Múlt évben sokak képzeletét felcsigázta, hogy közvetlen Budapest – Taskent és Budapest – Szamarkand járatokról is szó esett. A taskenti járatokat végül törölték, a szamarkandi járatok pedig el sem indultak. Talán idén…
Üzbegisztán elképesztő ütemben fejleszti turizmusát. A Selyemút nagyvárosai – Buhara, Híva, Szamarkand – már turisták millióit vonzzák, kiválóan kiépített infrastruktúrával és olcsó árakkal. A magyarok számára külön öröm, hogy a korábbi nehézkes és drága vízumoztatás megszűnt, könnyedén, vízummentesen léphetünk be az országba. A Selyemút felfedezését sokban segítené a közvetlen légíjárat Magyarország és Üzbegisztán között. Korábban a Wizz Air működtetett közvetlen járatot Asztanába, Kazahsztán fővárosába. Ha nincs s földrajzilag közel – jó két órás repülőút Taskenttől – de már a tágabban értelmezett térség része, és könnyedén el lehetett onnan jutni a többi közép-ázsiai országba is. Az ukrajnai háború kitörése óta azonban az asztanai járatok szünetelnek – hiszen a gépek az ukrán és orosz légtéren keresztül értek el Kazahsztán északi részére.
A kiváló magyar üzbég politikai kapcsolatok mellett meglepő is volt, hogy fel sem merült sokáig a közvetlen légíjárat. A múlt évben azután két biztató bejelentésnek voltunk tanúi. Előbb a Wizz Air jelentett be közelvlen Budapest -Szamarkand járatot, majd az üzbég Qanort Sharq (keleti szárnyak) társaság indította el a követelten Budapest- Taskent járatot. A Wizz Air járata azonban végül nem indult el a meghirdetett időben – a fapados légitársasággal csak Abu Dhabi érintésével lehet lejutni Budapestről Szamarkandba. Az átszállás ugyan akár jó is lehet, de az Abu Dhabi-i jegyek ára gyakran emelkedik csillagászati magasságokba – így ez a megoldás nem mindig versenyképes a hagyományos légitársaságok átszállásos áraival.-
A Qanot Sharq közvetlen járata ennél is kellemetlenebb történetté vált a múlt évben. A járatot a szokásos több hónappal szemben alig az indulás előtt két héttel jelentették be – igaz, akkor maga Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A gépek el is indultak, foglalni azonban nem nagyon lehetett az internetes felületeken jegyet. Három héttel később pedig le is állt a járat. Idén viszont újra megjelent a nyári menetrendben. A Qanot Sharq járatai szerdánként és péntekenként közlekednének az Aeroroutes adatai szerint, ám komoly kérdéseket vet fel ismét az a tény, hogy, egyelőre foglalni nem lehet a tervek szerint a teljes nyári menetrendi időszakban üzemelő járatra. A közölt adatok szerint a HH 411-es járatok helyi idő szerint 09:10-kor szállnának fel Taskentből, 11:40-kor érkeznének meg Budapestre, majd HH 412-es járatszámmal 13 órakor indulnának vissza, és 22:10-kor szállnának le Üzbegisztán fővárosában. A járatokat a légitársaság Airbus A320-200-as repülőgépei teljesítenék majd.
Aki biztosra akar menni annak viszont továbbra is az átszállásos megoldás ígérkezik jónak. Az ideális átszállási pont Isztambul – ahová általában jutányos áron elviszi a Wizz Air. Onnan pedig több megoldás is lehetséges – hiszen a legtöbb üzbég légitársaság repüli a török fővárost. A legjobb árakat általában az állami Uzbekistan Airways adja. Most azonban új szereplővel bővül a piac. Az Air Samarkand március 21-én jelentette be, hogy közvetlen járatot indít névadó városa és Isztambul között. Azt újonnan alapított légitársaság Airbus A-321neo gépekkel indul, és a török nagyváros mellett más régiós központokat is célba vesz. Más – egyelőre meg nem nevezett – török városok mellett Tbiliszibe és Dubajba is indítanak majd járatokat Szamarkandból.
Borítókép: Airbus A320. Forrás: Wikimedia Commons