Sok mindenért lehet utálni a repülőtereket, egyik ezek közül a sorbaállás. Néha végtelennek tűnő kígyózó sorok állnak a különböző ellenőrzések előtt. Egy 21. századi technológia most véget vethet ezeknek, jelentősen növelve az utazási élményt.
Az olaszországi repülőtereken új biztonsági és beszállítási technológiát tesztelnek, amelynek köszönhetően az utasoknak nem kell bemutatniuk az okmányaikat, ha fel akarnak szállni a járatra. A „FaceBoarding” elnevezésű rendszer arcfelismerő technológiát használ, hogy az utasok az útlevelük, személyi igazolványuk vagy beszállókártyájuk felmutatása helyett pusztán átsétálhassanak a biztonsági ellenőrzésen és a beszállókapukon. A technológia használatához az utasoknak regisztrálniuk kell a reptéri kioszkokon vagy egy alkalmazáson keresztül. A biometrikus rendszer ezek után lehetővé teszi az utasok számára, hogy arcfelismerés segítségével lépjenek be a biztonsági ellenőrzésekre és a kapukhoz. A regisztrációt természetesen csak egyszer kell megtenni – a rendszer megőrzi az adatokat, tehát ha ugyanazon a repülőtéren – vagy az ugyanahhoz a rendszerhez kapcsolódó különböző reptereken – akárhányszor beléphet. Az ehhez szükséges mobiltelefonos alkalmazás a remények szerint márt júniusban elérhető lesz, így az utasok előre regisztrálhatják adataikat.
A rendszer természetesen nem lesz kötelező – így aki adatvédelmi okokból nem szeretné igénybe venni, az továbbra is használhatja a hagyományos kapukat. Az utasok dönthetnek arról is, hogy egyetlen járatra regisztrálnak, vagy megengedik a rendszernek, hogy eltárolja az adataikat..A regisztrációt követően az utasok a biztonsági ellenőrzésnél a kijelölt kapukon és a beszállókapukon keresztül személyazonossági igazolvány vagy beszállókártya bemutatása nélkül haladhatnak át. Az új rendszer a francia Thales informatikai vállalat által tervezett biometrikus felismerő szoftvert és a svájci Dormakaba cég biztonsági kapuit használja. A remények szerint ez csökkenteni fogja a várakozási időt a biztonsági és beszállókapuknál.
„Amellett, hogy gyorsabb ellenőrzési időt kínál, növeli a hatékonyságot és garantálja az utasok magánéletének és adatainak védelmét” – áll a SEA, a milánói Linate és Malpensa repülőtereket üzemeltető vállalat közleményében. Az ITA Airways és a Scandinavian Airlines (SAS) is csatlakozott a rendszerhez, és az összes többi légitársaság számára is elérhető. A Linate repülőtéren tartott bemutatón Armando Bruni, a milánói Linate és Malpensa repülőtereket üzemeltető SEA vezérigazgatója elmondta, hogy a vállalat reméli, hogy a biometrikus technológiát más repülőtereken, köztük a Malpensa repülőtéren is bevezetik. Az EU belépési/kilépési rendszere (EES) egy automatizált regisztrációs rendszer lesz az Egyesült Királyságba és más nem uniós országokba utazók számára, akiknek nem kell vízum az EU-ba való belépéshez. Az utazóknak minden egyes alkalommal, amikor átlépik az EU külső határát, be kell majd szkennelniük útlevelüket vagy más úti okmányaikat egy önkiszolgáló kioszkban. Arcszkennelésre is sor kerül. Az EES nem vonatkozik majd a legálisan tartózkodókra és a hosszú távú tartózkodásra jogosító vízummal rendelkezőkre.A rendszer rögzíti az utazó nevét, biometrikus adatait, valamint a be- és kilépés dátumát és helyét. Az arcfelvételek és az ujjlenyomatok adatait minden egyes utazás után három évig megőrzik. A rendszer Ciprus és Írország kivételével valamennyi uniós tagállamba, valamint a schengeni térség négy nem uniós országába történő belépéskor alkalmazandó: Izland, Lichtenstein, Norvégia és Svájc.
Áprilisban a Co-op Insurance által készített tanulmány szerint az Egyesült Királyságban a felnőttek közel kétharmada nem ismeri az európai foglalkoztatási rendszert. A kutatás azt is megállapította, hogy több mint minden ötödik brit felnőtt elismerte, hogy az új rendszer miatt „elriadna” az európai utazástól. A rendszer 2024. október 6-án indul.