Játéktábla az ősi Ur városából

Szerző: | 2024. 05. 15. 20:13

Olvasási idő: 2 perc

“Először egy deszkát láttunk feküdni a talajban. A fa korhadása miatt a felső felülete teljesen lesüllyedt a talajba. Aztán láttuk, hogy ez egy üreges doboz és már kezdett szétmállani, amitől a finoman megmunkált mozaikszegély nagy része elmozdult, a valaha szabályosan álló kagylók alkotta négyzetek elferdültek. A mellettük lévő lapislazuli csíkok letörtek, és a doboz több oldala egymástól elválasztva hevert több hüvelyknyire a főtáblától. (… ) Felismertük, hogy ez egy fontos tárgy lehet, négyzetenként dolgoztunk rajta, menet közben forró viasszal öntöttük le, végül az egészet viaszos ruhával rögzítettük és felemeltük. (…)  A belsejét megtisztítottuk és viaszos muszlinnal bevontuk, majd a rongyot és a viaszt eltávolítottuk a felületről, majd arccal lefelé egy üveglapra helyeztük és hő hatására az apró részleteket a helyükre tudtuk tolni.(…)  A virágok kagylótábláiba és szirmaiba berakott vörös és kék féldrágakövek a megtaláláskor meglazultak az üregükben, de a rájuk öntött viasz rögzítette őket. Így nagyon kissé sérültek meg, alig kellett cserélni. Néhányan felúsztak a folyékony viaszban, de azokat azonnal le lehetett nyomni a lyukukba” – írta az egyik ókori királysírban megtalált különös tárgy megtalálásáról és felújításáról Sir Leonard Wolley

A brit régész pályafutásának legnagyobb felfedezése volt Ur városának királysírjai. 1919-ben kezdte el a munkát a mai Irak területén és egészen 1934-ig dolgozott ezen a területen. A sírokban talált csodás tárgyak egy részét a British Museum-ban lehet megnézni, köztük ezt a féldrágakövekkel és kagylóhéjjal díszített társasjátékot, a királyok táblajátékát.

Játéktábla fából készült, Kr.e. 2600-2400 körül. Eredetileg üreges; tetejét 20 berakott négyzet alakú kagylóplakett borítja; szélei kis táblákból és csíkokból állnak, hátoldalán három sor háromszög alakú kagylódíszberakás található, már a modern rekonstrukció részeként.

Fontos megjegyezni, hogy ugye ez egy üreges doboz, nem pedig egy tömör deszka: ezért sokkal kényesebb tárgy és a megtalálásakor a régészeknek extra figyelmesen kellett eljárni, nehogy darabjaira essen szét. A doboz belsejében voltak a gomb alakú “játékfigurák” és a kockák.

Wolley több más dobozos táblajátékot is talált, amelyek most Bagdadban láthatóak. Hogy milyen szabályok szerint és hogyan játszottak ezzel, az egyelőre nem világos. A korszakban azonban népszerűek voltak az ehhez hasonló játékok. Egy másik, teljes egészében fából faragott változatot a kelet-iráni Shahr-i Sokhta sírjában tártak fel, a mai dél-türkmenisztáni Gonur depe „királyi temetőjében” pedig egy ettől eltérő stílusú intarziás változatra bukkantak. Nagy valószínűséggel az Indus völgye lehet ezeknek a játékoknak az őshazája.

képek és forrás: British Museum