Mitikus lény vigyázott egy középkori lengyel zarándokra?

Szerző: | 2024. 03. 16. 18:24

Olvasási idő: 2 perc

Ezt még nem tudjuk, de már vizsgálják a lublini szakemberek a baziliszkuszt ábrázoló ritka leletet. A középkori zarándokjelvényre ugyanis Lengyelországban bukkantak rá.

A kitűző ólom és ón ötvözetéből készült öntött áttört medál. Valószínűleg egy baziliszkuszt, vagyis egy kígyókirályként ismert hüllőszerű lényt ábrázol.

Középkori baziliszkusz ábrázolás / Wikimedia Commons

A legenda szerint a baziliszkusz egy kígyó vagy varangy tojásából születik és egy kakas kelti ki. Bárki, aki a szemébe néz, azonnal meghal. A középkorban gyakran ábrázolták kakast idéző külsővel, és a mítosz egyes változataiban ezek a lények tüzet lehelnek.

Wenceslas Hollar: A baziliszkusz és a menyét / Wikimedia Commons

A baziliszkusz megjelenik a Bibliában is, Ézsaiás próféta fenyegető jövendölésében: „Ne örüljetek annyira, filiszteusok, hogy összetört a titeket verő bot! Mert a kígyó gyökeréről vipera sarjad, és gyümölcse repülő sárkány lesz.”

A medál kör alakú, átmérője 2,8 cm.  Az ilyen jelvények egyfajta talizmánként szolgáltak, hogy biztosítsák viselőjének utazása sikerét, és megvédjék mindenféle rossztól, például támadástól, lopástól, betegségtől és egyéb balesetektől.

Középkori zarándok mereng egy lovagi páncél felett / Wikimedia Commons

Ezek a leletek Lengyelországban hihetetlenül ritkák. Többnyire a kora középkorban készültek és eddig Nyugat-Európában találtak ehhez hasonló talizmánokat. A zarándokjelvények különféle formájúak és méretűek lehettek: szenteket, lovagokat, állatszerű figurákat ábrázoltak. A legrégebbiek a 11. századból származnak, és ezeket leginkább a Camino de Santiago néven is ismert Szent Jakab úton zarándoklók viselték.

A Szent Jakab Katedrális esti kivilágításban / Wikimedia Commons

A Szent Jakab út a zarándokútvonalak vagy zarándokutak hálózata, amely Jakab apostol szentélyéhez vezet, ami Spanyolország északnyugati részén, a galíciai Santiago de Compostela katedrálisban van.

forrás: Heritage Daily

borítókép: Lublin Provincial Conservator of Monuments (Lublini Tartományi Műemlékvédő Hivatal)