Szardínia szigetén vannak Olaszország elismerten legszebb strandjai. Ebbe belejátszott, hogy a sziget sokáig elzárt, távol eső vidék volt, ahová kevesen jutottak el. Mára ez nem így van – a sziget pedig igyekszik megküzdeni a túlturizmussal.
Szardínia évszázadokon keresztül teljesen el volt zárva a külvilágtól – szinte el is feledkeztek a sziget létezéséről a korai középkorban, így alakult ki a sziget egészen különleges nyelve és kultúrája. A szárd nyelv áll összes leszármazottja közül a legközelebb a klasszikus latinhoz, a sziget különös hagyományai közül pedig sok máig tovább él. Nem csak a nyelv különös – a sziget tájai is vadak és különösek – a hegyeken történelem előtti őrtornyok állnak, a strandokon néhol egészen valószínűtlen rózsaszín a homok a porladó rákpáncélok miatt.

A híres rózsaszín homok
A tömegturizmus viszont sokáig megkímélte Szardíniát. A kompolás lassú és drága, az infrastruktúra fejletlen volt. Először a gazdagok és híresek fedezték fel, akik megtehették, hogy kihagyják a drága és lassú kompokat. Ők vettek villákat a sziget legszebb partjain – köztük a volt miniszterelnök Berlusconi volt a leghíresebb, aki itt tartotta híres-hírhedt bunga-bunga partijait, ahol fiatal lányok szórakoztatták az idős politikusokat s pénzembereket. Aztán jöttek a fapados légijáratok és minden megváltozott. Egész Európából könnyedén el lehet már jutni Cagliariba és Algheroba fillérekért – így egyre többen lettek kíváncsiak arra, miért is rajonganak a szigetért a szupergazdagok. Az egykor eldugott partok megteltek napozó turistákkal, a világvégi kis falvakban gomba módra szaporodtak az Airbnb-k. A helyiek először örültek, mert hozták a pénzt, aztán már nem annyira, és most elkezdték felmérni, hogyan is lehetne korlátozni az áradatot.
Szardínia szigetének egyik strandja idén nyáron csak egy alkalmazáson keresztül történő foglalással lesz elérhető a látogatók számára. A félhold alakú Tuerredda strandon már 2020 óta napi 1100 látogatót fogadnak. Az új szabályzás, amely várhatóan júliusra lép életbe, a helyi erőforrások és infrastruktúra tehermentesítését célozza. A La Maddalena szigetcsoporton két strandra pedig korlátozzák is a belépés. Tavaly a nyár folyamán naponta csak 60 ember látogathatta a Cala Coticcio és a Cala Brigantina strandokat. Az utazóknak online kellett lefoglalniuk a helyüket, és személyenként 3 eurót kellett fizetniük, hogy idegenvezetővel látogathassák a strandokat. Hogy hányan és mennyiért mehetnek a strandokra, azt idén még nem jelentették be, de a látogatásokat valószínűleg a tavalyihoz hasonlóan közvetlenül egy helyi idegenvezetővel kell majd lefoglalni.

A Costa Smeralda, ahol a legszebb strandok találhatók
Északon Cala Brandinchi és Lu Impostu június 1. és szeptember 30. között 1447, illetve 3352 főre korlátozza a létszámot. A San Teodoroba látogatónak is egy alkalmazáson vagy az erre a célra létrehozott weboldalon keresztül kell foglalniuk. A Cala Mariolu strandon június és november eleje között naponta 700 fő tartózkodhat. A délkeleti Villasimiusban a Punta Molentis, Riu Trottu és Portu Sa Ruxi strandolóknak fizetniük kell a parkolóba való belépésért. Minden jármű 10 euróba kerül, és minden utas után további 1 euróval kell számolni. A kerékpárosok és a gyalogosok 3 eurót fizetnek. A parkolókban és a strandok megközelítési pontjain személyzet ellenőrzi a jegyeket. A nyugati parton, Stintino híres Pelosa strandja is csak korlátozott számú látogató számára lesz nyitva naponta idén. Naponta legfeljebb 1500 ember léphet be a strandra. Tavaly a látogatók száma egyes napokon elérte a 4000-et. A napozni vágyóknak 3,50 eurós jegyet kell váltaniuk. Az előírások szerint a látogatók csak akkor használhatják a strandtörülközőket, ha alájuk szőnyeget tesznek, mert arra kevesebb homok tapad rá. A homok ugyanis nagy kincs – minden erővel megszeretnék őrizni.
A kis Budelli-szigeten található Spiaggia Rosa – amely különleges rózsaszín homokjáról kapta nevét – már egyáltalán nem is látogatható, csak kis hajóról lehet megcsodálni. A helyi önkormányzat azután tiltotta meg a belépést, miután kiderült, hogy a turisták több kilónyi homokot csempésznek el szuvenírként. Így aztán most, aki csak sétál a strandon, az 500 eurót fizet, akinél homokot is találnak, azt már 3500 euróra büntetik.