Kutyával nyaralni? Lehet, de nem mindegy hova

Szerző: | 2024. 05. 27. 17:14

Olvasási idő: 4 perc

“A legtöbb embernél családtag a kutya és ugyanúgy, ahogy a gyereket, viszi magával. Nyilván a saját gazdája közelében szeret a legjobban tartózkodni, viszont azt el kell dönteni, hogy mi az úti cél.” Acsády Krisztina, a Kalászi Kutyasuli iskolavezetője szerint jó, ha a kutya a gazdájával lehet nyári pihenéskor, de ez nem feltétlenül nyaralás az eb számára. A tulajdonosnak azt kell ilyenkor szem előtt tartania, mi a legjobb a kedvencének.

“Az biztosan nem jó a kutyának és nem lehet fontos, hogy mondjuk egész nap Rómában a 40 fokban próbálják húzni- vonni. Tehát azt el kell dönteni, hogy a nyaralóhely az komfortos és jó-e a kutyának. Egy városi közeg valószínűleg nem lesz annyira megfelelő, mint mondjuk egy túra, egy tengerpart, ahol lehet kutyát is fürdetni.”

Acsády Krisztina és kutyái

Ha úgy döntünk, jön velünk és találunk olyan szálláshelyet, ahol szívesen fogadják a négylábúakat, akkor is van még teendője a gazdának – hívta fel a figyelmet Krisztina.

“Legyen megfelelő fekhely, meg itatótál –  ezek az alapdolgok, aminek meg kell lennie első körben. Aztán a biztonság az, amire odafigyelnék még, mint kutyatartó. Például a bérelt apartmannak, vagy háznak van-e kerítése. Ez nekem fontos, hogy ne kelljen mondjuk naponta négyszer ötször egy nyaralás ideje alatt kivinnem sétálni a kutyát, mert azért az terhes lehet. Én gazdiként mindig arra készülök, hogy nincsen semmilyen felszerelés: a kutya minden holmiját magammal viszem. Tehát a fekhelytől elkezdve a szobakennelen át, mert van, ahol például csak úgy lehet elszállásolni kutyát, hogy a hotel szobában egy szobakennelben alszik. Ehhez az én kutyáim hozzá vannak szoktatva, hogy az ne okozzon nekik stresszt, hogyha a szobában kell hagynom őket. Például mikor lemegyek reggelizni és a túlzsúfolt terembe nem szeretném őket magammal vinni, addig a szobakennelben szépen elszundikálnak.”

Ha nem megfelelő a szállás nekik, vagy nem kutya-kompatibilis az úti cél, akkor is megoldást kell találni a nyaralás idejére. Itt is fontos, mennyire ismeri a gazdi a házi kedvencét – figyelmeztet a kutyasuli iskolavezetője. Nem mindegyik kutya érzi jó magát más kutyák között, és nem mindegyik szereti elhagyni a megszokott környezetét.

“Nagyon sok megoldás van, de a kutya habitusát kell első körben figyelembe venni: milyen a kutya, mihez van hozzászoktatva és mi az, ami nem okoz neki stresszt. A habitusra értem azt, hogy például vannak kutyák, akik imádják a társaságot és nagyon sok kutya között érzik jól magukat. Viszont vannak olyan kicsit visszahúzódóbb típusúak, akik például egyáltalán nem szeretnek a többi kutyával játszani. Ha egy kutya hozzá van szoktatva ahhoz, hogy ő mindig napközibe jár, akkor nem okoz neki gondot az, ha otthagyják egy panzióban egy vagy két hétre. Viszont ha ő rosszul érzi magát a napköziben is, akkor lehet azon gondolkodni, hogy inkább egy ismerősnél hagyom, aki megbízható vagy referenciákkal rendelkező kutyaszitterre bízom vagy kis létszámú panziót keresek.”

Acsády Krisztinának tulajdonosként is van tapasztalata arról, hogy a kutyapanziókban milyen szabályok között élnek a kutyák.

“Nagyon sokan nem tudják, hogyan működik egy ilyen panzió. Nem pont úgy, ahogy azt a családban megszokták. Mondjuk egy nap nyáron van itt egyszerre 20-30 kutya, az nem tud úgy a lakásban mászkálni problémamentesen, mert ők általában nem együtt élnek, nincsenek összeszokva. Nyilván törekszünk rá, hogy szépen, fokozatosan össze legyenek szoktatva. De nagyon kell figyelni, mert kialakulhatnak féltékenység okozta jelenetek: a kanapén vagy az etető- itatótálnál. A panzió az nem úgy működik, mintha az anyukám vigyázna rá, és akkor ugyanúgy a kanapén alszik.  Itt egy megszokott rendszer szerint megy minden és ezt a gazdinak  is tudnia kell. Például esténként szobakennelben, külön alszanak a kutyák. Ezt olyan kutya tudja elfogadni és könnyen venni, aki hozzá van szoktatva a panzióhoz és a kutyatársasághoz. Azok nagyon jól tudják érezni magukat a panzióban, mert nekik ez egy egész napos játék a pajtikkal. Végül is ez egy nyaralás a kutyának.”

A gazdinak nagyon kell ismerni a kutyáját, ahhoz hogy el tudja dönteni, mi a jó a háziállatának.

“Én tényleg mindenkinek azt javaslom, hogy nézzen mélyen a kutyája szemébe és döntse el, hogy ő mit szeretne igazából és neki mi a jó, és mennyit tud a kutyájára figyelni a nyaralás alatt. Hogyha olyan programokat szervez, ahol nem tud 10 órán keresztül ráfigyelni, akkor jobb neki egy panzióban, ahol tényleg 10 órán keresztül egész nap játszik.”

Ha külföldre szeretnénk a kutyánkkal menni, akkor persze további kötelező dolgoknak is utána kell nézni: melyik országban, milyen feltételekkel lehet bevinni a kutyát, melyik országban mit lehet csinálni és mit nem: tehát pórázról elengedhetem-e, hol kell szájkosár, hol kell pórázt viselnie. Acsády Krisztina hozzátette, nagyon fontos az oltások megléte, a regisztrált chip, van-e útlevele. Az sem mindegy, milyen idős veszettség elleni oltással rendelkezik a kutya, de a féreghajtás meglétét is igazolni kell, mivel sok helyen nem pecsételik be automatikusan ezt az oltási könyvbe.

Képek forrása: Kalászi Kutyasuli