégtakaró a tenger kontinentális talapzatáig ér. A mai egységes kontinens ilyen szigetvilággá alakulna – ahol a mai antarktiszi félsziget jó messzi kerülne az egységes földtömegtől.