Egy klasszikus, sőt mondhatni ikonikus indiai ételt készítünk, a murg makhanit vagy magyarul vajas csirkét. Mint általában az ősi, klasszikus, ikonikus nemzeti ételek, ez is a huszadik század terméke. Ha Szlovákiánál nem is fiatalabb, de Jugoszláviánál mindenképp, és alig tíz évvel idősebb, mint a független India.
1935-ben találta ki egy híres delhi vendéglős, Kundan Lal Gujral a Moti Mahal nevű vendéglő tulajdonosa. Hogy miben különbözik a chicken tikka masalától – azon túl, hogy azt meg Angliában találták ki – arról filológiai, szemantikai, és kultúrtörténeti értekezéseket lehetne írni. A lényeg, hogy nem sokban. A különbség talán a vajban rejlik, amit persze ki is hagyhatunk, illetve helyettesíthetünk margarinnal – mi magunk is így tettük. A lényeg, hogy egy kellemes, selymes, mondjuk úgy entry level indiai ételt kapunk, ami éppen elég egzotikus ahhoz, hogy elbűvölje a vendégeket, de nem túl egzotikus, így nem fognak „hát tényleg érdekes, de én azért maradnék a pörköltnél” arckifejezéssel udvariasan maszatolni a tányérjukban. Elkészíteni kicsit macerás, de megéri.
Előkészítés: 30 perc (plusz 12 óra pácolás)
Elkészítés: 40 perc
Hozzávalók (4 személyre)
- 1 kg csirkemell (vagy csirkecomb filé)
- 3 nagy paradicsom
- 2-3 vöröshagyma
- 1 ek zúzott fokhagyma
- 1 ek reszelt gyömbér
- 4 zöld kardamom
- 4 szegfűszeg
- 1 tk őrölt fahéj
- 1 ek pirospaprika
- 15 – 20 kesudió
- 3 dl főzőtejszín (vegán főzőkrém is tökéletes)
- 15 dkg vaj (főzőmargarin is tökéletes)
Hozzávalók (a pácoláshoz)
- 1 ek zúzott fokhagyma
- 1 ek reszelt gyömbér
- citromlé
- 2 tk pirospaprika
- 1 tk őrölt koriander
- 1 tk őrölt kömény
- 2 tk kurkuma
- 1 tk görögszéna levél
- só
- 3 dl görög joghurt (vegán tejföllel kiváltható, de nem az igazi)
Elkészítés
A húst kb két centiméteres darabokra vágjuk és egy edénybe helyezzük. Az első pácoláshoz sót, pirospaprikát és citromlevet adunk hozzá. Kb, húsz percre hagyjuk állni, majd hozzáadjuk a pác többi adalékát, a reszelt fokhagymát, gyömbért, a joghurtot és a fűszereket. lefedjük alufóliával és 12 órára hagyjuk állni a hűtőben.
A vaj egy harmadát megolvasztjuk, és megdinszteljük rajta a hagymát, pár perc után hozzáadjuk a fokhagymát és gyömbért illetve az apróra vágott paradicsomot. Amikor a paradicsom is kezd szétmállani, a maszalát beletesszük egy robotgépbe, hozzáadjuk a kesudiókat, és egyenletes masszát készítünk belőle. Ha kell, kevés vizet adhatunk hozzá.
Grillserpenyőben átsütjük a húsokat. (Sütőben is süthetjük, eredetileg tandoorban készülnek, de tandoorunk ugye nincs otthon, és serpenyőben gyorsabban készül el, mint sütőben.)
A vaj második harmadát megolvasztjuk, megpirítjuk benne a kardamomot, szegfűszeget, fahéjat. Kb. 20 mp – fél perc elég nekik, és már önthetjük is rá a hagymás-paradicsomos kesudiós keveréket. Hozzáadjuk a tejszínt, a maradék vajat, sóval, pirospaprikával állítjuk be a színét és ízét.
Hozzáadjuk a sült húst, és lassú tűzön kb 15-20 percig főzzük, hogy a maszala íze átjárja és megpuhuljon. Szükség esetén kevés vízzel hígíthatjuk.
Bár Indiában gyakran csak nannal vagy rotival (különféle kenyerekkel) eszik, ahhoz, hogy kiadós ebéd legyen belőle érdemes rizzsel tálalni.