Fedezzük fel az őszi Balatont!

Szerző: | 2024. 11. 10. 11:09

Olvasási idő: 3 perc

A Balaton nemcsak nyáron érdekes, hanem az év összes napján – hangsúlyozza interjúnkban Princzinger Péter, a VisitBalaton365 ügyvezetője. Munkájuknak köszönhetően nemcsak a nyári meleg teszi vonzóvá a környéket, hanem az őszi hűvösebb idő. Mindenkit arra bíztat, hogy például ebben a ragyogó őszi időben is használjuk a ki a lehetőséget és ismerjük meg a Balaton kevésbé ismert, de lenyűgöző oldalát. Biciklin vagy gyalog is lélegzetelállító helyekre juthatunk el.

Mi a BalatonBike365?

A BalatonBike365 egyrészt egy kommunikációs üzenet, hiszen a nevében benne van a 365-ös szám, ami az év 365 napjára utal. A lényege, hogy a Balaton nemcsak nyáron érdekes, hanem az év összes napján, és mindenki, akinek van kedve megismerkedni a Balatonnal, mint kerékpáros paradicsommal, az nyugodtan eljöhet a tó partjára az év bármelyik évszakában, bármelyik hónapjában. Másfelől a BalatonBike365 egy fizikai infrastruktúra, 100 kilométernyi kitáblázott úttal, pihenőhelyekkel, szervízoszlopokkal, kerékpáros szolgáltatópontokkal, kerékpárkölcsönzési és -bérlési lehetőséggel, vezetett túrákkal, élménykártyák és élményprogramok vásárlásának lehetőségével. Tehát ez egy olyan szolgáltatásegyüttes, ami azt teszi lehetővé, hogy semmi mást ne kelljen csinálnunk, mikor kitaláljuk, hogy a Balatonnál biciklizzünk, mint odamenni és élvezni a lehetőségeket. Nemcsak útirányjelző táblákkal, hanem egy weboldallal és mobil applikációval is segítjük az utazókat.

A BalatonBike365 standja az Utazáskiállításon / 2024.

De ezt télen hogyan lehetséges élvezni? Hóban nem veszélyes?

Mi azt mondjuk, hogy rossz idő nincs, csak nem megfelelő vagy alkalmatlan felszerelés. Föl lehet öltözni egy balatoni tekeréshez ugyanúgy, ahogy síeléshez vagy korcsolyázáshoz. És hogy ez mennyire nem illúzió: idén volt az ötödik év, hogy megrendeztük a téli keleti medence kerülést. Balatonfüredről indul, a résztvevők átmennek Tihanyból komppal Szántódra és Siófok felé kerülik meg a keleti medencét, ez összesen 78 kilométernyi út. Annyi az eltérés a nyári biciklis túrákon megszokottól, hogy nem hideg üdítő van a frissítőpontokon, hanem forró tea, forralt bor és porcukros fánk. Tehát létezik a négy évszakos Balaton, és ezt hál’ istennek egyre többen fedezik fel. Nem ugyanazt kell várni a Balatontól ősszel vagy télen, mint amit nyáron nyújt. Aki a nyári emlékeire számít télen a Balatonnál, az csalódik. Tavasszal, ősszel és télen másmilyen módon szép és érdekes a tó és környéke. Megannyi túraútvonal, látnivaló, kilátópont, étterem, és a különböző kulturális szolgáltatók alapvetően más arcukat mutatják, mint amit nyáron megszokhattunk.

A hangjából úgy érzem, jobban kedveli az év hűvösebb hónapjait a Balatonon, mint a nyári időszakot.

Nekem az őszi tavaszi idény az, ami tetszik. A kerékpározás és a túrázás is egyszerűen jobb ezekben a hónapokban. Sokkal jobb, mint nyáron, mert nincs az a rekkenő hőség, nincs az a nagy tömeg, nem kell gyalogosokat meg a többi biciklist kerülgetni a balatoni bringakörön. Szerintem kellemesebb és érdekesebb tavasszal és ősszel tekerni. Az még nagy kérdés, hogy a vendégek rájönnek-e arra, hogy érdemes elmenni a parttól 5-10 kilométerrel távolabb. Mi ezt javasoljuk mindenkinek, van is 70 darab tematikus körtúránk. Ezek változó hosszúságúak – van köztük 15, 20, 30, 40 kilométeres – és különböző nehézségűek. Mindenkit bíztatok, hogy merészkedjen el bátran távolabb a parttól, és ezt akár a Balaton-felvidéken, akár a Keszthelyi-hegységben, a Nyugat-Balatonnál vagy akár Somogyban teszik, olyan tájakon találják magukat, hogy nem hiszik el, hogy Magyarországon vannak.

Melyik az ilyen kedvenc, kevéssé ismert helye?

Abszolút a somogyi dombok. Sokan azt hiszik, hogy a déli part lapos. Persze a parton, ahol a strand van, ott tényleg az. De már itt vannak a Dunántúli-dombság dombhátai, melyek a Balatonra merőlegesen helyezkednek el, ezért ha eltávolodunk 5-8 kilométernyit ebbe az irányba a parttól, akkor bizony komoly dimbes-dombos terepen találjuk magunkat. A déli parton található a Balaton egyik legmagasabb pontja, a 316 méter magasságú Alman-tető. Onnan gyakorlatilag ugyanolyan panoráma van a Balatonra, mint amilyen a Balaton-felvidékről látszik, csak ezt nagyon kevesen tudják. Nem nagy távolság és nem is nehéz terep, ezt egy fenékkel végig lehet tekerni. Valaki dönthet úgy, hogy csinál egy hosszú hétvégét, és akkor közben megalszik, erre is van lehetőség. Szoktuk azt is mondani, a Balaton egy hatórás programtól a hat naposig bármit tud, éppen ezért kialakítottunk olyan tematikus köröket, amelyek egynapos vagy csak félnapos programot kínálnak az érdeklődőknek. Végeztünk egy kutatást, ami azt mutatta, hogy a vendégek túlnyomó többsége a félnapos, 5-6 órás programokat szereti a legjobban. Persze vannak, akik az egész Balatont meg akarják kerülni, és akinek még az sem lenne elég, azoknak a számára ajánljuk a 400 kilométeres kalandkört. Ez az idei új fejlesztésünk, ez is egy Balaton-kör, de egy sokkal nagyobb és bizonyos szempontból nehezebb, nagyon sok szempontból meg szebb, mint a mindenki által ismert 200 kilométeres.

Gondolom, nem csak a hossza miatt nevezik kalandkörnek.

Változatos terepviszonyok jellemzik, és ahogy az előbb említettem, nagyon érdekes, izgalmas természeti környezetben vezet végig az út.

Fotók forrása: BalatonBike365