Az egykori Mária Magdolna-templom szentélyének helyén állították fel hét évvel ezelőtt Rieger Tibor szobrászművész alkotását, a bronzban megjelenített koronázási palástot. A művész a második ezredforduló adta lehetőség ihlette meg: szerette volna ezt – a Magyar Királyság megalapításának és István király koronázásának 1000. évfordulóját – méltóképpen, a maga módján megünnepelni.
És hogy miért pont ezt a szakrális szép emléket választotta alkotásának alanyául a művész? Rieger Tibor erről így nyilatkozott: „Szent István korából szinte minden elpusztult, csak alapköveket találunk, és akkor az egyik legesendőbb anyag, a textil megmaradt, és már hajszál híján ezer év óta létezik. Arra gondoltam, hogy ha valaki érezni akarja azt a szellemiséget, ami István király udvarában volt, akkor legjobban a paláston keresztül lehet ezt érzékeltetni.”
A koronázási palást bronz domborművén a szobrászművész négy éven keresztül, 2000–2004 között dolgozott.
Prokopp Éva művészettörténész elmondta: Rieger ezt a domborművet egy nagyobb Szent István-emlékmű részeként tervezte, amelyen a palást az emelvényen álló trónszékre borul. „A koronázási palást a király számára az isteni védelmet, segítséget jelenti, amely oltalmazza őt, hogy betölthesse a küldetését az ország javára.”
1031-ben egy díszes miseruhát ajándékozott István király és Gizella királyné a királyi bazilikának. Ez már a maga korában is páratlanul nagy művészi alkotásnak számított. A legenda szerint Gizella királyné maga hímezte, és a közel ezer éves textílián az apostolok, próféták, szentek között feltűnik István király, Gizella királyné és valószínűleg Imre herceg arcképe is. Jelenleg a Magyar Nemzeti Múzeum kiállításán nézhetjük meg, ahol fénytől védve őrzik. De az idő már nyomott hagyott a rajta, mivel alig ismerhetőek fel az eredeti ábrázolások. Ha viszont szeretnénk egy közeli élményt kapni és a képeket megnézni Rieger Tibor alkotásán alaposan szemügyre vehetjük őket.
A domborművet a kétezres évek elején számos helyen állították ki: 2010-ben például a ravennai keresztény találkozón. Két évvel később a Budavári Önkormányzat Várnegyed Galériájában rendezett kiállításon volt látható. 2017-ben húsvéthétfőn avatták fel véglegesnek szánt helyén.
A dombormű melletti táblán a következő felirat olvasható: „Az eredetit Szent István és Gizella királyné hálaadó ajándékként készítette 1031-ben bizánci selyemszövetből, arany- és selyemhímzéssel. A XII. század végétől az Árpád-házi királyaink és később minden magyar király koronázási palástjaként szolgált. Itt, ezen a helyen,1792-ben I. Ferenc koronázásakor használták. Majd utoljára 1916. december 30-án IV. Károlyra terítették a Mátyás-templomban. 2000-től 2004-ig készítettem hálát adva a Mindenhatónak államalapító királyunkért. Rieger Tibor szobrászművész”
Képek és történet forrása: A koronázó palást
Borítókép: Rieger Tibor szobrászművész alkotása a budai várnegyedben a Kapisztrán téren / Wikimedia Commons