Az Olasz kápolna az orkney-i Lambholm kis szigetén található. Valamikor egy hadifogoly tábor része volt, amelyet a második világháborúban építettek 550 olasz katona elhelyezésére, akiket azért hoztak ide, hogy a Churchill-gátakon dolgozzanak, amelyek összekötik a szigetet a szárazfölddel.
Az épületet a foglyok kapták és eredetileg nemcsak kápolnának, hanem is iskolának szerették volna használni. De amikor meglátták a kész épületet, végül úgy döntöttek, hogy az egészet kápolnává alakítják. A hadifoglyok számára a hitük jelentett kapaszkodót ebben a bizonytalan, kiszolgáltatott helyzetben: távol az otthonuktól, egy idegen országban éltek és nem sejtették, mikor térhetnek haza. Így nem volt mindegy, hogy milyen helyet használtak istentiszteletre és elmélkedésre. A kápolna belső díszítése ma is ugyanolyan lenyűgöző, mint amikor a hadifoglyok elhagyták a szigetet nyolcvan évvel ezelőtt.
Az Olasz kápolna két Nissen-kunyhóból áll. (A Nissen kunyhó egy előregyártott acélszerkezetű, fél henger alakú épület, mely a II. világháború idején terjedt el.) Az átalakítás Domenico Chiocchetti és olasz hadifogoly társai nevéhez fűződik.
Története
1939 októberében egy német tengeralattjáró elsüllyesztette a „HMS Royal Oak” brit csatahajót a Scapa Flow-ban (ebben az öbölben volt a brit haditengerészet egyik bázisa a két világháború során), a támadásban 834-an haltak meg. Winston Churchill meglátogatta Orkney-t, és úgy döntött, hogy sorompókat építenek az öböl négy bejáratának lezárására, így biztonságosabbá tették a flotta bázisát.
A sorompók építéséhez szükséges munkaerőt az észak-afrikai hadszíntéren elfogott olasz hadifoglyok szolgáltatták, közülük több mint ezer fő került a skóciai Orkney szigetekre. A katonáknak igénye volt egy állandó, fedett kápolnára, ezért a tábori pap, Giacobazzi atya kérésére a hadifogolytábor vezetésével megállapodtak az elkészítésben. Az olaszok között akadt egy művész, Domenico Chiocchetti, ő kapta a fő tervezési feladatot. Segítsége Giuseppe Palumbi kovács és Domenico Buttapasta, egy cementmunkás volt.
Domenico Chiocchetti a zsebében hordott egy kis imakártyát, amelyet édesanyja adott neki, mielőtt elhagyta olaszországi otthonát. Ez a Nicolo Barabino által készített “Madonna a gyermekkel a karján” című kép volt a mintája annak a festménynek, melyet Chiocchetti az oltár fölé festett. Amikor a tábor parancsnoka, Buckland őrnagy észrevette, hogy a fogoly milyen tehetséges művész, arra biztatta, hogy folytassa a festést, így még lenyűgözőbbé vált az épület.
Most, évtizedekkel elkészülte után, ez a kápolna Orkney egyik legkedveltebb látnivalója.
…és az utóélete
Miután a hadifoglyok hazatértek, jó emlékezetükben őrizték meg Orkney szigeteken eltöltött időt. Életük végéig baráti viszonyban maradtak az itt megismert emberekkel. Az olaszországi Moena városa – Chiocchetti otthona – között máig tart a kapcsolat. A Chiocchetti család tagjai időről időre ellátogatnak a szigetekre. a művész lánya, Letizia a helyi Védelmi Bizottság tiszteletbeli elnöke. A festmények felújítását pedig egy olasz restaurátor Antonella Papa – aki korábban a Sixtus-kápolnában dolgozott – nevéhez fűződik.
Nyitókép: Az olasz kápolna Lambholm (Orkney) szigetén. Fotó: www.orkney.com