Régóta szokás pénzt dobálni a római Trevi-kútba, mondván, aki dob, vissza fog térni Rómába. Ez már eddig is gazdagította a város kasszáját – de hamarosan ennél sokkal többet fialhat a kút.
Róma hamarosan jegyrendszert vezethet be az egyik legikonikusabb helyszínére. Az olasz főváros hatóságai azt mondják, hogy a rendszert a Trevi-kútnál szeretnék bevezetni a tömegek csökkentésére és a „fenntartható turizmus” előmozdítására irányuló tervek részeként. A 18. századi szökőkút már régóta az Örök Városba látogató turisták kötelező célpontja, de gyakran túlzsúfolt és környéke tele van zsebtolvajokkal.
„Én személy szerint támogatnám, hogy vizsgáljuk meg, hogyan lehet korlátozni, és időhatárok közé szorítani a Trevi kúthoz való hozzáférést” – mondta Alessandro Onorato, Róma idegenforgalomért felelős városi tanácsosa a Corriere della Sera című olasz napilapnak. Onorato hozzátette, hogy ha ez a rendszer életbe lépne, akkor „a rómaiak számára ingyenes, a turisták számára pedig jelképes egy euróba kerülne”.
A költségek ellenére a városvezetés szerint a díj célja nem a pénzszerzés, hanem a tömegek csökkentése és ellenőrzése, miközben megakadályozzák, hogy „fagylaltot vagy pizzát egyenek egy olyan emlékművön, amely megérdemli a kellő tiszteletet”. A szökőkút Olaszország – és a világ – egyik leglátogatottabb látványossága. Ez azt jelenti, hogy gyakran zsúfolásig tele van emberekkel, akik nehezen tudnak egy pillantást vetni a Nicola Salvi olasz építész által tervezett építményre.
Bár Onorato nagyon szeretné látni a jegyrendszer megvalósulását, az önkormányzat szóvivője az AFP hírügynökségnek azt mondta, hogy a javaslat csupán „egy kezdeti ötlet – még nincs semmi konkrétum”.
„Ez egy kényes, nehéz kérdés, de előbb-utóbb foglalkozni kell vele” – tette hozzá a szóvivő – »A rekordszámokat jelentő római turizmust fenntarthatóvá kell tenni a város és a környezet számára«. Rómát évente átlagosan 35 millió látogató keresi fel, és ez a szám 2025-ben még magasabb lesz, mivel a városban és a Vatikánban egy éven át tartó vallási esemény, a jubileum további milliókat fog vonzani. Ugyanakkor a beléptetőrendszer kiépítése is jelentős összegekbe kerülne, ahogy annak az elérése is, hogy jegy nélkül tényleg ne lehessen bejutni a kút közelébe. Kérdés, hogy az egy eurós díjak fedeznék-e ezeket a költségeket – vagy pedig eleve magasabb díjjal lenne érdemes számolni.
Ha a Trevi-kút díjfizetése valóban életbe lépne, nem ez lenne az első kísérlet Olaszországban a tömegek megfékezésére. Velence 2024-ben már kipróbálta az 5 eurós jegyet a csúcsidőszakban érkező nappali látogatók számára, azzal a céllal, hogy az embereket arra ösztönözze, hogy kevésbé forgalmas időszakokban jöjjenek. A kísérlet vegyes visszhangot váltott ki a hatóságok és a helyiek körében, de valószínűleg megismétlik a 2025-ös főszezonban. A hét elején azt is bejelentették, hogy Giorgia Meloni miniszterelnök kormánya fontolgatja az olasz idegenforgalmi adó emelését, hogy így kezelje a forgalmas városok, köztük Róma és Firenze túlzsúfoltságát.