Hamis próféta kincseire bukkantak Lengyelországban

Szerző: | 2024. 05. 16. 10:41

Olvasási idő: 2 perc

A 18. század elején Lengyelországban folyamatos háborúk dúltak, az éhezés és a kilátástalan mindennapok mellé menetrendszerűen pusztító járványok is csatlakoztak. Ebben az időben pestis söpört végig az országon. Az elkeseredett emberek kétségbeesését ügyes csalók pedig mindig jól ki tudták használni, így történt ez a  Dél-Közép-Lengyelországban. Antoni Jaczewiczar azt állította, hogy imái gyógyító és védelmező erővel rendelkeznek, ezt a képességét pedig a a Świętokrzyskie-hegységben lévő remetelakjában vele élő Szűz Máriától kapta.

A Świętokrzyskie-hegység történelmileg vallási jelentőséggel bír a lengyelek számára. A „Szent Kereszt-hegységnek” hívott helyet a közeli Łysa Góra bencés kolostorból származó keresztény ereklye után nevezték el, itt van egy kis fadarab arról a keresztről, amelyen Jézus Krisztust megfeszítették.

Jaczewiczar csalása idővel jövedelmező vállalkozássá vált. Vagyona hatalmasra nőtt, hogy fegyveres őröket fogadott fel, és remeteségét hamarosan egy hegyi erőddé alakította.

Jaczewiczar működése felkeltette a helyi hatóságok gyanakvását, ami letartóztatásához és a krakkói püspöki bíróság előtti tárgyaláshoz vezetett. A jogi eljárás során azonban sikerült kiszabadulnia a börtönből, és visszaszökött hegyi remeteségébe, és tovább folytatta a megtévesztést.

1712-ben ismét elfogták, és a krakkói püspök bírósága újra perbe fogta, végül Częstochowában életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték.

A Jaczewiczarról mesélt történetek megihlettek egy kincskereső csapatot – a Świętokrzyska Exploration Group nevezetű detektoros csoportot – hogy a helyi műemlékvédő egyesület engedélyével felmérést végezzenek a csaló remete egykori lakóhelyén.

A csoport egy hatalmas, ezüst és arany érmékből álló kincset fedezett fel, amelyek a 17. század első feléből és a 18. század elejéből származnak. A legérdekesebb érme közülük egy 1648-ból származó arany hamburgi dukát, amelyen Madonna és gyermeke látható, és feltehetően medálnak szánták.

A csoport azt feltételezi, hogy a kincseket valószínűleg adományként vagy fogadalmi felajánlásokként gyűjtötték Jaczewicza gyógyító szolgáltatásaihoz, és ezt eláshatta a földbe, amikor menekült a hatóságok elől.

A kincs átkerült az Ostrowiec Świętokrzyski Történelmi és Régészeti Múzeumba. “Megőrzését, valamint részletes numizmatikai és történeti elemzését az idén tervezik, ami reményeink szerint több választ ad majd a lelőhely múltjára vonatkozóan.” – mondta Wojciech Siudowski, a kielcei Tartományi Műemlékvédelmi Hivatal munkatársa.

Borítókép és képek: Świętokrzyska Exploration Group

forrás: Heritage Daily