A 130 éve született André Kertészt a Magyar Nemzeti Múzeum március 23. és szeptember 22. között kiállítássorozattal ünnepli: Budapesten és Esztergomban. A tárlatokon a 2021-ben New Yorkból vásárolt Kertész-képekből válogatnak a szervezők, így eddig nem látott fotókat ismerhet meg a közönség.
André Kertész 1925-ös párizsi emigrációja után többször is visszatért Magyarországra, amikor kiállításain szívesen osztotta meg ifjúkori élményeit megörökítő képeit. A szép emlékek és a korai felvételek ihletadója Szigetbecse volt. Itt egy, a nevét viselő emlékmúzeumot alapítottak, ahol láthatóak azok a képek, amelyeket nem sokkal halála előtt ajándékozott Magyarországnak.
A Magyar Nemzeti Múzeum kiállítássorozatában középpontjában az útját kereső fiatal Kertész Andor áll, aki Budapesten 1894. július 2-án született, a Teleki téren, majd a Népszínház utcában töltötte gyermekkorát. Sok időt töltött szigetbecsei és tiszaszalkai rokonainál, katonaként bejárta az Osztrák-Magyar Monarchiát, majd 31 évesen Párizsba költözött. A múzeum sorozata a korai életút hátterét szeretné bemutatni. Fisli Éva történész, a Történeti Fényképtár muzeológusa az elmúlt évtizedben többször is kutathatott a franciaországi Kertész-archívumban. Az ott megismert iratanyag segítette a fotós fiatal korával kapcsolatos pontatlanságok tisztázását, ezért a kiállítássorozat kurátoraként ezt a célt tűzte ki maga elé.
Az André Kertész Esztergomban című tárlat március 23-ától lesz látható Esztergom legújabb kiállító terében, a Balassa Múzeumban, a Magyar Nemzeti Múzeum tagintézményében június 23-ig. Június 22. és szeptember 22. között Kertész/Kópiák címmel láthatnak az érdeklődők válogatást a fiatal Kertész ritka képeiből a Magyar Nemzeti Múzeumban, végül a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban július 2-től az idős Kertész polaroidjait ismerheti meg a közönség.
Borítókép: Andre Kertész / Wikimedia Commons