Mert nem volt mindig az. Ma talán az egyetlen festmény, amit még olyanok is ismernek, akik életükben nem jártak múzeumban. Mert úgymond ikonikus. Más, mint a többi. Misztikusan mosolyog, és különösen szép. Valójában persze ez is csak egy konstrukció – vagy hájp, hogy modernül mondjam. A Mona Lisa csak attól ilyen híres, hogy 1911-ben ellopták – erről pedig most egy gyermekkönyv mesél.
Nicholas Day író az 1911-es bűntényt – manapság a világ egyik leghíresebb festményének ellopását – fiatal olvasóknak szóló könyvvé dolgozta fel „A Mona Lisa eltűnik” címmel. “A könyv az első világháború előtti Párizsban játszódik, ahol minden rendkívül gyorsan változik. Nemcsak a művészetekben, hanem természetesen a technológiában is. És az információ sokkal rövidebb idő alatt képes átjutni az Atlanti-óceánon és a Csendes-óceánon, mint korábban. Ez az egyik oka annak, hogy a Mona Lisa ellopása ekkora szenzációvá vált” – mondta a szerző. A könyv igazi bűnügyi történet, de persze érdekes információkat mesél el Leonardo da Vinciről, a reneszánszról és a történet mellékvágányain Pablo Picassóról is. A legmeglepőbb pedig az, hogy az emberek nagyon nehezen hitték el, hogy az elkövető egy kissé jellegtelen olasz szobafestő volt, aki egy meglehetősen lepukkant párizsi lakásban élt. Az egyik oka, hogy a lopást olyan sokáig nem sikerült megoldani, az volt, hogy mindenki egy nagyon ügyes, előkelő tolvajt keresett. A tettes – Vincenzo Peruggia – mindenkinek elkerülte a figyelmét.
Végül nem került börtönbe, hanem szabadlábra helyezték, és egy festékboltot nyitott, majd eltűnt a történelem színpadáról. A könyvben az a jó, hogy minden, amit leír, történetileg helyes. “Csodálatos mennyiségű tudományos munka született a 20. század eleji Párizsról, a Louvre történetéről, természetesen a Mona Lisa-ról, Leonardo da Vinciről, Pablo Picasso-ról. Így már csak az volt a kérdés, hogy mindezt átválogassuk, és megtaláljuk azt az elbeszélést, amely miatt az olvasók tovább lapozgatják a könyvet” – mondja a szerző. Hozzáteszi: fontos, hogy a fiatal olvasók végre kapjanak egy olyan könyvet, ami nem erőszakos bűncselekményekről szó. “Furcsa dolog történt a Mona Lisa keresése közben. A lopás maga is műalkotássá vált. Amikor bármit művészetnek nevezünk…” – írja könyve elején a szerző, aki egyébként – bármilyen sokat is tud a Mona Lisáról – még soha nem látta.
Borítókép: Mona Lisa. Forrás: Wikimedia Commons