Május végén a Körös-Maros Nemzeti Park füves gyepjein és rétjein költésbe kezdtek a térségre jellemző madár fajok: bíbicek, piroslábú cankók, nagy godák, gólyatöcsök, gulipánok. A bíbicek már előrébb tartanak a gyereknevelésben, és már a fiókáikat vezetgetik.
Ők március utolsó napjaiban a fészkeken ültek. A többi partimadár-fajhoz hasonlóan az ő fészekaljuk is rendszerint négy tojásból áll és sikeres költés esetén mind a négy fióka ki is kel. A bíbicek fő tápláléka a vízparton és vízben élő gerinctelen fajokból áll. A vízfelszínről és az iszapfelszínről szedik össze a táplálékot.
A nemzeti park jó szemű megfigyelői Kardoskúton április 22-én, egy dűlőút mellett figyelték meg az idei első bíbic fiókát. A dűlőút egy mélyebb fekvésű, mezőgazdasági művelés alatt álló terület mellett vezet. Ezen a gabonavetésen még nem is olyan régen kisebb vízállás volt. A pár napos fióka megpillantása mellett az anyamadár jellegzetes viselkedését is megfigyelhették, valószínűleg több fióka is lapult a közelben, a növényzet közé rejtőzve.

Bíbíc fióka / fotó: Magyar Madártani Egyesület
A bíbicszülők mindig harciasan védelmezik a fiókákat, esetleg magukat sérültnek tettetve próbálják elterelni az „ellenség” figyelmét. Fészkelőterülete közelében a minden nagyobb madarat, sőt az embert is igyekszik elriasztani.Bukórepüléssel vág a vélt ellenségre, és csak az utolsó pillanatban csap fel a magasba. Éles, panaszos kiáltásával a környék minden madarát felriasztja.

Bíbic / fotó: Magyar Madártani Egyesület
Habár a kis bíbicek 3-4 napos korukban már önállóan táplálkoznak, a fizikai védelemre továbbra is szükségük van: egyrészt a ragadozók ellen, másrészt a hidegebb áprilisi éjszakákon a szülők testükkel melegítik a fiókákat.
A fiókák pelyhes kis jószágok, egyáltalán nem emlékeztetnek a teljesen kitollasodott madárra. A felnőtt bíbic nagyon mutatós madár: háta fémesen csillogó zöld, bíboros zománccal. Fejtetője, torka, arcvonala és melle fekete. Jellegzetes hosszú, felfelé hajló bóbitát visel a tarkóján. Hasa tiszta fehér, alsó farokfedői gesztenyés-vörösek.

Felnőtt bíbic / fotó: Magyar Madártani Egyesület
A földön ügyesen fut, hirtelen iramodásai közben meg-megáll és a fű közül, a pocsolyákból gyorsan szedeget. Ahol sokan élnek, ott a párok szétszórt csoportban fészkelnek.
Vonuláskor 2-3000 példányos bíbiccsapatok is összegyűlnek a kardoskúti Fehér-tónál, azonban a költőpárok száma 10 alatt van a területen. Érdekesség, hogy a gyepek mellett a mezőgazdasági területeken is sikeresen költenek ezek a Kardoskúti-puszta képéhez szorosan hozzátartozó madarak.
Ezen a videón a hangjuk is jól hallatszik és a különös futása is megfigyelhető:
borítókép: bíbicfióka / Palcsek István Szilárd