Manapság a mesterséges intelligencia által készített képek mindent visznek – legyen szó pufidzsekis pápáról, hazugságokat terjesztő műcelebekről, vagy éppen sosem volt konfliktusok nem létező áldozatairól. De van, aki a múlt újjáteremtésére használja a MI-t.
A napokban jelent meg a Reddit közösségi portálon egy 52 másodperces videó. Azt nem tudni ki készítette, de az egyértelmű, hogy a Midjourney MI programmal készült. A Midjourney az egyik legfejlettebb kép és videókészítő program, amely szöveges fájlok alapján az interneten talált háttértudás segítségével kreál képeket és videókat. Az tehát, ahogy a Római Birodalom mindennapi életét megjeleníti ez a kevesebb, mint egy perces videó tulajdonképpen azokon a rekonstrukciókon alapul, amelyeket az ókortörténészek az elmúlt évszázadokban készítettek. A különbség a szintén ezekre épülő kosztümös filmek és e között annyi, hogy nem kellett díszleteket építeni és statisztákat beöltöztetni, éppen ezért nem kényszerültek a készítő kompromisszumokra – ez a Róma olyan, amilyen az eredeti volt a mai tudásunk szerint. (Ami persze jelentősen különbözhet attól, amilyen valóban volt. ) És íme maga a videó:
Roman Empire: Restored Footage concept
byu/frontbackend inmidjourney
A videó több jelenetből áll, az egyenként néhány másodperces jelenetek a római élet különböző aspektusait mutatják be – a forumtól, a légiós táboron keresztül egészen a vidéki villáig, megdöbbentő életszerűséggel. Nem ez az első próbálkozás arra, hogy az ókori Rómát hozzák közelebb hozzánk a mesterséges intelligencia segítésével. A Youtube-on elérhető egy ennél sokkal hosszabb – 31 perces – videóanyag is. Ez is láthatóan a Midjourney vagy valamely hasonló program segítségével készült. Itt azonban nem teljes jeleneteket láthatunk, csak az elérhető ábrázolások alapján készítik el a római császárok rekonstruált képét, és animálják meg azokat.