“A Zemplén Fővárosában, egy perc sétára a Főtértől elegáns környezetben, kellemes hangulatban kaland és kultúra, mely felfedezésre és átélésre vár… Látogasson el hozzánk, várjuk szeretettel!”
Ilyen kedvesen invitálja leendő látogatóit a Kazinczy Ferenc Múzeum a honlapján, ahol idén ősszel is sok programmal készülnek. Ráadásul minden hónap utolsó szombatján díjtalan a látogatás a családoknak. Mi most így hirtelen négy olyan tárlatot tudunk ajánlani, ami miatt megéri betérni és megnézni a gyűjteményeket.
1. Egy eltűnt vár nyomában
Jelenleg is tart a tatárjárás idején épült, majd 1540-es években romba dőlt újhelyi vár feltárása. Az előkerült leletekből próbálják rekonstruálni a kutatók a zempléni vár középkori életét.
„Némely tisztelt olvasónk talán kinevet, ha e sorokat olvassa, aki mindenben csak a hasznosat, a praktikumot becsüli…mert mi haszna – mondja ő – egy lakatlan váromladéknak? De az nem ösmeri a kegyeletet, amellyel mi, idealisták a multak emléke iránt viseltetünk”
Matolai Etele, Zemplén vármegye alispánja 1903-ban írta ezeket a gondolatokat az akkor szinte elfeledett romról. Mára kiderült, hogy a várból meglehetősen sok eredeti részlet őrződött meg, és a Várhegyen rengeteg tárgyat találtak a régészek. A kiállítás az utóbbi évek eredményeit mutatja be.
Ezen a linken pedig 3D-s modellek és virtuális körséta is látható.
2. Hátsó füves – Egy eltűnő futballvilág képei
A tárlat Csillag Péter újságíró és a résztvevő fotóriporterek Nemzeti Sportban megjelent, öt évet felölelő, többszörösen díjazott, utóbb önálló könyvben is bemutatott országjáró sorozatának vizuális és tárgyi összegzése. A közel százötven helyszínt érintő gyűjtés képi hozadéka az egyedülálló válogatás a tíz alkotó lenyűgöző, mégis emberközeli fotóiból, amelyek a falusi labdarúgás kiveszőben lévő, gyökeresen átalakuló világának talán utolsó pillanatfelvételei.
A Hátsó füves gyűjteményt a sátoraljaújhelyi és a zempléni futballkultúra egyedülálló kincsei egészítik ki. Korlenyomattal ér fel a környékbeli, sok esetben már megszűnt csapatok húsz-harminc évvel ezelőtti mezeiből készült színes válogatás, a régió valamikor virágzó futballéletének szomorú mementója a múzeumi darabbá lett bekecsi kispad és szögletzászló, a zempléni futballtörténelem csodálatos fotóemlékei időutazásra csábítanak.
A fotók készítői:
Balogh László, Földi Imre, Korponai Tamás, Mirkó István, Móricz-Sabján Simon, Reviczky Zsolt, Szabó Miklós, Török Attila, Tumbász Hédi, Veres Viktor
3. Egy város 1000 arca – várostörténeti kiállítás
A sátoraljaújhelyi Kazinczy Ferenc Múzeum új állandó kiállítása a város és a zempléni régió történetét mutatja be teljesen új nézőpontból, kiemelve egy-egy politikai fordulópontot, gazdasági és társadalmi folyamatokról, amelyek hatása jelenben is érzékelhető. A tárlat hiánypótló, hiszen a Kazinczy Ferenc Múzeumban eddig nem volt olyan kiállítás, ami ilyen behatóan, a legfrissebb várostörténeti kutatásokra alapozva foglalkozott a régió történelmével.
A bemutatott tárgyak jelentős része az elmúlt fél évtized gyűjtésének eredménye, melyekből kiindulva tárul fel egy-egy izgalmas, olykor országos jelentőségű történet.
A kiállítás elsősorban arra keresi a választ, hogy milyen volt Újhelyinek lenni a múltban, és mit jelentett a város az itt élőknek és az ide érkezőknek. Egyéni életutak, sorsok megidézésével beszél Sátoraljaújhelyről és lakóiról: az egykori elitről és a város peremvidékén élőkről egyaránt. A tárlat a reformkortól a rendszerváltozásig mutatja be a város történetét. Mindezt összekötve a városlakók által adományozott tárgyakkal.
További információ a tárlatról és virtuális séta itt.
4. Erdőjárók kalauza – zempléni tájak természeti értékei
A zempléni tájakra látogató kirándulók néhány nap alatt próbálják bejárni a környék történelmi és kulturális emlékhelyeit, megnézni a különleges természeti értékeket. Pedig ez táj sokkal gazdagabb ennél.
A környék évezredes múltra tekinthet vissza. A kőkorszaki emberek felismerték az obszidián hasznosságát, a középkorban aranyat bányásztak a hegyek között. A délies lejtőkön szőlőt termesztettek, rájöttek az aszúkészítésre, a borkereskedelem pedig e vidék városait gazdagította. A környék mezőgazdasága és erdei ugyancsak fontosak voltak a virágzó polgári lét számára. A jólét pedig sokat segített abban, hogy itt magas színvonalú iskolák működjenek. Ez a táj számos jeles személyiségét adta az országnak. Elég, ha a legismertebbek, II. Rákóczi Ferenc, Kazinczy Ferenc, Kossuth Lajos nevét soroljuk.
A kiállításban az itt élők szemszögéből válogattak a zempléni tájak természeti értékeiből. A tárlaton egy térképen megrajzolt túraútvonalat is ajánlanak, amelynek során a bemutatott értékek eredeti helyszíneit járhatják be a látogatók. A virtuális séta itt látható.
Képek: Kazinczy Ferenc Múzeum