A legendás brit uralkodóhoz köthető történelmi helyszínről kiderült, hogy nem a középkorból, hanem 4 ezer évvel korábbról származik. A Bodmin Moor-i King Arthur’s Hallban végzett ásatáson egy újabb felmérés erősítette meg, hogy építése a történelem előtti időkre nyúlik vissza. Dr. Tim Kinnaird, a St. Andrews Egyetem munkatársa szerint “most újra kell értékelniük a Bodmin Moor őskori jelentőségét”.
“Rendkívül izgalmas, hogy végre meg tudtuk határozni ennek a rejtélyes emlékműnek az építését, amelynek léte korábban mítoszokon alapult” – mondta.
Korábban a kutatók már hallottak olyan legendákat, melyek szerint King Arthur’s Hall a történelem előtti időkből származik – a körülötte lévő kőkörök miatt – de végül ez a tudományos mérés igazolta ezt. A romokból vettek mintákat – köztük pollent, rovarokat és parazitatojásokat- ezeket radiokarbonos kormeghatározással vizsgálták. De más technikákat is alkalmaztak – például ezt optikailag stimulált lumineszcenciával kombinálták – és ez alapján derült ki, hogy az épületet 5,500 és 5,000 évvel ezelőtt már használták.
Az álló kövek geológiai vizsgálata azt sugallta, hogy “a helyszíntől 250 méteres sugarú körből származnak, és valószínűleg itt ásták ki őket, nem pedig egy távoli helyről szállították ide”.
James Gossip, a Cornwall-i Régészeti Intézet munkatársa elmondta, hogy ezt a helyszínt a történelem során különböző időpontokban használták és korszerűsítették, és egészen a középkorig lakott volt.
“Ha tudjuk, mikor épült King Arthur’s Hall, az segít jobban megérteni ezt az egyedülálló műemlékformát, hogyan használták eredetileg és hogyan használták később az idő múlásával” – mondta.
Dr. Rob Batchelor, a Readingi Egyetem régészeti egységének igazgatója elmondta:
“Bodmin Moor vad, távoli tája évszázadok legendáinak ihletője, de ez a rendkívüli új felfedezés megmutatja, hogy a tudomány ezekhez a mítoszokhoz hasonlóan érdekes történeteket mutathat meg. Ezeknek az üledékmagoknak a további elemzése még többet tárhat fel arról, hogy mit csináltak arra cornwalli őseink, és milyen hatással voltak a helyi környezetre.”
A helyszínre látogatóknak óvatosnak kell lenniük, hogy ne bolygassák meg a romok környékét, mivel könnyen romlik a helyszín állapota. A helyszín szerepel a veszélyeztetett emlékművek nyilvántartásában: a mindent benőtt növényzet, valamint a látogatók és az állatállomány által okozott erózió kockázata miatt.
Képek és szöveg forrása: BBC