Ajánlat azoknak, akik a lehető legmesszebb menekülnének

Szerző: | 2025. 03. 4. 16:37

Olvasási idő: 3 perc

Ahogy nő a feszültség Európában, egyre többen nézegetik a térképet – hová lehetne menni jó messzire. Olyan helyre, ahol akár egy atomháborút is túl lehet élni. Új-Zéland éppen jónak tűnik – és ezt a szigetországban is tudják. 

Új-Zéland messze van. Nagyjából mindentől – még Ausztráliától is, pedig Ausztrália sincs közel igazán semmihez. Máskor ez hátrány és nehézség lenne – de olyankor, amikor a fő cél a menekülés, a hátrány előnnyé válik. Ezt pedig Wellingtonban is jól tudják, és tudatosan dolgoznak azon, hogy minél több olyan embert csábítsanak az országba, aki ott élne – és onnan dolgozna. Ők azok a bizonyos digitális nomádok, akikre egyre több ország pályázik – jól fizetett mobil munkaerő, aki kihasználva a home office lehetőségét a világban kalandozva, utazva dolgozik első világbeli munkahelyére. Sokan eddig az olcsó kelet-európai, vagy éppen a buli dél-európai országokat részesítették előnyben – de ahogy zordabbra fordulnak a világpolitika szelei sokan közülük a biztonságot helyezik előtérbe. És ekkor jön képbe a mindentől távol fekvő Új-Zéland.

Az új-zélandi kormány éppen ezért lazít a vízumokra vonatkozó szabályokon, hogy a turistáknak lehetővé tegye, hogy az országba látogatásuk alatt is folytathassák a munkájukat. „A változtatás része a kormány azon tervének, hogy felszabadítsa Új-Zéland potenciálját azáltal, hogy gyorsabb növekedési pályára állítja az országot” – mondta Nicola Willis növekedési miniszter. A kormány reméli, hogy azáltal, hogy megkönnyíti az emberek számára az országból történő munkavégzést, a látogatókat arra ösztönzik majd, hogy hosszabb ideig maradjanak, ami azt jelenti, hogy többet fognak költeni, és ezzel fellendítik a gazdaságot. Új-Zéland gazdasága az elmúlt években nehézségekkel küzdött, és 2024 harmadik negyedévében technikai recesszióba zuhant. Az HSBC úgy jellemezte az országot, hogy „a világ legnagyobb csapását szenvedte el 2024-ben”, mivel a kamatlábak és az infláció megterhelte az ország gazdaságát. Mostantól tehát bárki, aki látogatói vízummal rendelkezik, dolgozhat külföldi munkaadónak, miközben legfeljebb 90 napig nyaralhat. Az új szabályok a családlátogató személyek és a hosszabb távú vízummal rendelkezők vízumaira is vonatkoznak.

A szabályok azonban csak azokra vonatkoznak, akik távmunkát vállalnak külföldi cégeknél. Azoknak, akiknek a munkájuk miatt Új-Zélandon kell tartózkodniuk, például az eladóknak és az előadóművészeknek, továbbra is be kell szerezniük a körülményeiknek megfelelő munkavállalási vízumot. A turistavízumok hat vagy három hónapig érvényesek, de az új-zélandi kormány szerint a szigeten tartózkodók  akár kilenc hónapos meghosszabbítást is kérhetnek, hogy hosszabb ideig maradhassanak. „Sok ország kínál digitális nomád vízumot, és a lista egyre bővül, ezért lépést kell tartanunk, hogy Új-Zéland vonzó célpont legyen a külföldön „dolgozni” vágyók számára” – mondta Louise Upton idegenforgalmi miniszter. „Bár ez nem egy hivatalos digitális nomád vízum, ez egy lépés a jó irányba azon digitális nomádok számára, akik szeretnék felfedezni Új-Zélandot” – mondja a Nomads Embassy, egy vízumtámogató szolgálat.

Rengeteg ok van arra, hogy Új-Zélandot válasszuk munkavégzésünk helyszínéül. A lenyűgöző táj, a biztonságos környezet és a természetközeli életmód mellett a városokban és a nagyvárosokban kiváló a WiFi lefedettsége, és a barátságos helyiek segítenek a tájékozódásban.Az olyan nagyvárosok, mint Auckland, Wellington, Christchurch és Hamilton minden kényelmet kínálnak, amire egy digitális nomád csak vágyhat, valamint gyors és széles körben elérhető kapcsolatot. Ha vállalkozása a hálózatépítésre támaszkodik, hogy ügyfeleket találjon, vagy hogy kapcsolatot teremtsen más nomádokkal, a városok jó választásnak bizonyulnak bázisnak.Az olyan kisvárosok, mint Queenstown, Tauranga, Dunedin és Nelson erős, támogató közösségekkel rendelkeznek, és különösen Queenstown népszerű célpont a digitális nomádok körében. A kisebb városokban jóval olcsóbb is az élet.  Mivel pedig a városokat Új-Zéland lenyűgöző természeti csodái veszik körül, ez azt is jelenti, hogy csak egy kőhajításnyira leszel a következő szabadtéri kalandodtól. Az Északi-sziget keleti partján fekvő Mount Maunganui szórakoztató város, amelyet érdemes megemlíteni. A Taurangától és Aucklandtől rövid autóútra található város virágzó digitális nomád közösséggel rendelkezik, és még egy jól felszerelt coworking helyiséggel is rendelkezik, ahol hasonlóan gondolkodó emberekkel találkozhatsz.