Lehetetlen feladat – eljutni a tiltott szigetre

Szerző: | 2025. 04. 28. 17:03

Olvasási idő: 2 perc

Ismét megpróbált valaki eljutni az Északi Sentinel szigetre. Ezúttal túlélte  -de most az indiai hatóságok csukták börtönbe. A tiltott sziget úgy látszik nem hagyja nyugodni egyesek fantáziáját – pedig lakói semmi másra nem vágynak, mint, hogy hagyják őket békén.

Vádat emeltek Mykhailo Viktorovych Polyakov, egy 24 éves YouTuber ellen, miután megpróbálta felvenni a kapcsolatot az Észak-Sentinel-szigeten tiltott területen élő szentineliekkel. Az indiai rendőrség letartóztatott egy 24 éves amerikai turistát, aki állítólag egy tiltott indiai-óceáni szigetre utazott, és megpróbált kapcsolatba lépni egy elszigetelt törzzsel, amely arról ismert, hogy megtámadja a betolakodókat. Az orosz származású arizonai YouTubert a múlt héten tartóztatták le, miután március 29-én hajóval utazott a tiltott szigetre abban a reményben, hogy találkozik az sziget lakóival – közölte a rendőrség. Egy doboz diétás kólát és egy kókuszdiót vitt magával a törzsnek felajánlásként, sípszóval próbálta felhívni a figyelmüket, videót készített, és homokmintákat gyűjtött, mielőtt csónakkal visszatért Port Blairbe, az Andaman- és Nikobár-szigetek fővárosába – közölte a rendőrség. Polyakovot azután tartóztatták le, hogy helyi halászok észrevették őt Port Blairbe visszatérőben, és értesítették a hatóságokat. Port Blair börtöne nem biztos, hogy kellemes hely – de a Youtuber még örülhet, hogy ennyivel megúszta – ennél ugyanis sokkal rosszabbul is elsülhetett ovlna az akciója. A szentineliek a hozzájuk tévedő idegeneket ugyanis betolakodónak tekintik, és általában megölik őket.

A szigetet és lakóit már az ókorban is ismerték, de már akkortájt is a lakosság agresszívan viszonyult minden idegenhez. A Csola-dinasztia idején ugyan létesültek katonai támaszpontok a szigeten, de ezek sem tudtak kapcsolatot létesíteni a szigetlakókkal, mivel azok vagy támadással reagáltak, vagy elrejtőztek a sziget belső részein. Az 1880-as években angol hajósok is tettek nagyobb kísérletet a szentinelézekkel való kontaktus kialakítására. Egy-két embert el is fogtak, de ezek a próbálkozások is eredménytelenek maradtak.A sziget nem kínált soha túl sok előnyt, nincsenek ásványkincsei, a korallzátonyok pedig akadályozzák a hajózást. Információk hiányában a szentinelézek történelmét és eredetét homály fedi. A sziget névlegesen India Andamán- és Nikobár-szigetek nevű szövetségi területének része, gyakorlatban azonban az indiai hatóságok tevékenysége csak a sziget időnkénti megfigyelésére, ritka, rövid látogatásokra és a sziget idegenek általi megközelítésének akadályozására terjed ki, így a terület de facto autonómiát élvez.

A sziget népessége pontosan nem ismert, 40 és 500 közé teszik. Őskori körülmények között élnek, íjjal, nyíllal, fejszékkel vannak felfegyverkezve.  A környékbeli szigetek lakói azt mesélik, hogy őket sem látták soha szívesen – aki véletlenül oda tévedt, megölték, és visszautasították a kapocslatfelvételt. 1990 óta az indai kormány többször is próbálkozott kapocslatfelvétellel, apróbb ajándékokat helyeztek ki a szigetlakóknak, mondván attól majd megenyhülnek, de úgy tűnik nem hatotta meg őket a felajánlott kókuszdió. 2006-ban szentineléz íjászok megöltek két, a sziget közelében illegálisan halászó halászt, majd nyílzáporral elüldözték a helikoptert, melyet a testek hazaszállítására küldtek. A helikopter felverte a homokot és láthatóvá vált, hogy a szentinelézek sekély sírba temették a két halászt, így azt korábbi feltételezést, hogy emberevők volnának, ez az incidens cáfolja.2018-ban újabb tragédia következett be, amikor egy 27 éves amerikai hittérítő helyi halászok segítségével a sziget közelébe ment, majd egy kenuval partra szállt. Ő is apró ajándékokat vitt magával és egy Bibliát, mivel az ovlt a célja, hogy Jézus hitére térítse a szigetlakókat.  A szemtanúk szerint a helyiek azonnal megölték és a testét elvonszolták