Európában egyre több város küzd a turizmus negatív hatásaival – legjobb ellenösztönző pedig a pénz: ha fizetni kell valamiért, ami eddig ingyen volt. Most – először – egy skóciai város is adót vetne ki a turistákra.
Edinburgh lesz az első város Skóciában, amely idegenforgalmi adót vezet be, miután a skót kormány felhatalmazást adott a helyi hatóságoknak a látogatói díjak bevezetésére. Edinburgh városi tanácsa jóváhagyta a „Transient Visitor Levy” elnevezésű javaslatot, amelyet 2026-ban vezetnének be. A szállodákban, panziókban, hostelekben és az Airbnb-t is magában foglaló üdülőházakban a vendégeknek éjszakánként és szobánként a szobaár öt százalékát kellene adóként befizetniük. A díj felső határa hét egymást követő nap lesz. A díjból várhatóan évente akár 50 millió font (23,5 milliárd forint) is befolyhat, amelyet a város fejlesztésére fordítanának. Az intézkedés három hónappal azután történt, hogy a skót parlament elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi a helyi hatóságok számára, hogy látogatói adót vezessenek be.
Szeptembertől kezdődően 12 héten keresztül nyilvános konzultációs időszakot tartanak az illetékről, amelynek során a lakosokat arról kérdezik, hogy az öt százalékos díj magasabb vagy alacsonyabb legyen-e. A városi tanács szerint a pénzt az infrastruktúrára, a megfizethető lakhatás előmozdítására, valamint a kultúrára, az örökségvédelemre és a városi rendezvények finanszírozására fordítják majd. Az illetékkel Edinburgh egy szintre kerül más népszerű európai turisztikai célpontokkal, például Amszterdammal, ahol 12,5 százalékos idegenforgalmi adó van érvényben, és Berlinnel. Néhány idegenforgalmi szereplő azonban attól tart, hogy az adó miatt Edinburgh kevésbé lesz versenyképes üdülőhely, és elriasztja a látogatókat. „Ez továbbra is nagyon vitatott kérdés” – mondta Marc Crothall, a Skót Turisztikai Szövetség vezérigazgatója a Skift utazási hírportálnak. „Aggodalmak merülnek fel a jövőbeni teljes fogyasztói árral kapcsolatban, és azzal kapcsolatban, hogy ez milyen hatással lehet a jövőbeli foglalásokra, különösen a belföldi látogatóink részéről, amikor már most a foglalások csökkenésének jelei mutatkoznak erről a piacról, mivel az Egyesült Királyságban még mindig harapós a megélhetési költségekkel kapcsolatos válság” – tette hozzá. A városi tanács azonban úgy véli, hogy az adó nem fogja elriasztani a látogatókat. „Nem hiszem, hogy néhány font elriasztana valakit attól, hogy ellátogasson a városba” – mondta a szabály kidolgozója BBC Radio Scotlandnak. „Ha valaki megengedheti magának, hogy több száz fontot költsön egy szállodai szobára, akkor megengedhet magának néhány fontot, hogy támogassa a várost, ahová látogat”.
Nem csak a skót nagyváros fontolgatja a turisták megsarcolását. A skót kormány által bevezetett új hatáskörök alapján a Highland Council is fontolgatja az idegenforgalmi adó bevezetését. A hegyek és völgyek vidékére évente több mint hatmillió turista érkezik, köztük kirándulók és körutazásokon részt vevők. A hatóságok szerint még az év folyamán három hónapos konzultációs időszakot kezdenek, amikor a lakosok elmondhatják véleményüket az adóról. Az edinburgh-i adóhoz hasonlóan ez is az éjszakánkénti szállásköltségek egy százalékát tenné ki. A felföldi régió már 2019-ben fontolgatta a látogatói illeték bevezetését, és kiszámolta, hogy ez évente akár 10 millió fontot (12 millió eurót) is bevonna, amelyet a helyi infrastruktúra javítására fordítanának.