Hegyet mászni fárasztó dolog – mi lenne, ha helyettünk robotok másznák meg a hegyeket? Az ötlet jellegzetesen kínai – és úgy tűnik, működik.
A kelet-kínai Santung tartományban található, több mint 1500 méter magas Tai-hegyet Kína legkeletibb szent hegyeinek tartják. A hegyet a napfelkeltével, a születéssel és a megújulással hozzák összefüggésbe, éppen azért sokak szerint az öt szent hegy közül ez a legfontosabb. A Tai-hegy legalább 3000 éve kultikus hely, és ezen időszak nagy részében Kína egyik legfontosabb szertartási központjaként szolgált. Ma is igazi zarándokhely – amire több, mint 7000 (!) lépcsőfok vezet fel, így arról híres, hogy kocsonyássá változtatja a lábát annak, aki fel akar mászni a csúcsra. A kínai közösségi médiában, például a TikTok testvéralkalmazásán, a Douyinon látható videókon még a legedzettebb túrázók is remegnek, összeesnek vagy négykézláb próbálnak lemászni. Egyes látogatók „hegymászó társakat” bérelnek fel, hogy segítsenek nekik feljutni a csúcsra. A santungi turisztikai hivatal emberei azonban egy másik ötlettel álltak elő: robotlábakkal.
Tíz mesterséges intelligenciával működő exoskeleton debütált a Tai-hegyen (mandarinul Taishan), és a Hszinhua hírügynökség szerint több mint 200 felhasználót vonzott, akiknek a használatáért 60 és 80 jüan (8-11 dollár) közötti díjat kellett fizetniük egy egyhetes próba során. A Taishan Cultural Tourism Group és a sencseni székhelyű Kenqing Technology technológiai cég által közösen kifejlesztett eszközt úgy tervezték, hogy a felhasználók derekára és combjára tekeredjen, és a cég termékbemutatója szerint mindössze 1,8 kilogrammot nyom. A Kenqing Technology szerint az AI algoritmusok segítségével érzékeli a felhasználók mozgását és „szinkronizált segítséget” nyújt a lábak tehermentesítése érdekében. Wang Houzhe, a Taishan Kulturális Turisztikai Csoport pártbizottságának helyettes titkára szerint minden egyes robotikus exoskeleton két akkumulátorral működik, és körülbelül öt órán át tart. Általában hat órát vesz igénybe a csúcs megmászása – így egy feltöltéssel majdnem a csúcsra lehet jutni. „Ez tényleg működik!” lelkendezett Li Chengde, egy 68 éves turista Jinanból, az állami Hszinhua hírügynökségnek, miután kipróbálta a készüléket. „Olyan érzés volt, mintha valaki húzna felfelé a hegyre!”„Ez segíthet több embernek feljutni a hegyre és élvezni a Tai-hegy látványát… anélkül, hogy túlságosan megerőltető lenne” – mondta Wang a kínai állami médiának. Jacky, egy santungi tartalomkészítő, aki adatvédelmi okokból álnevet kért, múlt vasárnap fél órán keresztül tesztelte az eszközt több száz lépésen keresztül. Bár sokakhoz hasonlóan ő is osztotta az általános pozitív visszajelzéseket, a CNN-nek azt mondta, hogy van még hova fejlődni.
„Az élmény határozottan könnyebb” – mondta az eszközzel való mászásról. „De amint levettem, kicsit ügyetlennek éreztem magam, amikor (egyedül) sétáltam.” A 29 éves férfi elmondta, hogy úgy érezte magát, mint egy „bábu”, miközben a gép minden munkát elvégzett, de miután megszokta, hogy nem kell megerőltetnie magát, „nagyon fárasztó” volt, miután levette az exoskeletont, és visszatért a saját erejéből történő mászáshoz. Jacky hozzátette, hogy kényelmetlen volt számára az eszköz, amikor ki kellett mennie a mosdóba és be kellett kötnie a cipőfűzőjét, miközben viselte. Az exoskeleton fel- és levételéhez további kezekre van szükség, és ha teljesen leguggol, az a szoros pántok eltörésének kockázatát rejti magában.Azt is elmondta, hogy az akkumulátornak több energiára van szüksége. Wang a Taishan Kulturális Turisztikai Csoporttól azt mondta, hogy a kínai állami média szerint a csapat meghosszabbítja az akkumulátor élettartamát, és cserepontokat alakít ki a túraútvonalak mentén.
Néhány bökkenő ellenére Jacky az exoskeleton robotokat „jó terméknek” és „igazi áldásnak” tartja az idősek, a gyerekek és a mozgáskorlátozott látogatók számára. A Tai-hegyen a túrázók fele, akik úgy döntöttek, hogy kipróbálják az exoskeletonok prototípusát, idősek voltak. Amellett, hogy a hegymászás sokkal könnyebbé vált, ezek a járástámogató eszközök online vitákat váltottak ki szélesebb körű alkalmazásukról egy olyan országban, amely a gyorsan öregedő népességgel küzd. Tavaly Kína lakosságának 22 százaléka volt 60 év feletti, és ez a szám 2035-re várhatóan 30%-ra emelkedik, az idősek száma pedig a Kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal szerint meghaladja a 400 milliót. A Kenqing Technology, a robotikus exoskeletonok társfejlesztője, amelyet 2015-ben alapítottak, ezt a hatalmas idősgondozási piacot veszi szemügyre. Kifejezetten idősek számára tervezett, 2,4 kilogrammos, 17 000 jüan (2334 dollár) áron kínált exoszkeletonját a kínai e-kereskedelmi óriás, a Taobao oldalán dobta piacra. Az időseket gondozó robotokban rejlő lehetőségek teljes kiaknázásához az iparági bennfentesek a Hszinhua hírügynökségnek elmondták, hogy erősebb politikai támogatásra van szükség a gyártásuk felfuttatásához, miközben az árak mindenki számára megfizethetőek maradnak.