Élmények az aktív turizmustól a slow turizmusig Sopronban és környékén

Szerző: | 2024. 03. 1. 08:31

Olvasási idő: 2 perc

A Fertő-táj 2001 óta az UNESCO világörökség része. A régióba évtizedek óta járnak a biciklis turisták, nem csak Magyarországról, hanem a szomszédos Ausztriából. Emellett a soproni nevezetességek kihagyhatatlanok, ha valaki több napot is el tud tölteni a környéken. A városban osztrákok mellett német, cseh és az elmúlt években spanyol, francia és olasz turisták is tömegével fordulnak meg. Nagyjából 55-45%-ban oszlik meg a belföldiek és külföldiek aránya. Bene Csabával, a Soproni Tourinform Iroda munkatársával az Utazás kiállításon beszélgettünk.

A régióban az aktív turisztikai célpontokat keresők és azon belül (vagy kívül) a családok is találhatnak maguknak látnivalót: “mind Sopron történelmi belvárosában, mind pedig [Sopron kertes villa- és üdülőnegyedében,] a Lőverekben, illetve a Soproni erdőben is számos gyerekbarát hely van. Ott van például a Boszorkány meseösvény. De nem csak Sopronban, hanem környékén is találhatunk hasonlót. A Sopronkövesdi meseösvényt két éve adtak át. Kevésbé ismert, pedig szuper hely” – mondja Bene Csaba.

A Sopronkövesdi meseösvény egyik állomása. Forrás: Sopronkovesd.hu

A Sopronkövesdi meseösvény egyik állomása. Forrás: Sopronkovesd.hu

A biciklitúrák szervezőinek pedig nem csak a Fertő-tájat, hanem az Alpokalját is érdemes figyelembe vennie. Bene Csaba szerint “az ott lévő kissé eldugott, gazdag múltú falvaknak megvan a maga egyedi hangulata.”

Emellett a Soproni-hegység lankáin elterülő borvidékről sem szabad megfeledkeznünk. Magyarország legrégebbi bortermelő területén immár az egyik legjobb magyar fehérbort is meg lehet találni. A Steigler Pince 2022-es bio zöld veltelinijét ugyanis 2024-ben a 12 legjobb magyar fehérbor közé választották a magyar borszakírók.

A Fertő-táj régióba egyre több nyugat-európai turista látogat el. Bene Csaba elmondta, hogy “a franciáknak érdekes lehet a Kékfrankos legendája, ami a Napóleoni háborúkhoz kötődik. Az olaszoknak a római kori emlékeket tudjuk megmutatni. Pont az irodánk alatt van egy római kori főtér, azaz fórum részlet a II. századból, ami egyedülálló Magyarországon. De még számos római kori emlék van. A Borostyánkő úton is lehet sétálni Sopronban, a Tűztorony alatt, ha valaki közel kétezer évet szeretne visszautazni az időben. Tehát tulajdonképpen sokféle nációt meg tudunk szólítani, mert annyira gazdag Sopron kulturális és szellemi öröksége.” Ezek miatt is elmondhatjuk, hogy a város alkalmas a lassú turizmus, angolul slow turizmus átélésére is, amelynek lényege, hogy nem végigrohanunk a látnivalókon, hanem elmerülünk az adott úticél kultúrájában.

A Tűztorony épülete Sopronban, 2014. március 1-jén. Forrás: Wikimedia Commons

A Tűztorony épülete Sopronban, 2014. március 1-jén. Forrás: Wikimedia Commons

A Soproni Tourinform iroda tematikus sétáin (köztük vannak ingyenesek is) “szeretnénk ezt a kulturális sokszínűséget bemutatni azoknak, akik szeretnék alaposan, lassan, mélyen az érdekességet, a legendákat, a kuriózumokat megismerni, ezáltal közelebb kerülni a térségünkhöz is.”

Borítókép: Sopron standja a 2024-es Utazás kiállításon, 2024. február 22-én